به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

taajeraan.com - نسخه پی دی اف خبرنامه 33 تاجران

همکاران ارجمند، فعالان دلسوز اقتصادی

شاید مهمترین تحول ماه گذشته در عرصه بین المللی گزارش های امکان از سر گیری روابط دیپلماتیک دو کشور کوبا و آمریکا بود. هر چند تحولات داخلی در کشور و لزوم اصلاحات ساختاری و اجرایی به شکل ملموس تری فعالان اقتصادی را با چالش مواجه می کند اما بدون شک تحولات بین المللی نباید از دید برنامه ریزان اقتصادی دور بماند. تجربه یکی دو سال اخیر به ما نشان داده است که تا چه اندازه سیاست خارجی می تواند بر اقتصاد کشور تأثیرگذار باشد. در کنار تحولات روابط کوبا و آمریکا و امکان دستیابی ما و گروه 1+5 به توافق نهایی هسته ای در زمانی کوتاه تر از پایان مهلت 7 ماهه، جای خوشوقتی بود که دستگاه دیپلماسی کشور و نهاد ریاست جمهوری به دیپلماسی اقتصادی و تجاری توجه بیشتری مبذول کرده اند. صرف توجه البته راهگشا نیست و باید اقدامات عملی و مجدانه ای در این عرصه صورت گیرد. امید این گروه این است که با درایات تیم مذاکره کننده و انسجام و وحدت ملی هر چه زودتر به توافق نهایی دست یابیم تا دست کم قبل از کوبا وارد دوران پساتحریم شویم.

همکاران شما در سایت تاجران نیز در این ماه کوشیدند تا به وسع خود در بسط گفتمان اقتصادی کوشا باشند.

تشدید تدبیر، نه تمدید امید عنوان نخستین مقاله ماه بود که اقای علیزاده زحمت آن را کشیدند و در همین خبرنامه درج شده است. به اعتقاد ایشان تمدید مذاکرات،تمدید تحریم های موجود است و در کنار هزینه های اقتصادی،  تأخیر در امضای توافق نهایی تنها ریسک و مخاطرات تغییرات ناخواسته سیاسی را بالا می برد. این توافق جام زهر نیست بلکه جام شهدی است که مذاق نسل های آینده این مرز و بوم را شیرین خواهد کرد.

آقای علیزاده مقاله دیگری با عنوان امنیت غذایی و سرمایه گذاری خارجی نیز ارائه کردند.  به اعتقاد ایشان،  تاسیس مرکز مطالعات راهبردی کشاورزی و آب و نیز راه اندازی دفتر ساماندهی کشاورزی اقدامات امید بخشی بوده و این تلاش ها به همراه برنامه های اتاق بازرگانی ایران برای راه اندازی سمیناری به منظور مطالعه بحران آب (از منظر بخش خصوصی) حاکی از آنست که ما در جهت ایجاد گفتمانی سازنده در سطح کشور پیش می رویم تا مشکلات کشاورزی را با نگاهی عمیق تر و کارشناسی تر بررسی کنیم. وی شاره کرد، افزایش تولیدات کشاورزی کشور نه تنها نیازهای داخلی را تامین خواهد نمود، بلکه به افزایش تولید ناخالص داخلی، متنوع سازی اقتصاد و افزایش درآمدهای صادراتی و ارزی نیز خواهد انجامید. ما امیدواریم که حضور پررنگتر بخش خصوصی در گفتمان ملی آب و کشاورزی با موفقیت پیش رود و نهایتا به جذب سرمایه های لازم برای رسیدن به اهداف ذکر شده بانجامد.

یکی از مقالات پربیننده این ماه کاری بود از آقای فرامرزی. حمایت از کارآفرینی، مسیر واقعی مدرنیزه کردن اقتصاد عنوان این مقاله بود. به اعتقاد آقای فرامرزی،  مسیر واقعی مدرنیزه شدن اقتصادی در حمایت از کارآفرینی و توسعه بنگاه هاست. درعین حالی که سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ایران درحال افزایش بوده و شرکتهای خارجی می کوشند که با ایران وارد معاملات تجاری شوند بنگاههای کوچک و متوسط بهترین فرصت را برای بهره گیری از این شرایط دارند. چرا که این بنگاهها هستند که کارآفرینان واقعی در ایرانند.

خانم زهرایی، دو مانع بزرگ بر سر راه بهبود فضای کسب و کار را بررسی کردند. بر اساس گزارش بانک جهانی، وضعیت ارائه مجوز ساخت و ساز و نیز صدور سند املاک در ایران، دو مانع بزرگ بر سر راه بهبود فضای کسب و کار در کشور است. متاسفانه ما در هر دوی این زمینه ها نسبت به سال قبل 11 رتبه تنزل کرده ایم و  اکنون در آخر فهرست 189 کشوری گزارش بانک جهانی قرار داریم.

روشن است که سیاست های لازم برای جذب سرمایه گذاری خارجی و پیگیری رقابتی قدرتمند با همتایان منطقه ای در سطح ملی و کشوری تعیین می شود، اما نباید فراموش کرد که اجرای این سیاست ها بدون همکاری ها در سطح محلی و استانی امکان پذیر نخواهد بود. به همین علت است که برای بهبود محیط کسب و کار و حفظ رقابت پذیری منطقه ای و در راستای جذب سرمایه گذاری خارجی، ما باید یک هماهنگ سازی مناسبی میان سطوح محلی و استانی و سطوح ملی و کشوری انجام دهیم.

میانمار در دوران پساتحریم بر اساس رایانامه ای از یکی از دوستان تاجران از تایلند بود. ایشان ضمن اشاره به تحولات میانمار در دوران پساتحریم، این کشور را مستعد سرمایه گذاری معرفی کرد و در ملب خود نوشته است: موسسه تحقیقاتی مکنزی گلوب برآورد کرده است که تا سال 2025 میلادی بیش از نیمی از مصرف کنندگان جهان که درآمدشان از ده دلار در روز بیشتر است در نزدیکی شهر رانگون زندگی خواهند کرد و با هواپیما تنها 5 ساعت تا این شهر فاصله خواهند داشت.

آقای پورمجد ماله ای با عنوان صادرات نفت به ژاپن در دوران پساتحریم ارائه کردند. به اعتقاد ایشان، خوشبختانه تحولات اخیر حاکی از آنست که ژاپن نسبت به مذاکرات اتمی ایران با قدرت های جهانی خوشبین است و زمینه های لازم را می چیند تا پس از رفع تحریم ها، همکاری ها با شرکت ها و سرمایه گذران ایرانی را از سر گیرد. البته حوزه انرژی همچنان یکی از مهم ترین زمینه های همکاری دو کشور تلقی می شود و مقام های دولت ژاپن گفته اند نفت خام ایران برای ایجاد امنیت انرژی ژاپن گزینه جذابی است. ژاپن با کمبود منابع طبیعی روبروست و هم اکنون تقریبا 84 درصد از نیازهای انرژی خود را وارد می کند.

دوران پساتحریم آغاز کار است، نه پایان یکی از مطالب مجموعه "در حاشیه خبرهای هفته" در این ماه بود که به سخنان دکتر محسن رنانی در اتاق بازرگانی اصفهان اختصاص داشت. محسن رنانیدر هفتمین جلسه کمیسیون تجارت اتاق اصفهان با پرداختن به موضوع شرایط اقتصادی کشور پس از برداشتن تحریم ها تصریح کرد: دولت برای درآمدهای آزاد شده پس از تحریم از هم اکنون باید برنامه ریزی دقیقی انجام دهد. محسن رنانی در بخش دیگری از سخنان خود در جلسه کمیسیون تجارت اتاق اصفهان گفت: همان‌گونه که در زمان دفاع مقدس تمام هیئت دولت و مقامات گوش به فرمان فرماندهان نظامی در تامین و تجهیز جبهه‌ها بودند، در شرایط کنونی نیز که جبهه اصلی ما اقتصادی است باید همه مسئولین و همه بخش‌های کشور گوش به فرمان فرماندهان اقتصادی کشور باشند و اقداماتی که موجب تضعیف سیاست‌های اقتصادی می‌شود را پرهیز کنند.

آقای علیزاده در مقاله دیگری به انتخابات اتاق بازرگانی و اولویت های پیش رو پرداختند. به اعتقاد ایشان، اتاق بازرگانی در تعامل با دولت و مجلس اولویت هایی دارد و هیئت نمایندگان آینده اتاق باید برای پیشبرد این اولویت ها کاملا آماده باشند. در واقع نامزدها باید با این ملاک مورد ارزیابی قرار گیرند و هیئت نمایندگان باید در تعامل با سیاست گذاران و قانون گذاران با قدرت از این اولویت ها حمایت کنند و آگاهی رسانی های لازم را انجام دهند. ایشان همچنین معتقد است، در حالی که رقابت ها میان نامزدهای عضویت اتاق بازرگانی ادامه دارد، ما باید از خود بپرسیم که کدام یک از نامزدها از تخصص و تعهد لازم برخوردارند تا بتوانند با قدرت، چالش های فوق الذکر را مورد توجه قرار دهند و در تعامل با مجلس و مسئولان در جهت حل این موانع گام بردارند؟

مشارکت زنان و آزادسازی ظرفیت های پنهان اقتصاد عنوان مقاله دیگری بود به قلم خانم دلاوری.  این مقاله در قسمت پربیننده ترین همین خبرنامه درج شده است.

بودجه نود و چهار و کاهش ارزش ریال عنوان مقاله آقای فرامرزی بود که در صفحه آخر این خبرنامه مندرج است.

در مقاله نقش وزارت امور خارجه در دیپلماسی تجاری تأکید کردیم برای اینکه بتوانیم از فرصت های بیشمار اقتصادی استفاده کرده و سرمایه گذاری های خارجی را گسترش دهیم، وزارت امور خارجه باید ایفاگر نقشی نوین و مهم باشد تا از یک سو در جهت تسهیل توافق های جدید بین المللی گام بردارد و از دیگر سو به تبلیغ شرکت ها و کارخانه های ایرانی بپردازد. متن کامل این مقاله در قسمت "مقاله برگزیده ماه" است.

آقای فرامرزی در مقاله دیگری با عنوان اصلاحات اقتصادی و خصوصی سازی در قزاقستان سریعتر از ایران، به تلاش های مقامات قزاقستان برای مستحکم تر کردن روابطشان با غرب اشاره داشتند. در این راستا دولت آستانه اصلاحات مهمی را در زمینه ارائه روادید و کاهش محدودیت های مربوط به مالکیت خارجی ها در قزاقستان به اجرا می گذارد و یارانه هایی را هم به سرمایه گذاران بزرگ خارجی ارائه می دهد. در ماه سپتامبر قزاقستان اولین کشور در آسیای میانه بود که با قرارداد گسترش مشارکت و همکاری با اتحادیه اروپاموافقت کرد. در ضمن جمهوری قزاقستان تلاش های جدی را نیز برای خصوصی سازی اقتصادش انجام می دهد. صندوق ثروت ملی جمهوری قزاقستان حدود 350 هزار کارمند را به کار گرفته و یک چهارم تمامی سرمایه گذاری های این کشور را شامل می شود. قرار است این نهاد نیمی از 600 شرکتی که در مالکیت دارد را طی سه سال آینده واگذار کند. این صندوق در ضمن شرکت های اصلی عرضه خدمات آب و برق و گاز که دولتی هستند را در بازار بورس این کشور وارد کرده و دستورالعمل هایی برای نهادهای زیر مجموعه خود فرستاده تا با سرمایه گذاران خارجی تعامل داشته باشند و از مشاوره راهبردی این شرکت ها بهره ببرند. به اعتقاد ایشان، طی چند سال اخیر تجارت جهانی روند کندتری داشته، که این بدین معنی است که ما نمی توانیم برای حفظ رشد اقتصادی کشور تنها روی تجارت تمرکز کنیم. ما باید هم به جذب سرمایه گذاران خارجی بپردازیم و هم نقش بخش خصوصی را در داخل افزایش دهیم. با تمرکز کردن بر این دو هدف، ما ظرفیت های خود را افزایش خواهیم داد و کشور را به جایگاه اقتصادی که شایسته آن است خواهیم رساند و به دستاوردهایی خواهیم رسید که بسیار فراتر از دستاوردهای کشوری همچون قزاقستان است.

آیا کوبا زودتر از ما وارد دوران پساتحریم می شود؟ این مقاله به قلم آقای کرمانی در همین خبرنامه به جهت سهولت دسترسی درج شده است.

در یکی از مقالات مجموعه در حاشیه خبرهای هفته از شما عزیزان پرسیدیم: نظر شما در مورد تحولات در تعاملات دولت و بخش خصوصی چیست؟ آیا مسیر درست انتخاب شده است؟ چالش ها و فرصت ها از دید شما کدامند؟ مهران در پاسخ به این پرسش ها نوشته است: نگاه دولت به جایگاه بخش خصوصی نگاه خوبی است که می تواند در آینده به گسترش بخش خصوصی و افزایش بهره وری از داشته ها کمک کند. ولی پیش از آن دولت باید تصمیم های ریشه ای و آنی بگیرد و این تصمیم ها را قانونی کند. شرکت های دولتی را در یک بازه زمانی کوتاه به بخش خصوصی واقعی واگذار کند و همین راه را در بنیاد ها و سایر نهادهای نیمه دولتی پیش بگیرد. دولت نباید رویکرد درآمد زایی داشته باشد و درآمد دولت تنها باید از دریافت هزینه خدمت هایی که به مردم می دهد و مالیات باشد. ظرفیت های اجرایی در دست دولت مانند نیروهای مسلح می تواند در طرح هایی که بخش خصوصی نمی تواند کار کند و سودآوری ندارد به کار گرفته شوند.

تنها زمینه های اجرا نیست که می تواند به مردم واگذار شود بخشی از تصمیم سازی ها نیز می تواند در یک پیوند استوار میان بخش خصوصی، نهاد های مردمی و دولت انجام شود. و چنین رویکردی می تواند دولت را کوچکتر و کارا تر کند. دولت بایستی نهاد های مردمی را در تصمیم سازی ها شرکت دهد تا به گسترش آن ها کمک کند و سرمایه های اجتماعی را افزایش دهد.

سرمایه های اجتماعی، جایگاه ارزشمندی در پیشرفت فرهنگ و افزایش بهره وری دارند و گسترش آن هزینه چندانی ندارد.

دولت بایستی برنامه ای گسترده پیشنهاد دهد که برای رسیدن به آن چه می گوید چه گام هایی خواهد برداشت و چه اندازه زمان می خواهد.

با تشکر

مدیر سایت تاجران

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: