به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

بر اساس گزارش مرکز آمار کشور، نرخ بیکاری جوانان 15 تا 25 سال در تابستان گذشته به 22,9 درصد رسید. هر چند این رقم در مقایسه با بهار سال جاری و تابستان سال گذشته پائین تر بود، ولی بیکاری جوانان مسئله ای جدی است که می تواند به بحران و چالش بزرگی تبدیل شود. علی طیب نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی، به کرات گفته است که ما شاهد ورود 4,5 میلیون فارغ التحصیل به بازار کار خواهیم بود که این امر به یک سونامی بیکاری منجر خواهد گشت. از منظر تاریخی ما هیچگاه برخورد اصولی با مشکل بیکاری نداشته ایم. تلاش های دولت بیشتر بر پرداخت وام و حقوق بیکاری و ارائه یارانه محدود بوده است، ولی واقعیت اینست که نمی توان مشکل بیکاری را خارج از متن دیگر مشکلات اقتصادی حل کرد و تلاش های دولت برای اشتغال زایی باید همراه با سیاست های کلی تر برای رشد اقتصادی باشد. واقعیت آنست که اگر رشد اقتصادی حاصل نگردد و تقاضا برای کالاها و خدمات شرکت ها افزایش نیابد، شرکت ها و بنگاه های اقتصادی به استخدام نیروی کار بیشتر دست نخواهند زد و ارائه وام و یارانه هم در این زمینه کارساز نخواهد بود. برای اشتغال زایی تمهیدات زیادی می توان به خرج داد و در این راستا بهره گیری از تجربیات مثبت دیگر کشورها بسیار مهم است.

نرخ بیکاری جوانان - taajeraan.com

 

در اروپا نزدیک به نیمی از جوانان اسپانیا و یونان بیکارند. ولی در مقابل آلمان و اتریش پائین ترین نرخ بیکاری را دارند که بسیاری از ناظران این امر را ناشی از برنامه هایی همچون دوره های آموزشی برای جوانان می دانند. در برنامه کارآموزی جوانان در آلمان، شرکت کنندگان هم در حین کار و هم از طریق هنرستان های فنی آموزش می بینند. جالب توجه است که 60 درصد فارغ التحصیلان دبیرستان های آلمان این راه را برای ورود به بازار کار انتخاب می کنند. در این سیستم آموزشی سالانه یک و نیم میلیون جوان آموزش می بینند و حدود 90 درصد هم به طور موفقیت آمیز دوره های آموزشی را به پایان می رسانند. در زمان آموزش، شرکت کنندگان کمتر از کارمندان مجرب حقوق می گیرند و زمانی که دوره به پایان می رسد معمولا فارغ التحصیلان یک کار تمام وقت پیدا می کنند. این برنامه های آموزشی نقش بسیار مهمی در اشتغال زایی جوانان آلمان داشته است. شایان ذکر است که آلمان در سال 2005 میلادی با نرخ 15 درصدی بیکاری روبرو بود (نرخی مشابه با رقم بیکاری در پرتغال) و البته در آن زمان هم برنامه های کارآموزی در آن کشور در جریان بود.

 taajeraan.com نرخ رشد تولید ناخالص ملی

توضیح دیگری هم در این زمینه لازم است: پس از سال 2009 و با ادامه مشکل بیکاری جوانان در بیشتر نقاط اروپا، کشورهایی همچون آلمان و اتریش که تولید ناخالص داخلی مثبتی داشتند توانستند نرخ بیکاری جوانان خود را کنترل کنند. در مقابل، اسپانیا، پرتغال و یونان که از سال 2008 رشد مثبتی را تجربه نکرده اند، همچنان با افزایش نرخ بیکاری جوانان روبرو هستند. داده های بانک جهانی درباره ایران نیز نشانگر همبستگی معکوس نرخ رشد تولید ناخالص داخلی و نرخ بیکاری جوانان است. با کاهش رشد تولید ناخالص داخلی، نرخ بیکاری جوانان کشورمان افزایش می یابد.

درصد صادرات از تولید ناخالص داخلی - taajeraan.com

بر اساس داده های صندوق بین المللی پول، در سال 2013 نسبت صادرات ما به تولید ناخالص داخلی کشور 23,6 بود. این در حالی است که در سال 2007 این رقم 32 بود. تاثیر تجارت بر وضعیت کلی اشتغال و نرخ اشتغال جوانان نیز در کشورهای مختلف مورد مطالعه قرار گرفته است. بانک توسعه آفریقا تحلیل های آماری روی تاثیر تجارت بین المللی بر نرخ بیکاری جوانان در آفریقا انجام داده ( بین سال های 1980 تا 2010 ) که موید آن است که بالا رفتن سطح تجارت منطقه ای به کاهش نرخ بیکاری جوانان می انجامد. تحقیقاتی هم در جزیره موریس، کستاریکا، پرو و اروگوئه صورت گرفته که نشان می دهد پس از آزاد شدن فضای تجاری، فرصت های شغلی مربوط به فعالیت های تولیدی افزایش می یابد. تعداد نیروی کار حرفه ای ایران بیشتر از نیاز کنونی کشور است و متاسفانه بازار کار کشور رشد کافی نداشته تا تمامی نیروی کار موجود را جذب کند. به گفته مسئولان سازمان همیاری اشتغال دانش آموختگان، بیشترین نرخ بیکاری را بخش های مهندسی، ساخت و ساز و تولید تجربه می کنند (در کل بیش از 251 هزار متقاضی کار) و پس از آن حوزه های علوم اجتماعی، تجارت و حقوق (بیش از 222 هزار متقاضی کار) قرار دارند. همانطور که پیشتر هم تاکید شد، تلاش های پراکنده و غیر جامع برای حل مشکل بیکاری چندان کارساز نخواهد بود و به رفع اصولی مشکل نخواهد انجامید. به هر حال وضعیت امروز ما مثل آلمان آن زمان نیست که با کمبود چشمگیر در زمینه نیروی کار حرفه ای مواجه بود و شکاف عمده ای نیز میان تقاضا برای دانش و تخصص از یک سو و میزان عرضه دانش و تخصص از دیگر سو وجود داشت. با توجه به این واقعیت ها، تلاش های ما باید بر رشد اقتصادی و نیز گسترش بازارهای صادراتی کشور معطوف باشد.   

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: