به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

خبرنامه 31 تاجران

همکاران و فعالان ارجمند اقتصادی

30 روز برای رسیدن به توافق نهایی با گروه 1+5 باقی مانده است. جامعه فعالان اقتصادی بیش از هر زمان دیگر در انتظار رفع تحریم هاست و خوشبختانه شاهد برنامه ریزی هایی برای دوران پساتحریم هستیم. هر چند در این مقطع حساس تاریخی شاهد اراده مصمم ملت، دولت و رهبر معظم انقلاب برای تعامل سازنده با جامعه بین المللی هستیم اما به همان اندازه بیم آن می رود که با عدم دستیابی به توافق نهایی، تحریم ها بازگردند و اقتصاد کشور دوباره با بحران جدی مواجه شود. 

آغاز این ماه مصادف بود با حضور ریاست جمهوری در شصت و نهمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد که دکتر روحانی در آن به صراحت تأکید کرد هرگونه تأخیر در حصول توافق نهایی، تنها هزینه ها را بالا می برد.  ایشان از آن زمان تا کنون نیز نسبت به امکان دستیابی به توافق نهایی در این کوتاه زمان باقی مانده ابراز امیدواری کرده و در کنفرانس مطبوعاتی که در پایان سفر خود به استان زنجان داشت گفت: امروز منطق مقام معظم رهبری، دولت و ملت به گونه‌ای است که افکار عمومی دنیا را قانع خواهد کرد که ما دنبال مذاکره و رسیدن به توافق هستیم.

همکاران شما در سایت تاجران نیز در این ماه در مسیر بسط گفتمان اقتصادی به تلاش خود ادامه دادند. پیش از مرور مقالات ارائه شده جا دارد تشکر ویژه ای از آقایان مهران ارشادی فر و عادل طاهرخانی یوسف داشته باشیم که در این ماه نیز ما را یاری کردند.

خانم زهرایی که از نزذیک سفر ریاست جمهوری به نیویورک را دنبال می کرد خلاصه ای از سخنرانی ایشان را با تمرکز بر نکات مورد توجه فعالان اقتصادی ارائه کرد. روحانی: توافق نهایی، پیامی جهانی برای صلح و امنیت عنوان مقاله ایشان بود که در صفحه آخر این خبرنامه نیز مندرج است.

هم سنجی اتاق های بازرگانی در جهان عنوان پژوهش با ارزشی بود که اقای ارشادی فر ارائه کردند. در بخش نخست این پژوهش الگوهای ساختار حکومتی و خصوصی بررسی شده است. مقایسه کارکرد ساختارهای متفاوت اتاق های بازرگانی در کشورهای مختلف می تواند راه را برای بهینه سازی اتاق های بازرگانی کشور هموار تر کند.

آقای کرمانی در مقاله ای با عنوان آرژانتین درپی سرمایه گذاران خارجی برای منابع گاز نامتعارف،  با بررسی تلاش های دولت آن کشور برای جلب سرمایه گذاران خارجی اشاره کردایران نیز همچون آرژانتین از منابع وسیع نفت و گاز برخوردار است ولی متاسفانه ما از ظرفیت های کامل این منابع بهره برداری نکرده ایم. مقام های وزارت نفت و شرکت ملی نفت با آن دسته از شرکت های خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری در ایران هستند تماس و مذاکره داشته اند اما به غیر از مواردی استثنایی، این شرکت ها هنوز سرمایه گذاری در ایران را آغاز نکرده اند.واضح است که این شرکت ها به سرمایه گذاری در ایران علاقمندند، ولی تا زمانیکه تحریم ها رفع نشود و تا زمانی که چهارچوب جدید قراردادهای نفتی به طور کامل به اجرا در نیاید، شرکت های خارجی نخواهند توانست در ایران سرمایه گذاری های گسترده و کارآمدی داشته باشند.

یارانه های معوق صنایع و معافیت های مالیاتی مؤثرعنوان مقاله ای بود از آقای علیزاده. احمد پورفلاح، رییس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران، اخیرا  گفت:طی سال‌های اخیر مبلغی که قرار بود از محل درآمد هدفمندی‌ یارانه‌ها به بخش صنعت اختصاص یابد به طور کامل اختصاص نیافت و هنوز از 10 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده امسال نیز خبری نیست. وی افزود: دولت باید در صنایعی که مواد خام را فرآوری و صادر می‌کند سرمایه‌گذاری بیشتری انجام شود. به اعتقاد اقای علیزاده در حالیکه ما برای دوران پسا تحریم آماده می شویم باید مشوق های مالیاتی بیشتری را اعمال کنیم تا صادرات و جذب سرمایه گذاری خارجی را افزایش دهیم.

مفهوم دموکراسی اقتصادیعنوان پژوهشی بود از آقای طاهرخانی. هدف از دموکراسی اقتصادی ایجاد مقرراتی است که به وسیله آن تشکیلات اجباری از میان برداشته شود و تا حد امکان شرایط آزادی تحرک برای آحاد افراد شرکت کننده در فعالیت های اقتصادی را فراهم آورد. در بخش دیگری از این پژوهش آمده: دموکراسی اقتصاد دارای مفهوم از میان برداشتن هر نوع قدرت فردی و تبدیل به دستگاه های سرمایه داری با انگیزه های فردی به ساختار جوابگو به انگیزه های عمومی است. ساختار دموکراسی اقتصادی زمانی شکل خواهد گرفت که دستیابی به نهاده های تولید در انحصار مالکیت خصوصی و برای بهره برداری خصوصی نباشد. بلکه تحت مکانیسمی در جهت خواست عمومی قرار گیرد.

یحیی آل اسحاق، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی تهران در گفتگو با خبرگزاری مهر گفت:فعالان اقتصادی در بخش های خصوصی در دنیا که با ایران در ارتباط هستند، در مذاکرات و سفرهایی که از سوی بخش خصوصی صورت می گیرد، همه به عنوان یک عطش منتظر حل مشکل هستند و به نظر می رسد اگر این موضوع حل شود، هجمه‌ای برای کار با اقتصاد ایران وارد کشور خواهد شد. آقای کرمانی در مقاله جامعه بین المللی در انتظار ایران پساتحریم همچنین به اظهارات فاطمه مقیمی، مدیریت اتاق فکر کارآفرینان و نوآفرینان، در نشست خبری همایش ملی فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان تهران اشاره کرد که امروز فعالان اقتصادی راجع به سرمایه‌گذاری در وضعیت پساتحریم اقتصاد ایران در کشورهای مختلف صحبت می‌کنند. به اعتقاد کارشناسان تاجران در این مقطع همه شرکت ها، نهادها و وزارتخانه ها باید برای پساتحریم برنامه ریزی و اقدام کنند، فردا دیر است.  رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی تهران هشدار داد موضوع گذشت زمان را نیز نباید نادیده گرفت، چراکه با تمدید مذاکرات و تعویق آن، زمان از دست می‌رود.

چین چگونه با بحران کم آبی مقابله می کند؟ این مقاله به کوشش آقای کشاورز ارائه شد و پربیننده ترین مقاله ماه بود. (در همین خبرنامه بخوانید)

توافق ملی، توافق نهایی؛ نوشدارویی قبل از مرگ سهراب عنوان مقاله ای بود از آقای علیزاده که در همین خبرنامه درج شده است. به اعتقاد ایشان حل مناقشه هسته ای که در سال های گذشته علاوه بر تأثیرات منفی متعدد، بیش از 175 میلیارد دلار به اقتصاد کشور صدمه وارد کرده امروز میسر است و جای خوشوقتی است که سیاستگذاران ما با اصلاح رویکرد سیاست خارجی و در پاسخ به رأی و خواست مردم قدم در راه تعامل سازنده با جهان برداشته اند.

در این ماه نخستین مجمع ایران و اروپا، سرمایه گذاری و تجارت در دوران پساتحریم در لندن برگزار شد که یکی از شواهد علاقمندی سرمایه گذاران خارجی برای ورود به بازار بکر ایران پس از رفع تحریم ها هستند.

ولی‌الله افخمی‌راد، رئیس سازمان توسعه تجارت در گفتگو با دنیای اقتصاد گفتما تردیدی نداریم که تحریم‌ها سبب شده تجارت کشور در تنگنا قرار گیرد و منکر آن هم نیستیم. به ویژه تحریم نظام بانکی موجب شده حجم تجارت خارجی کشور کاهش پیدا کند و هزینه‌های دادوستد افزایش یابد که در نتیجه رقابت‌پذیری کاهش می‌یابد، اما برخی از موانع مربوط به دستگاه‌های اجرایی است که در این راه چاره‌ای جز مطرح کردن این مشکلات در شورای عالی صادرات نداریم.

کاهش بهای نفت، زنگ خطری برای زنگنه؟ خانم دلاوری با توجه به روند نزولی بهای نفت در بازارهای جهانی به اظهارات محمد باقر نوبخت اشاره کرد. وی گفت: در صورت استمرار سقوط قیمت نفت، منابع درآمدی كشور كاهش خواهد یافت. وی افزود: این احتمال وجود دارد كه در چند ماه آینده در صورت ادامه وضعیت شاهد عدم تحقق منابع در بودجه باشیم. مناسب‌ترین راه برای ما كاهش هزینه‌ها خواهد بود، یعنی باید تناسبی بین هزینه‌ها و درآمدها به وجود آید.

با کاهش بهای نفت چگونه مقابله کنیم. آقای مرادپور در این مقاله به پیشبینی صندوق بین المللی پول اشاره کرد. پیشبینی صندوق بین المللی پول نشان می دهدمتوسط قیمت هر بشکه نفت خام از 102,8 دلار در سال 2014 به 99,4 دلار در سال 2015 و 97,3 دلار در سال 2016 خواهد رسید. محمد باقر نوبخت در رویدادی دیگر گفت: حدود ۲۵میلیارد دلار از فروش نفت سهم دولت می‌شود که همین هم با تحریم‌ها در اختیار دولت قرار ندارد. محمد علی عبدالله زاده، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، در این خصوص گفت: دولت برای جبران کسری بودجه راهی جزء استفاده از بودجه عمرانی ندارد وی افزود:  اگر از بودجه عمرانی برای جبران کسری بودجه استفاده شود به طور طبیعی به تشددید رکود دامن می زند. آقای مرادپور راهکارهایی از جمله افزایش حجم صادرات غیر نفتی، تواندندسازی بخش های مختلف اقتصادی،  تجدید نظر در پرداخت یارانه ها، کاهش مخارج استخراج و تولید انرژی و جذب سرمایه گذاری خارجی ارائه کرد.

مجموعه های هفتگی در حاشیه خبرها نیز همچنان مورد استقبال زیاد خوانندگان وبسایت تاجران است. برخی از عناوین به شرح زیر است:

نرخ رشد اقتصادی مثبت شد؟

اگر توافقی حاصل نشود

نه به عدم توافق

دولت می‌خواهد ناظر باشد یا تصدی‌گر؟

 روح تعامل و توافق مجلس و دولت

رشد 30 درصدی نقدینگی

روحانیت، روحانی و توافق نهایی

ایران هراسی و برند ملی

وزارت اطلاعات و توافق نهایی

از حمایت های روزافرون شما همکاران و فعالان اقتصادی سپاسگزارم. امیدواریم در این مسیر با همفکری و هم افزایی افق های تازه ای در سیاستگذاری های اقتصادی باز شود و به زودی شاهد تحقق حماسه اقتصادی در دوران پساتحریم باشیم.

با تشکر

مدیر وبسایت تاجران

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: