به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

بخشهایی از متن کامل سخنرانی روحانی در شصت و نهمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در خصوص تحریم ها و لزوم دستیابی به توافق جامع هسته ای:

روحانی: توافق نهایی، پیامی جهانی برای صلح و امنیت

تداوم تحریم های ظالمانه علیه ایران، تداوم اشتباهی راهبردی علیه یک ملتِ معتدل و مستقل، در شرایط حساس منطقه ماست. ما در یک سال گذشته، به شفاف ترین گفت وگو ها، برای اعتمادسازی در موضوع هسته ای ایران دست زده ایم؛ و نه در اثر تهدید و تحریم که بر مبنای اراده ملت خود، مذاکره جدی و صادقانه را در دستور کار قرار داده ایم. زیرا براین باوریم که موضوع هسته ای، یک راه حل، بیشتر ندارد و، آن فقط مذاکره است و اگر برخی در تخیل خویش، به راه های دیگری می اندیشند، سخت در اشتباهند. هرگونه تأخیر در حصول توافق نهایی، تنها هزینه ها را بالا می برد و این هزینه ها نه فقط بر ما، که بر اقتصاد و تجارت طرف مقابل و بر توسعه و امنیت منطقه ای تحمیل می شود و هیچ کس نباید در این حقیقت تردیدی داشته باشد که مصالحه و توافق با ایران، به نفع همگان، بخصوص کشورهای منطقه است.

روند مذاکرات هسته ای میان ایران و کشورهای 1+5 در ماه های گذشته، با جدیت و امیدواری متقابل به پیش رفته است. جمهوری اسلامی ایران به گواهی همه ناظران بین المللی، با صداقت و اقتدار به تعهدات خویش عمل کرده است. اگر چه طرف مقابل، با برخی اظهارات و اقدامات، به تردید در عزم و واقع بینی خویش دامن زده است. امیدواریم مذاکرات جاری در فرصت کوتاه باقیمانده، به توافق نهایی بینجامد. ما به ادامه برنامه هسته ای صلح آمیز خود، شامل اِعمال حق غنی سازی و سایر حقوق هسته ای در خاک ایران، در چارچوب مقررات بین المللی ، مصممیم. ما با انگیزه مثبت، حسن نیت وجدیت، به تداوم مذاکرات هسته ای با کشورهای طرف مذاکره، بر مبنای اعتماد متقابل، رفع دوسویه ابهامات، موضع برابر، احترام متقابل و اصول پذیرفته شده بین المللی، پایبندیم. از دیدگاه ما، التزام به تعهدات و اجرای دقیق تفاهمات و اجتناب از زیاده خواهی در مذاکرات، از سوی طرف های مذاکره کننده با ایران، ضرورتی تامّ دارد. زیرا توافق نهایی در مورد برنامه هسته ای صلح آمیز ایران، می تواند سرآغاز همکاری های همه جانبه، در راستای پیشبرد امنیت، صلح و توسعه در منطقه و جهان باشد.

مردم ایران پایبند به اصول و ارزش هایی هستند که استقلال، توسعه و غرور ملی در رأسِ آنهاست. مردم، عملکرد دولت های خود را بر اساس همین معیارها مورد ارزیابی قرار می دهند. اگر طرف های مذاکره کننده ، این واقعیتِ بارزِ ملی را مورد توجه قرار ندهند و دچار خطاهای محاسباتی شوند، یک فرصت استثنایی و تاریخی را از دست خواهند داد. 

همانطور که می دانید، دولت ایران در سال جاری میلادی، با ابتکاراتی که در مذاکرات هسته ای به کار برد، شرایط جدیدی را برای حل موضوع بوجود آورد که دستاورد مرحله ای آن، توافق ژنو بود . با توجه به رویکرد اعتمادساز و شفاف جمهوری اسلامی ایران در این زمینه و تداوم آن، در صورتیکه طرف های مذاکره کننده نیز متقابلاً از عزم و انعطافِ کافی برخوردار باشند و ظرفِ مهلتِ تعیین شده، بتوانیم در حل این مسئله به موفقیتِ کامل دست یابیم، فضای کاملاً متفاوتی به لحاظ همکاری های منطقه ای و جهانی بوجود خواهد آمد، که در سایه آن، امکان تمرکز بر حل مسائل مهم منطقه از جمله مسئله بسیار مهم مبارزه با خشونت و افراطی گری در منطقه، فراهم خواهد شد.

دستیابی به توافق جامع هسته ای با ایران، فرصتی تاریخی برای غرب است که نشان دهد با پیشرفت و توسعه دیگران مخالف نیست و تبعیض در مقررات بین المللی را دنبال نمی کند: این توافق می تواند پیامی جهانی برای صلح و امنیت نیز داشته باشد که راه حل اختلافات، مذاکره و تکریم است نه منازعه و تحریم.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: