به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

 خاورمیانه از اقتصاد جهانی بی بهره مانده

بر اساس گزارش اقتصادی خاورمیانه و شمال آفریقا که هر سه ماه توسط بانک جهانی منتشر می شود، مصر، تونس، ایران، لبنان، اردن، لیبی و یمن در دور باطل "سیاستگذاری ضعیف – رشد ضعیف"  گیر کرده اند. این وضعیت مانعی برای قرار گرفتن اقتصاد این کشورها در مسیر رشد بادوام است. در این گزارش آمده، با وجود مشاهده تغییراتی اندک و مثبت در مصر و تونس، هنوز رشد اقتصادی ضعیف است و اشتغال زایی به میزان مطلوب نیست. کسر بودجه همچنان دامنگیر اقتصاد این کشورهاست و بدهی عمومی نیز با سرعت بیشتری افزایش یافته است. این عوامل از رشد سرمایه گذاری کاسته است. فعالیت های بخش خصوصی کند بوده و فرصت های شغلی دولتی اندکی هم که ایجاد شده اند به سرعت بر اساس رابطه و نه ضابطه اشغال شده اند و این امر جوانان بیکار را بیش از پیش آزرده است. بانک جهانی همچنین توصیه کرده که اقدامات عاجل برای ترویج فعالیت های اقتصادی در این کشورها ضروری است. این اقدامات شامل اصلاحات ساختاری مانند اصلاحات یارانه ها، بهبود فضای سرمایه گذاری، حاکمیت مطلوب و رفع موانع تولید و بازار کار است.  به گزارش ایرنا مایکل سینگ مدیر موسسه سیاست خاور نزدیک و مدیر اسبق ارشد امور خاورمیانه درشورای امنیت ملی آمریکا در روزنامه نیویورک تایمز یکی از علل ریشه ای بحران خاورمیانه را مشکلات اقتصادی منطقه عنوان کرده و در توجیه نظریه اش می نویسد: اوباما در مصاحبه اخیر خود با نیویورک تایمز یکی از علل ریشه ای بحران عراق را اقتصاد معرفی و اشاره کرد که عراق از اقتصاد جهانی بریده شده اند و امیدی به تحقق امیال و آرزوهایشان ندارند.  به اعتقاد کارشناسان تاجران، آینده ایران در مقایسه با کشورهای منطقه و به خصوص عراق می تواند متفاوت و درخشان باشد. ایران از جنبه های مختلف برتری نسبی دارد که امیدواریم با دسترسی سریع به توافق نهایی هسته ای و آغاز دوران پساتحریم نه تنها اقتصاد خود را نجات دهیم بلکه بتوانیم سرآمد اقتصاد منطقه نیز باشیم.

برداشتن تحریم ها خواست مشترک ماست

رییس جمهوری در دیدار با ایثارگران، نخبگان و برگزیدگان استان اردبیل گفت: همه می‌گویند مذاکره جدی انجام دهید و معضل تحریم را حل کنید. دکتر روحانی، تحریم را باری بر دوش ملت ایران دانست و گفت: در مذاکراتی که انجام شد، در برخی زمینه‌ها از جمله کشتیرانی مقداری از بار تحریم برداشته شد، البته ما هنوز در تحریم هستیم. رییس جمهوری، تحریم را یک فشار ظالمانه، غیرقانونی و غلط بر تک تک مردم ایران دانست و گفت: همه مردم می‌خواهند دولت در چارچوب قانون و با حفظ حقوق مردم، تحریم ظالمانه را بردارد. همه ما در این خواست مشترک هستیم و برداشتن تحریم‌های ظالمانه جزو اولویت‌های ما است و دولت این کار را با حمایت مردم و تأییدات رهبری به پیش خواهد برد که در تمام این مسیر ملت حامی دولت بوده و هست و مقام معظم رهبری هم در این زمینه تاکید فرموده اند. رییس‌ جمهوری درباره مذاکرات هسته‌ای ایران نیز در گفت و گو با خبرنگاران در اردبیل تصریح کرد: در مذاکره با ۱+۵همواره به طور جدی دنبال مذاکره و حل مسایل بوده‌ایم و امیدواریم شرایط به سمتی رود که در مذاکرات به توافق و تفاهم برسیم. اراده جدی برای مذاکره در ایران وجود دارد که امیدواریم اراده جدی در طرف مقابل نیز وجود داشته باشد، چرا که این تفاهم به نفع منطقه، ۱+۵، ایران و اقتصاد جهانی خواهد بود.

صدور نفت به روسیه امپریالیستی؟

مدت هاست صحبت از قرار داد نفت در برابر کالا میان ایران و روسیه مطرح است و آقای زنگنه، وزیر نفت، در یکی از آخرین اظهارات خود در خصوص انعقاد قرارداد تهاتر بین ایران و روسیه گفت: من این موضوع را نه تایید می‌کنم نه تکذیب.  اما در هر حال صحبت از ارسال 50 هزار تا 500 هزار بشکه در روز است که 25 درصد تولید مورد نظر کوتاه مدت ماست که قرار است 4 میلیون بشکه در روز باشد. ارسال 25 درصد از تولید نفت کشور به روسیه نه تنها نگران کننده است بلکه دلیلی منطقی هم نمی توان به راحتی برای آن متصور شد.  این پیشنهاد کاملا با تلاش های قابل ستایش زنگنه در ماه های اخیر برای احیای صنعت نفت و برنامه ریزی برای پساتحریم در نتاقض و تضاد است. وزارت نفت در این مدت کوشیده تا فرصت سرمایه گذاری را برای سرمایه گذاران خارجی بهبود ببخشد اما چرا در آستانه دوران جدید صنعت نفت کشور می خواهیم سرنوشتمان را به روسیه گره بزنیم؟ اقدامات جنجالی و  امپریالیستی مسکو در قبال اوکراین باعث اعمال تحریم های متعددی علیه روسیه شده که بسیاری از آنها شرکت های بخش انرژی را هدف گرفته که این مسئله منطق شراکت تجاری با آنها را زیر سوال می برد.  به نظر می رسد انگیزه های نامشروعی ما را به این سو سوق می دهند چراکه روسیه به نفت ایران نیازی ندارد (روسیه از بزرگترین تولید کنندگان انرژی در جهان است) و در مقابل هم تخصصی در سطح مطلوب جهانی برای بهبود صنعت انرژی کشورمان نیز ارائه نمی کند. شاید دلالانی از این کلاهبرداری منفعت ببرند چون هیچ توجیه منطقی دیگری ندارد و حتی ممکن است مجاهدات دیپلماتیک ما برای رسیدن به توافق نهایی را بی ثمر کند.

تا دولت کوچک نشود کار به سامان نرسد

چهارمین همایش صادرات غیرنفتی به منظور ارائه مشاوره و همفکری با بخش دولتی، توسط اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران و با حضور آقای دکتر شریعتمداری ، معاون اجرائی رئیس جمهور ، و همچنین حضور چهره‌های دولتی و بخش خصوصی در سالن خلیج فارس سازمان توسعه تجارت برگزار گردید. یحیی آل اسحاق، رییس اتاق تهران در این همایش به این نكته اشاره كرد كه مسائل مربوط به تجارت حاصل عوامل داخلی و خارجی است كه عدم حضور در تصمیم گیری جهانی و هماهنگ نبودن با تجارت جهانی نقش اساسی در این میان ایفا می كند، به حدی كه اگر تولید، توزیع، رویه بانك ها و ارز در جهت سیاست های تجاری نباشد، عملاباعث كندی كار می شود. او افزود: هر حرکتی که باعث کندی صادرات شود ضدارزش است. در مقابل باید با مشوق‌های صادراتی علاوه بر ایجاد انگیزه در صادرکنندگان، خلاءها و کاستی‌های موجود را پر کرد. پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق ایران گفت: در دوره‌هایی سیاست صادراتی کشور بر خام‌فروشی استوار بوده و دوره‌ای نیز استراتژی کشور در این وادی بر صادرات محصولات پتروشیمی قرار گرفته است. وی گفت:  نبود استراتژی صادراتی در ایران منجر به اتخاذ تصمیم‌های غلط از سوی دولت‌ها می‌شود؛ به‌گونه‌ای که در دولت فعلی نیز تصمیماتی مانند افزایش یکباره نرخ گاز یا اعمال عوارض روی صادرات برخی کالاها، لطمات سنگینی در حوزه کسب‌وکار ایجاد کرده است. مجتبی خسروتاج، قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت اساس صادرات در هر کشور را سرمایه‌گذاری عنوان کرد که به گفته وی کشورهای پیشرفته نیز از این فرمول برای توسعه صادرات استفاده کرده‌اند. خسروتاج در دوره کنونی، پایش رقابت‌پذیری اقتصاد کشور را یک ضرورت دانست که به گفته وی می‌توان به شناخت دقیق مزیت‌های اقتصادی ایران دست پیدا کرد. محمد شریعتمداری به برخی تحرکات بین‌المللی برای به انزوا کشاندن ایران و روند صدور قطعنامه‌های تحریمی علیه ایران در سال‌های اخیر اشاره کرد و گفت: اکنون فرصت بی‌بدیلی فراهم شده است و همه باید آن را قدر بدانیم. کشور اکنون از رکود تورمی در رنج است و باید با همدلی این دوره را به یک فرصت طلایی تبدیل کنیم تا پس از چهار سال افسوس نخوریم که ای کاش چنین می‌کردیم. اکبر کمیجانی، قائم‌مقام بانک مرکزی گفت: اگر به تورم توجه بیشتری شده و به نوعی تورم در مرکز توجه قرار داشته به دلیل اثرات زیان‌بار آن بر تولید و صادرات است. اسدالله عسگراولادی، رییس کمیسیون صادرات اتاق ایران در سخنان خود به نقش دیپلماسی در توسعه صادرات کشور اشاره کرد و با تاکید بر اینکه رایزنان بازرگانی ایران باید با زبان رایج کشورهای مستقر آشنا باشند، حضور فعالان اقتصادی در هیات های اعزامی دولت به کشورها را یک ضرورت دانست. وی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: تا زمانی که دولت کوچک نشود و سهم بخش خصوصی حداقل به ۵۰ درصد از اقتصاد ایران نرسد، نمی‌توان نسبت به تحقق سیاست‌های تببین شده بسته خروج از رکود امیدوار بود.

تجارت الکترونیک بدون سرعت

سیده فاطمه مقیمی، بانوی کارآفرین برتر جهان اسلام، درهمایش تجارت الکترونیک در بندرعباس که با حضور مقامات و فعالان خارجی و داخلی عرصه تجارت الکترونیک برگزار شد گفت از ساده ترین راه های دسترسی به کسب و کار جدید استفاده از تجارت الکترونیک و بهره گیری از این فرصت است. عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: ایران کشوری با جمعیت جوان است که نیمی از این جمعیت را زنان تشکیل می دهند که در کنار مردان نیاز به کار دارند؛ از این رو نیاز است به سمت بازارهای جدید کار برویم.  نمودار زیر سرعت اینترنت در ایران در ماه گذشته است. رتبه ایران در بین 193 کشور 156 است. 

سرعت اینترنت در ایران - www.taajeraan.com

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: