به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

بهروز نعمتی، سخنگوی هیأت رئیسه مجلس در روزنامه ایران در مقاله ای با عنوان دولت و مجلس و ضرورت های ایران امروز به نشست مشترک رئیس جمهور با مجلس اشاره کرد. در این نشست علاوه بر رؤسای دو قوه برخی از نمایندگان مجلس و وزرا نیز حضور داشتند و در مورد مشکلات اقتصادی از جمله بیکاری، تورم و رکود به بحث و تبادل نظر پرداختند. به اعتقاد بهروز نعمتی امروز وقت آن است که به دور از هرگونه افراط و تفریط به سمت رفع مشکلات حرکت کنیم. وی نوشته است نشست‌های مشترک بین دولت و مجلس در این راستا بسیار تأثیرگذار است و به نظر می‌آید حتی اگر به صورت ماهانه انجام شود، چه بسا تأثیرگذاری بیشتری هم داشته باشد؛ بخصوص که رهبر معظم انقلاب هم بر انجام دیدارهای سران قوا و نشست‌های مشترک بین دولت و مجلس تأکید دارند.

کارشناسان تاجران در مقاطع مختلف بر اهمیت همدلی و همکاری میان مردم، دولت و مجلس تأکید کرده اند و امیدوارند در این مقطع تاریخی و با تداوم حمایت حاکمیت از تلاش های دیپلماتیک گام های استواری در مسیر گذار به دوران پساتحریم برداریم.

در این نوشتار اظهارات مطبوعاتی برخی از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس را مرور خواهیم کرد. باعث دلگرمی است که  می بینیم این نمایندگان به موضوعات کلیدی همچون رانت، مالیات و یارانه ها پرداخته اند و پیشنهادهایی نیز ارائه کرده اند.

مشکل رانت خواری و فساد مالی اخیرا توجه ها را بیشتر به خود جلب کرده و کمیسیون اقتصادی مجلس هم به این موضوع بی توجه نبوده است:

ارسلان فتحی پور، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس چند هفته پیش از بررسی پرونده رانت 650 میلیون یورویی در این کمیسیون و کمیسیون اصل 90 مجلس خبر داد و گفت مجلس حساسیت ویژه ای به این موضوع دارد و تا نهایی شدن گزارش، روند رسیدگی به آن را ادامه می دهد.

سید ناصر موسوی لارگانی گفت این کمیسیون در زمینه پروند فوق جلساتی با وزیر صنعت، معدن و تجارت داشته است ولی وی اطلاع دقیقی از گزارشات مربوط به این جلسات ندارند.

محمدرضا پور ابراهیمی گفت انتظار ما از دولت این است که همانطور که با رویکرد شفافیت اطلاعات و بحث مبارزه با مفاسد اقتصادی و رانت خواری سر کار آمده است، امروز نیز در این عرصه شفافیت را رعایت کند. پور ابراهیمی در اجرای شفافیت و پذیرش اشتباهات خواستار شجاعت دولت شده تا نتیجه مناسبی در این زمینه حاصل شود.

روح الله بیگی، نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت با ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی مقام معظم رهبری، که در آن یکی از مولفه های اصلی مردمی سازی اقتصاد اجرای اصل 44 در زمینه خصوصی سازی است، که توجه به بورس در جهت ایجاد فضای سالم، شفاف و جذب مردم و بخش خصوصی بسیار مهم خواهد بود.

اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص سیاست هایی که تاثیرات وسیع اقتصادی می گذارد نیز سخن گفته اند. موضوعاتی همچون یارانه های هدفمند، متنوع سازی منابع درآمدی کشور و گسترش روابط تجاری از جمله مسائل مورد بررسی نمایندگان بوده است:

ایرج ندیمی از عدم هماهنگی ها در سطح ملی برای تحقیقات اقتصادی و سیاست سازی سخن گفته و اظهار داشته اگر در کشور مجموعه ای را تدارک ببینیم که به تصمیم سازی و تئوری پردازی تصمیمات کلان اقتصادی بپردازد، بسیار راهگشا و اثربخش خواهد بود.

فتحی پور اظهار کرده بحث نوسانات قیمت ارز به تقاضای موجود در بازار بستگی دارد و زمانی ایجاد می شود که تعامل میان عرضه و تقاضا از بین برود. ایشان تاکید کرده اند که قیمت ارز را بازار تعیین می کند و با توجه به این که همکنون بحث افزایش قیمت حامل های انرژی در راستای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها مطرح است، قیمت ارز در بازار افزایش یافته است. ایشان افزودند همکنون دلیل اصلی افزایش قیمت دلار شوک روانی حاصل از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه هاست.

موسوی لارگانی با اشاره به اهمیت متنوع سازی منابع درآمدی دولت از طریق مالیات بر ارزش افزوده گفته است در حال حاضر ضرورت دارد با فاصله گرفتن کشور از نظام اقتصاد تک محصولی و اتکا به نفت، از طریق مالیات بر ارزش افزوده به درآمدهای پایدار دست یابیم.

رحیم زارع از منافع برقراری مجدد روابط تجاری با آمریکا پس از رفع تحریم ها سخن گفته و اظهار داشته هر کشوری که با سایر کشورها تعامل اقتصادی نداشته باشد درمضیقه است. حضور بازرگانان آمریکایی در ایران نیز می تواند نویدبخش تعاملات بیشتر اقتصادی و تجاری در آینده ای نزدیک باشد و به بهبود فضای کسب و کار در ایران کمک کند.

اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس اخیرا خواستار ارائه طرح های بیشتری در سطح محلی و استانی شده اند. در این میان مسائل مختلفی از جمله سرمایه گذاری در بخش خصوصی، مشکلات و مسائل مدیریتی طرح شده است:

محمدرضا پورابراهیمی در نشست اعضای شورای شهرستان کرمان بر برگزاری کارگاه آموزشی بررسی احکام بوجه ای مرتبط با دستگاه های مختلف اجرایی تاکید کرده است.

آقای پورابراهیمی با سرمایه گذاران بخش خصوصی نیز ملاقات کرده و در خصوص سرمایه گذاری در صنعت معدن کرمان به بحث و گفتگو پرداخت. پورابراهیمی اظهار کرد با سرمایه گذاری در این بخش می توانیم سومین هلدینگ را در کنار گل کهر و مدیکو با سرمایه گذاران معدن فاریاب برای صنایع پائین دستی بدست آورد.

ابراهیم نکو گفت یکی از مهمترین راه کارها در اقتصاد مقاومتی حمایت از تولید و تقویت بخش خصوصی است و حمایت و تقویت این دو بخش تاثیر بسزایی در حل مشکلات موجود دارد.

روح الله بیگی ئیلانلو با انتقاد از عملکرد نظام بانکی کشور نسبت به تاخیر در پرداخت وام و دسترسی به اعتبار خواستار تسهیل روند ارائه کمک های مالی شده است. در این راستا وی از ارائه کمک های بلاعوض بانکی برای زوج های جوان سخن گفت.

اظهارات رسانه ای اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس نشان می دهد که آنها با تدبیر و درایت به مسائل اقتصادی می پردازند و در راستای ایجاد چشم اندازی روشن برای اقتصادی کشور هستند. امیدواریم که طی یک همکاری واقعی میان دولت و کمیسیون اقتصادی و بخش خصوصی سیاست های مشخص و عملی تدوین و اجرا شود تا تاثیری درازمدت بر آینده اقتصادی کشور داشته باشد. دیپلمات های ما به توافق جامع اتمی با پنج به علاوه یک نزدیک می شوند و انشالله تحریم ها نیز در پی این توافق نهایی رفع خواهد شد. در این شرایط یک ساختار مستحکم قانونگذاری برای اقتصاد کشور بسیار مهم خواهد بود و شرایطی را فراهم خواهد کرد تا ما بتوانیم از فرصت های موجود در دوران پساتحریم حداکثر استفاده را بکنیم و منافع وسیعتری را عاید کشور نمائیم.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: