به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

همیشه در کنار هم هستیم

دیدار رئیس جمهور با آقایان محمدباقر قالیباف، محمدرضا عارف، محسن رضایی، غلامعلی حدادعادل، سعید جلیلی و محمد غرضی به مناسبت سالگرد انتخابات خرداد 92 شایان توجه است. به نقل از فرهنگ نیوز دکتر روحانی در این دیدار تأکید کرد: دولت از توان همه جناح‌ها و گروه‌های سیاسی دلسوز نظام برای تحقق آرمان های مردم و انقلاب، استفاده خواهد کرد. از سوی دیگر، مقام معظم رهبری با صدور حکمی، اعضای جدید شورای راهبردی روابط خارجی را منصوب کردند. برابر آنچه در متن حکم مقام معظم رهبری آمده " نظر به تکمیل اعضای شورای راهبردی" سعید جلیلی، ابراهیم شیبانی، حسین طارمی، مهدی مصطفوی اهری و سردار احمد وحیدی به‌عنوان اعضای جدید شورا منصوب شده‌اند. روزنامه دنیای اقتصاد به "چند صدایی دیپلماتیک" در ترکیب این شورا اشاره کرد و نوشت: کنار هم قرار گرفتن 10 نفر عضوی که رهبر انقلاب برای حضور در این شورا برگزیده‌اند، می‌تواند نمودی از چندصدایی در این شورا باشد چون هرکدام از اعضای حاضر در شورای راهبردی روابط خارجی، با سابقه حضور در دولت‌های سازندگی و اصلاحات گرایش‌های متفاوتی دارند. کارشناسان تاجران بر این باورند که در این مقطع تاریخی که باید قدم هایی اساسی برای رسیدن به توافق نهایی هسته ای و رفع تحریم ها برداشته شود همکاری و همفکری و کنار هم قرار گرفتن سیاستگذاران از طیف های مختلف سیاسی نشاندهنده عزم و اراده ملی برای حرکت در مسیر بهبود و تعالی کشور است. امیدواریم همه ما به اهداف بلند مدت ملی نظاره گر باشیم و در این راه از هیچ تلاشی فروگذار نکنیم. حماسه سیاسی متحقق شد و حماسه اقتصادی نیز می تواند با رسیدن به توافق نهایی متحقق گردد تا در دوران پساتحریم شاهد آبادانی سریع و بازگشت کشور به جایگاه شایسته خود در جهان باشیم.

همه با هم، پساتحریم

در بیستمین نشست کمیسیون حمل و نقل و ارتباطات اتاق تهران، روند ترانزیت در حوزه گمرک و بندر مورد بررسی قرار گرفت.  در این نشست سید حسین میر محمد علی اعلام کرد: انتظار می رود، سازمان بنادر و دریانوردی برای شرایط بعد از تحریم برنامه ریزی داشته باشد وظرفیت های خود را برای شرایط پس از تحریم ها قطعا با افزایش حجم واردات،صادرات و ترانزیت مواجه خواهیم شد توسعه دهد. سازمان بنادر برای شرایط پس از تحریم برنامه ریزی کند. در هفته های گذشته اشاره کردیم که وزارتخانه ها باید برای دوران پساتحریم برنامه ریزی کنند. این موضوع توسط یکی از همکاران اینگونه مطرح شده بود که به نظر می رسد تنها وزارت نفت اقدامات لازم را برای آماده شدن برای دوران پساتحریم تدارک دیده است. به اعتقاد ایشان بحث های انجام شده پساتحریم لازم است از اتاق بازرگانی فراتر رفته و کارشناسان وزارت خانه ها و بانک مرکزی بر آن اهتمام داشته باشند. شاید ایجاد گروه های کارشناسی برای این فرصت سنجی ها گام نخستی باشد که دولت میتواند بردارد. مجددا تأکید می کنیم که نهادهای و بنگاه های اقتصادی در کنار وزارت خانه های متبوع خودشان باید برای دوران پساتحریم برنامه ریزی کنند. نباید منتظر ماند و بعد شروع به برنامه ریزی کرد. فرصت شناسی و برنامه ریزی باید از هم اکنون صورت گیرد تا با توافق نهایی و آغاز دوران پساتحریم بتوانیم از فرصت ایجاد شده نهایت بهره برداری را بکنیم.  از آقای میر محمد علی هم به خاطر این تذکر به جا سپاسگذاریم.

کف حمایت های اجتماعی

غلامرضا عباسی، دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران، در گفتگو با مهر از ارسال دعوتنامه به نمایندگان کارگری 20 کشور جهان خبر داد. به گفته وی: طبق برنامه ریزی صورت گرفته، همایشی با عنوان کف حمایت های اجتماعی از کارگران را در ایران برگزار خواهیم کرد. کشورهایی همچون سوئیس، آلمان، ایتالیا، عراق، هندوستان، کویت، آذربایجان، ارمنستان، تاجیکستان، روسیه، ژاپن، بنگلادش، اندونزی و کوبا برای حور در این همایش دعوت شده اند. عباسی با تاکید بر استقبال نمایندگان کارگری کشورهای یادشده برای شرکت در همایش بین المللی کارگری در ایران خاطرنشان کرد: امسال نمایندگان کارگران ایران در 4 کمیته اصلی اجلاس بین المللی کار عضو بودند. توجه به کارگران و نیروی انسانی مهم است اما چگونه می توان از این نیروی کار در اقتصاد پساتحریم استفاده بهینه کرد؟ این مسئولیت مهم را نمی توان تنها به دوش انجمن های صنفی واگذار کرد. صاحبان کسب و کار در سراسر جهان به این درک رسیده اند که رابطه کارگر و کارفرما وقتی در بهترین شرایط خود قرار دارد که این رابطه بر اساس تعاون باشد و صاحبان کسب و کار یا کارفرمایان بتوانند به موارد کلیدی دستمزد، بهداشت و درمان و حتی مرخصی و استراحت کارگران توجه دقیق مبذول دارند.  نتیجه این توجهات داشتن نیروی کاری شاداب و پربازده خواهد بود.  فعالان اقتصادی و صاحبان کسب و کار باید در تمام نشست هایی که به نوعی با کار و کارگر مرتبط می شود مشارکتی فعال داشته باشند.

جهش بزرگ اقتصادی

 به گزارش سردار خالدی در دنیای اقتصاد، سی‌و‌ششمین نشست هیات نمایندگان مصادف با سالگرد دوره یازدهم انتخابات ریاست‌جمهوری در قالب مروری بر کارنامه اقتصادی دولت برگزار شد.  محمد مهدی بهکیش، دبیرکل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین المللی از جمله سخنرانان این نشست بود. وی در سخنانش تأکید کرد که در طول 20 سال گذشته حرکت اقتصاد به سمت آزادسازی از تحرک لازم برخوردار نبوده که به گفته وی با چالش‌های اساسی رو‌به‌رو هستیم که بخشی از مشکلات به این مساله برمی‌گردد که نسبت به دنیای بین‌الملل و خارج چه نگاهی داریم. بهکیش در بخش دیگری از سخنانش گفت: دولت باید هر چه زودتر محیط را رقابتی کند، به WTO  بپیوندد و با کمک بانک‌ها در اتاق بازرگانی بین‌المللی فعال شود.   تاکید پایانی صحبت‌های بهکیش به این موضوع بر می‌گردد که "امروز زمان یك جهش بزرگ اقتصادی است" به همین دلیل ارتباط فعالان اقتصادی با همتایان خود در سایر كشورها و حضور جدی در اتاق بازرگانی بین‌المللی می‌تواند باعث توسعه اقتصادی و جلوگیری از بروز و ظهور شرایط جدید تحریمی در آینده شود.  علی طیب نیا، وزیر اقتصاد و دارایی نیز در هشتمین نمایشگاه بین المللی بورس ، بانک و بیمه گفت: در صورت همکاری بازارهای مالی بورس ، بانک و بیمه "جهش اقتصادی بزرگ" در ایران رخ خواهد داد.  آیا ما در آستانه یک جهش بزرگ اقتصادی هستیم؟  آیا بدون دستیابی به توافق نهایی هسته ای و رفع تحریم ها می توان در انتظار یک جهش بزرگ اقتصادی بود؟  آیا این جهش اقتصادی حماسه اقتصادی را به بار خواهد آورد؟  برای این جهش بزرگ و برای دوران پساتحریم چه برنامه هایی داریم؟   

دولت تولید کننده، صنعت گر و سرمایه گذار خوبی نیست

دکتر روحانی در جلسه توسعه و سرمایه گذاری استان لرستان با تاکید بر اینکه دولت تدبیر و امید از نظر سیاسی حامی سرمایه گذاران و کارآفرینان است، گفت: دولت مصمم است بر اساس سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی و تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی ، از بخش خصوصی حمایت کند تا سرمایه گذاری در کشور افزایش یابد. وی باا اشاره به اینکه زیر بناهای کشور برای حضور همه جانبه مردم در عرصه های مختلف مهیا است، گفت: دولت تولید کننده، صنعت گر و سرمایه گذار خوبی نیست ولی می تواند زمینه های لازم برای سرمایه گذاری را فراهم کند و معتقد است که در همه عرصه ها کار باید به مردم واگذار شود. وی افزود: امروز گروه های بزرگی از سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در ایران وارد کشور شده اند و ما دلمان می خواهد که هر کارآفرین که وارد عرصه اقتصادی کشور می شود از منافع آن بهره مند شود.  در مناسبتی دیگر، دکتر محمد نهاوندیان در نخستین نشست هم اندیشی مسئولین نهاد ریاست جمهوری و نخبگان کسب و کار با اظهار خرسندی از تشکیل چنین اجتماعی اظهار داشت: دولت تدبیر و امید از ابتدای فعالیت رسمی خود کوشیده است تا زمینه های فعالیت شایسته تری را برای فعالان بخش خصوصی ایجاد کند که آنان بتوانند با حضور در میدان رقابتی، زمینه شفافیت و رونق اقتصادی بیشتر کشور را فراهم کنند. دکتر نهاوندیان گفت: امروز از یک سو نیازمند اصلاح ساختاری و سیاستگذاری هستیم و از سوی دیگر باید در داخل مجموعه فعالان اقتصادی بخش خصوصی، مسابقه توانمندی شکل بگیرد. باید در درون فعالان بخش خصوصی مسابقه فضیلتی شکل بگیرد که به جای مقاومت در برابر اصلاح رویه ها و بعضاً تلاش برای کند کردن مسیر تصمیم های شجاعانه در مسیر اصلاح ساختارها، بخش خصوصی با اعتماد به نفس وارد عرصه شود و اطمینان بدهد که اگر اقتصاد رقابتی شود آنها در این میدان برنده و سربلند خواهند بود. فعالان بخش خصوصی، این گوی و این میدان. باید دید آیا دولت در زمینه ارائه تسهیلات به بخش خصوصی و کاهش تصدی گری دولت بر اقتصاد تا چه اندازه عملکردی ملموس خواهد داشت.   

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: