به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

آهسته و پیوسته تا توافق نهایی

دکتر روحانی در در کنفرانس خبری چهارمین اجلاس سران سیکا در شانگهای گفت: جمهوری اسلامی ایران نه در مذاکره و نه در رسیدن به توافق نهایی با 1+5 عجله ندارد، اما معتقد است، انجام این توافق بازی برد – برد است که نفع طرفین را به دنبال دارد. دکتر روحانی تصریح کرد: اگر پس از پایان دوره قرارداد موقت، توافق نهایی حاصل نشود می‌توانیم قرارداد موقت را برای شش ماه دیگر تمدید کنیم. البته نشانه‌هایی از طرف مقابل وجود دارد که حاکی از دستیابی توافق تا پایان مدت اعلام شده است.  وزیر امور خارجه کشورمان پس از مراجعت از ژنو در توئیتر خود نوشت: بعد از مذاکرات دشوار از وین بازگشتم. رسیدن به توافق ممکن است اما توهمات باید از بین برود. این فرصت نباید مانند سال 2005 از دست برود.  فعالان اقتصادی به خوبی آگاهند که این مذاکرات و رسیدن به توافق تا چه اندازه برای خروج اقتصاد کشور از بحران ضروری و حیاتی است.  هر چند به نظر می رسد ایران و 1+5 در رسیدن به توافق نهایی مصمم هستند اما باید با دیدی واقعبینانه تداوم این اراده سیاسی را تشویق کرد.  هرگونه اقدام نسنجیده و یا احساسی می تواند ما را ناخواسته از این روند سازنده دور کند. تحریم ها بازگشت پذیر هستند و در این صورت عواقب آن جبران ناپذیر خواهد بود. هر چند در صورت رسیدن به توافق نهایی هم اثرات مثبت آن در اقتصاد روزمره به تدریج و ظرف چند سال ظاهر خواهد شد اما در این مقطع هر دستاوردی کمتر از توافق نهایی و رفع تحریم ها تیشه به ریشه هر آبادی و آبادانی و یا حتی تحقق حماسه اقتصادی خواهد زد.  بر ما فعالان اقتصادی است که ضمن تأکید بر لزوم اتحاد آحاد مردم، دولت و حاکمیت در این خصوص و حمایت تیم دیپلماسی کشور سعی کنیم با افزایش سطح آگاهی عمومی نسبت به اهمیت این موضوع گام هایی سازنده در این راه برداریم.

این کار کار بخش خصوصی و شرکت های دانش بنیان است

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در چهارمین جشنواره ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: دیگر دوران پیام از طریق بلندگوهای یک طرفه، منبرهای یک طرفه و تریبون های یک طرفه به سر آمده است. وی با تاکید بر این که دنیای امروزی دنیای تحول عظیم است، افزود: مفهوم علم، ترویج و تبلیغ تغییر یافته است، مگر می شود در عصر امروز بدنبال اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان باشیم و نتوانیم از فضای پرسود جامعه اطلاعاتی جهانی بهره بگیریم و استفاده کنیم. روحانی تاکید کرد: امروز ما باید بلوک فارسی را در شبکه های اجتماعی هم از نظر فنی و هم از لحاظ علمی تقویت کنیم.  وی اظهار داشت: ما باید حضور فعال در فضای مجازی داشته باشیم تا بتوانیم هم صنعت، کشاورزی و خدمات دانش بنیان را پیش ببریم و هم بتوانیم فرهنگ اسلام و فرهنگ ایرانی را به جهانیان معرفی کنیم. رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد:  این کار ، کار دولت نیست بلکه کار مردم و جوانان، کار بخشی خصوصی و شرکت های دانش بنیان است.  محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، نیز در این خصوص گفت: معتقدیم توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات بدون حضور بخش خصوصی امکان پذیر نمی باشد و از انجایی که حوزه ICT جزء سودآورترین بخش ها در اقتصاد دنیا به شمار می رود حضور بخش خصوصی می تواند علاوه بر جذابیت سرمایه گذاری زمینه توسعه کشور در این بخش را فراهم کند. دولت نیز تمام تلاش خود را برای هموارتر کردن مسیر حضور بخش خصوصی به کار بسته و این روند همچنان ادامه خواهد داشت.  

بی سوادی برای اقتصاد مضر است

به گزارش اطلاع رسانی ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری در جلسه شورای عالی پشتیبانی سوادآموزی کشور با اشاره به وجود حدود 9 میلیون نفر بی سواد در کشور اظهار داشت:  دولت نمی تواند نسبت به جمعیت بی سواد کشور بی تفاوت باشد و برای ریشه کنی بی سوادی از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.  بدون شک مسئله بی سوادی برای جامعه کسب و کار و فعالان اقتصادی نیز بسیار اهمیت دارد و می تواند تهدیدی برای آینده اقتصادی کشور به شمار آید. جامعه کسب و کار نیز باید در این امر مبتکرانه عمل کند. ایجاد انگیزه سواد آموزی میان کارمندان و کارکنان می تواند یکی از راه های ممکن باشد. مناطقی که از میزان بی سوادی بالا برخوردارند می توانند مورد توجه جامعه کسب و کار قرار بگیرند و جامعه کسب و کارعلاوه بر کمک های مالی برای تأمین کتاب و ... برای مدارس آن مناطق، به افزایش سطح آگاهی و مطالعات بزرگسالان آن مناطق هم کمک کنند.  

ایجاد شبکه اطلاع رسانی و حلقه مفقوده بازاریابی

به نقل از خبرگزاری خانه ملت، رییس مجلس شورای اسلامی در دیدار با اعضای هیات رییسه فراکسیون فرهنگی، اقتصادی ایرانیان خارج از کشور افزود: یکی از مهمترین کارهایی که می توان در این برهه زمانی انجام داد، تسهیل سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور است که علاقه به فعالیت اقتصادی در ایران دارند. رییس مجلس شورای اسلامی گفت: ایرانیان خارج از کشور به دلیل اطلاعات نادرستی که به آنان داده می شود دچار یکسری سوء تفاهمات شده اند که می توان با ایجاد یک شبکه اطلاع رسانی، اخبار و اطلاعات صحیح را به آنان منتقل کرد. این پروژه بدون شک یکی از ابزار مورد نیاز برای جذب سرمایه گذاری خارجی است و پیشنهاد می کنیم که فعالان بخش خصوصی در این مسیر پیشگام شده و قدم مؤثری در این مسیر بردارند. در عین حال بیان این امر از طرف رییس مجلس نشاندهنده همفکری و همدلی میان مجلس و دولت است که در این برهه از اهمیت حیاتی برخوردار است. در رویدادی دیگر به گزارش ایلنا، محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت، در دیدار با جمعی از رایزنان اقتصادی خارج از کشور با بیان به اینکه در حال حاضر حضور آنان در عرصه های مختلف اقتصادی به خوبی دیده نشده است گفت: رایزنان اقتصادی در واقع شاه بیت توسعه اقتصادی کشورند چرا که از نزدیک با زمینه های سرمایه گذاری و تبادلات تجاری بین المللی آشنا هستند. وی افزود: رایزنان بازرگانی خارج از کشور حلقه مفقوده شناسایی بازار مناسب و تبادل اطلاعات هستند که باید بیش از گذشته مورد توجه قرار بگیرند. 

اهمیت غیرقابل انکار جامعه اصناف

نخستین انتخابات اتاق اصناف سراسر کشور پس از ادغام برگزار شد. در انتخابات این دوره اتاق اصناف  ابراهیم درستی با 82 رأی، خسرو ابراهیمی نیا با 75 رأی، علی فاضلی با 70 رأی، حسین درودیان با 54 رأی، و علیرضا رأسی با 51 رأی  به عنوان اعضای هیأت رئیسه اتاق اصناف انتخاب شدند. به نقل از دنیای اقتصاد، برگزاری این انتخابات موجب شد تا در هفته‌های گذشته اعضای اتاق اصناف و روسای اتحادیه‌ها با وزیر صنعت، معدن و تجارت و همچنین معاون بازرگانی داخلی او دیدار داشته باشند تا نظرات خود را بیان کنند. پیشتر،  کاندیداهای اتاق اصناف تهران در دیداری با رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران برنامه‌ها و رویکردشان را برای حضور در این انتخابات اعلام کردند. در این جلسه یدالله صادقی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت تهران گفت: یک واقعیت غیرقابل انکار بزرگی جامعه اصناف و نقش آنها در جامعه و اقتصاد کشور است. صادقی یکی شدن اصناف را یکی از لازمه‌های تحقق برنامه‌های اصلاحی در کشور برشمرد. وی همچنین گفت: انتخابات باید هدفمند باشد تا با تصور خواسته‌های ملت و مسوولان، راهکارهای مناسبی پیدا کنیم که رسیدن به این مقصود، نیازمند مشارکت موثر و هوشمندانه اتحادیه‌ها است. ضمن آرزوی موفقیت برای افراد منتخب، یادآور می شویم که انتخابات اتاق بازرگانی نیز در تابستان امسال برگزار می شود. شایسته است برگزیدگان بخش خصوصی نیز بتوانند در مسیر اصلاحات اقتصادی گام هایی استوار بردارند و ضمن حفظ استقلال اتاق بتوانند مطالبات بخش خصوصی را پیگیری کنند. بدون شک اتحادیه ها، اصناف و اتاق های بازرگانی می توانند نقش برجسته ای در شکوفایی اقتصادی در دوران پساتحریم ایفا کنند.   

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: