به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

مذاکرات با گروه پنج به علاوه یک در مسیر دستیابی به توافق نهایی در حال پیشرفت است و تحولات به گونه ای بوده که برخی حتی امیدوارند در مهلت تعیین شده کنونی توافق جامع حاصل شود. با نزدیک شدن به این ضرب الاجل لازم است برنامه ریزی مناسبی برای آیندۀ اقتصادی کشور داشته باشیم. کشور در دوران پساتحریم ممکن است مسیرهای مختلفی را طی کند، ولی سوای این مسیرها، مطمئناً فرصت های اقتصادی جدیدی در دسترس ما خواهد بود که سالها کشور از آن محروم بوده است. می توان پیش بینی کرد که در دوران پساتحریم سرمایه گذاری ها و فن آوری های لازم به گونۀ بهتری در دسترس خواهد بود. در ضمن تکنولوژی های پیشرفته ای که تاکنون در دسترس ما نبوده و برای پیشرفت صنعتی کشور لازم است نیز در اختیار ما قرار خواهد گرفت. این فن آوری های پیشرفته به کشور امکان خواهد داد تا از لحاظ صنعتی خود را به سطح کشورهای توسعه یافته نزدیکتر کند. در پی این تحولات، رشد اقتصادی کشور احیاء خواهد شد و البته با وجود اینکه این رشد طبیعی و عادی است ولی ممکن است کشور برای کوتاه مدت با کمبود نیروی انسانی روبرو شود. با توجه به فرصت های پیش رو، راه های متعددی وجود دارد که ما می توانیم در زمینۀ روابط تجاریمان پی بگیریم. به نظر بنده دستکم در ابتدا باید تمرکز ما بر این باشد که در رقابت با کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا دست بالا را داشته باشیم. در این راستا تولید برق با توربین های گاز سوز و فروش برق تولیدی می تواند برگ برنده ای برای ما باشد.

ما ذخایر عظیم گاز طبیعی داریم. با افزایش بازده نیروی کار و نیز کسب درآمد از طریق فروش گاز طبیعی می توان به تحرک اقتصاد کشور پرداخت. در واقع تولید بالا و ارزان برق و قابل اعتماد بودن این تولیدات مهمترین محرک تولید صنعتی است. البته برای این مهم زیر ساخت های برق کشور باید توسعه قابل توجهی پیدا کند. از انرژی اتمی و سدهای آبی کشور نمی توان برای توسعه اقتصادی بهره گرفت، زیرا ساخت تاسیسات مناسب برای انرژی اتمی زمان زیادی می گیرد و مهمترین منابع سدهای آبی برای تولید برق هم بهره برداری شده و از ظرفیت لازم برای توسعه اقتصادی مورد نیاز کشور برخوردار نیست. در این میان منابع گاز طبیعی از ظرفیت های لازم برخوردارند و اگر به طور درست بهره برداری شوند، می توانند به سرعت برق لازم برای توسعه اقتصادی را فراهم کنند. در ضمن این روش تولید برق سودهای ثانویه ای نیز در پی دارد.  

بازده ساده ترین توربین های گازی مشابه توربین های معمولی بخار است. البته در نیروگاه های سیکل ترکیبی، بازده کلی کارخانه  از بهترین توربین های بخار و دیزل هم بیشتر است. طی ده تا پانزده سال گذشته، تولید کنندگاه اصلی توربین های گازی، بیشتر تلاش ها و تحقیقات خود را روی تولید توربین های گازی بزرگ  و پر بازده گذاشته اند. این اقدامات با توجه به گمانه زنی ها نسبت به افزایش قیمت گاز صورت گرفته است تا  با بالا بردن بازده، مصرف توربین ها پائین بیاید. البته روند اخیر در جهت کاهش قیمت گاز طبیعی بوده و توربین های گازی که در داخل ایران تولید می شود هم شاید گزینۀ خوبی برای ژنراتورهای برق در ایران و منطقه باشد. 

اگر توافق نهایی اتمی حاصل شده و فضای اقتصادی کشور باز شود، توسعه زیرساخت های برق کشور باید یکی از اولین اولویت ها باشد. در این راستا بهره گیری از توربین های گاز سوز به میزان زیادی این روند را تسهیل خواهد کرد. ما با این توربین ها می توانیم علاوه بر برق مورد نیاز کشور، به صادرات برق نیز پردازیم و به درآمدهای ارزی کشور بیافزائیم. برق تولیدی نیروگاه های گازی را می توان به کشورهای همسایه فروخت. ما همکنون به صدور مستقیم گاز طبیعی می پردازیم ولی باید خاطرنشان کرد که صدور برق تولیدی توربین های گازسوز سودآورد تر از صدور مستقیم گاز طبیعی خواهد بود. ایجاد خطوط انتقال برق هم ارزان تر از احداث خطوط لوله انتقال گاز است و در ضمن با صادرات برق، کماکان ارزش اقتصادی تولید برق در داخل کشور باقی می ماند.

با توجه به رشد اقتصادی کشورهای خاورمیانه، تقاضای رو به فزونی هم برای دستگاه های تولید برق وجود دارد. اگر توافق نهایی اتمی عملی شود و در پی آن اقتصاد منطقه ای جان تازه ای بگیرد، در آن صورت کشورهای خارومیانه و شمال آفریقا باید زیر ساخت های انرژی خود را گسترش دهند و بالتبع طی چند سال آینده باید وضعیت شبکه برق رسانی در سطح منطقه بهبود یابد. ما باید از این فرصت استفاده کنیم و به افزایش سهم خود در این بازار بپردازیم. در این راستا گسترش صنعت تولید توربین های گازسوز از اهمیت زیادی برخوردار است. این امر مستلزم سرمایه گذاری در صنعت توربین های گاز سوز و نیز در بازاریابی و فروش این محصولات است. بسیاری از کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا از منابع گاز طبیعی خود استفاده می کنند و به همین علت است که شاید بازارهای بالقوه ای برای صدور گاز طبیعی ما نباشند. در مقابل ما شاید بتوانیم این کشورها را به خریداران لوازم مورد نیاز برای بهره گیری از منابع گازشان تبدیل نمائیم و ارزش افزوده ای برای اقتصاد کشور حاصل کنیم.

در حال حاضر نتیجۀ نهایی مذاکرات با کشورهای پنج به علاوه یک مشخص نیست، اما ما باید تلاش های لازم را بکنیم تا هر چه زودتر نتیجۀ مذاکرات به سود کشور تمام شود. با توجه به اینکه وضعیت اقتصاد کشور به سرعت رو به وخامت خواهد رفت، ناموفق ماندن مذاکرات و پایان نیافتن تحریم ها  برای ما بسیار سنگین خواهد بود. البته نباید از یاد برد که حتی یک توافق موفقیت آمیز هم نهایتاً تضمین کنندۀ بهبود سریع و راحت وضعیت اقتصادی کشور نخواهد بود. برای رسیدن به این مهم، ما باید پیشاپیش برنامه ریزی کنیم و هر چه سریعتر شالودۀ محکمی برای  اقتصاد دوران پساتحریم پی بریزیم. در این راستا توسعه صنعت تولید برق یکی از مهمترین قدم های اولیه است و تنها منبع سوختی که به سرعت در این حوزه قابل استفاده خواهد بود گاز طبیعی است. 


 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: