به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

"ایران را باید دید"

به گزارش همشهری، تلاش ها برای جذب گردشگر به ایران همچنان ادامه دارد و در تازه ترین اتفاق یک ایرانی جوان در ژنو سوئیس با راه اندازی کمپین بزرگ "باید ایران را دید" در توییتر توانسته است شبکه های خبری بزرگ جهان و حتی دیپلمات های جهان را برای حضور در کمپین بزرگ گردشگری ایران ترغیب کند. علی عراقچی، دانشجوی مقطع دکتری در رشته مدیریت دانشگاه ژنو است و همچنین کارمند بخش آی تی دفتر سازمان ملل در ژنو سوئیس است. او که گفته می شود برادرزاده عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان است در گفت وگوی خود با روزنامه همشهری تأکید می کند که صنعت گردشگری ایران واقعا توانایی جایگزینی به جای صنعت نفت را دارد و توسعه آن در ایران می تواند به بالا رفتن سطح زندگی ایرانی ها و رفاه اجتماعی بینجامد. در همین حال، در خبرها آمده که خانم ˈایرینا بوکوواˈ مدیرکل یونسکو درحالی که حدود 10 سال از آخرین سفر یک مدیرکل این سازمان بین المللی به ایران می گذرد جمعه، پنجم اردیبهشت برای سفری پنج روزه به کشورمان سفر می کند. بوکووا نخستین زنی است که به این مقام در یونسکو رسیده است و قرار است از شهرهای بم، اصفهان و شیراز نیز بازدید کند. این خبرها یادآور اهمیت تاریخ و فرهنگ ایران در مسیر بازسازی ویرانه اقتصادی کشور است.  وظیفه ما این است که فراتر از میراث تاریخی و کهن ایران به ایران جدید بیندیشیم و در شکلگیری و ترویج آن نیز بکوشیم.

کشاورزی، علوم و فناوری

رییس جمهوری پس از نشست با وزیر، معاونین و مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی در کفت و گو با خبرنگاران گفت: ان شاء‌الله با حمایتی که دولت از بخش کشاورزی خواهد کرد، شاهد شکوفایی در این بخش و در سایر زمینه‌ها از جمله بهره‌وری آب و خاک، حفظ جنگل‌ها و مراتع و توسعه در بخش آبزیان خواهیم بود. ایشان پیشتر تأکید کرده بود ما باید شاهد یک تحول چشم‌گیر در بخش کشاورزی باشیم. در زمانی که ذهن ما بیشتر با علوم و فناوریهای پیشرفته و کارآفرینی مجازی مشغول است بد نیست بیندیشیم که کمتر از یکصد سال پیش سهم عمده ای از ثروت جهان حتی در کشورهای پیشرفته ریشه در کشاورزی داشت.  کشاورزی در دیدگاه ما نباید محدود و محصور به خودکفایی باشد. همچنین نباید فکر کنیم کشاورزی کار روستانشینان است.  کشاورزی بخشی حیاتی از ملزمات بقای بشر بر روی این کره خاکی است و برای این منظور احتیاج مبرم به بهره گیری از علوم و فناوری های مدرن و پیشرفته دارد. هیچ دلیلی وجود ندارد که نوآوری های علمی و فناوری کشاورزان ایرانی در مجموعه مشارکت های آینده ایران در ابعاد بین المللی نباشد.

اعتدال در همه امور

چندی پیش محمد جعفری نژاد در یادداشت روز روزنامه خراسان مطلبی با عنوان تأملی بر ارتباط با نهادهای بین المللی اقتصاد نوشتند. ما نیز در هفته گذشته اشاره ای به نکات مثبت و منفی همکاری با بانک جهانی و صندوق بین المللی پول داشتیم و در آن متذکر شدیم که در عین حال که ما از افزایش همکاری ها با مؤسسات بین المللی استقبال می کنیم و اذعان داریم که باید از تجارب و تخصص های این مؤسسات بهره ببریم اما باید آگاه باشیم که بهره برداری از این منابع همانند تیغی دو لبه است. جامعه کسب و کار کشور و فعالان اقتصادی باید جزئیات پروژه های پیشنهادی یا توصیه های ارائه شده توسط صندوق بین المللی پول یا بنک جهانی را به دقت بررسی کنند تا اطمینان حاصل شود این پیشنهادات و توصیه ها مشخصا با مختصات و ویژه گی های اقتصاد کشور همخوانی و تناسب داشته باشند. اما در مطلب آقای جعفری نژاد بیش از اندازه به مقاصد استکباری و خصمانه و سیاسی این مؤسسات تکیه شده است تا جاییکه استدلال می کنند "امروزه مجرای اداره و کنترل جوامع ، تحکم بر اقتصاد و فرهنگ آن هاست نه اشغال و مداخله نظامی." تا جاییکه ما اطلاع داریم قدرت های جهان گزینه مداخله نظامی را همچنان روی میز دارند و پیشنهاد ما این است که اعداد و ارقام و توصیه های این نهادهای بین المللی را باید پذیرا باشیم و در عین حال موشکافانه به مزیت و مناسب بودن آن با شرایط کشور بیندیشیم. این حرکت نباید با این پیش فرض صورت گیرد که نیات آنها خصمانه است و قصد آنها اداره و کنترل جامعه ماست.

بیا تا قدر همکاری ها را بدانیم

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر محمد فرهادی در دیدار با دکتر "فردریش اشتیفت" سفیر جمهوری فدرال اتریش در ایران با بیان اینکه همکاری ایران با اتریش همواره خوب بوده است، اظهار کرد: هم‌اکنون در زمینه‌های امداد و نجات، رهاسازی، پزشکی و دارویی و آموزش به شدت علاقمند به همکاری با صلیب سرخ اتریش هستیم.  به اعتقاد کارشناسان تاجران، این تحول نمونه بسیار خوبی از چگونگی اعتمادسازی اجتماعی بین ملت هاست. هرچند هیچ سود کوتاه مدتی از نظر مالی و یا سیاسی برای برقراری این نوع روابط وجود ندارد اما این روابط بر اساس انگیزه های انساندوستانه و خیرخواهانه است و می تواند پایگاه مستحکمی برای توسعه روابط تجاری و سیاسی در آینده ایجاد کند. 

از کودکان بیاموزیم

مجموعه انیمیشن «بابیلو» داستان یک خواهر و برادر به نام‌های بابی و لو است که در اتاق خود همراه با عروسک‌هایشان بازی می‌کنند و در هر قسمت شاهد وقوع ماجرایی هستیم که این دو برای حل آن مشکل و یا مساله وارد فضای خیالی می‌شوند. در این میان عروسک‌هایشان زنده می‌شوند و با کمک آن‌ها مشکل و مساله موجود را حل و برطرف می‌کنند. مخاطبان مجموعه انیمیشن 52 قسمتی «بابیلو» گروه سنی 2 تا 6 سال را در بر می‌گیرد، البته مخاطبان این اثر می‌توانند کودکان بالای 6 سال نیز باشند. به نظر می رسد بزرگسالان که کودکان را سرپرستی می کنند بتوانند در توجیه پیام این انمیشن برای کودکان خود درسهایی نیز از آن بگیرند. خدا را چه دیدید، شاید ما هم بتوانیم از کودکان بیاموزیم که چگونه مشکلاتمان را حل کنیم!  

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: