به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نلسون ماندلا مسیر تاریخی آفریقای جنوبی را تغییر داد و اقتصاد آفریقا مجددا به عرصه تجارت بین المللی راه یافت.

طی سال های منتهی به دهه 80 میلادی آفریقای جنوبی کاملا از جامعه بین المللی منزوی شده بود.  ذهنیت جامعه بین المللی نسبت به رژیم آپارتاید کاملا منفی بود. دولت وقت آفریقای جنوبی و اکثریت جمعیت سفید پوست آن کشور در انظار جهانیان یک پادگان نظامی و یک جامعه بسته از لحاظ سیاسی، فرهنگی، ایدئولوژیکی، اقتصادی و اجتماعی بود. اسرائیل تنها متحد آفریقای جنوبی از میان کشورهای توسعه یافته بود.  دولت وقت آفریقای جنوبی تلاش های متعددی برای دور زدن تحریم ها کرد و همچنان رویای دستیابی به تسلیحات اتمی را در سر می پروراند.

در آن زمان، نلسون ماندلا از یک مبارز ضد آپارتاید به نخستین رئیس جمهور سیاه پوست آفریقای جنوبی تبدیل شد و در این مسیر مهنت بیست و هفت سال زندان را کشید. آشتی ملی در آفریقای جنوبی کلید گذار به دموکراسی بود و آن کشور توانست وجهه مخدوش شده بین المللی خود را باز یابد و تحریم ها را نیز لغو کند.  ماندلا به عنوان فردی که زیربنای رشد اقتصادی در دوران پساتحریم آفریقای جنوبی را پی ریزی کرد در میان جامعه کسب و کار و فعالان اقتصادی آن کشور نیز جایگاه ویژه ای دارد.  به واسطه آن اصلاحات، آفریقای جنوبی هم اکنون در میان گروه بریکس جای دارد و از جمله اقتصادهای پیشرو در عرصه جهانی است و به همین دلیل یکی از مراکز پرجاذبه برای سرمایه گذاران خارجی نیز محسوب می شود. 

از تماسهایی که با همکاران تجاری در آفریقای جنوبی داشتم  اینگونه بر میاید که بنگاه داران و فعالان اقتصادی و صاحبان کسب و کار جمله بر اهمیت تلاش های ماندلا در بازگرداندن اعتماد به اقتصاد آن کشور و تبدیل یک اقتصاد محلی به اقتصادی بین المللی تأکید می گذارند که نمونه های آن در پیام های تسلیت بیزنس لیدرشیپ و اتاق معادن آفریقای جنوبی به چشم می خورد.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: