به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که انتشار رمز ارز با پشتوانه ريال، طلا و فلزات گرانبها و انواع ارز در انحصار بانک مرکزی است و تشکيل و فعاليت اشخاص برای ايجاد و اداره شبکه پولی و پرداخت مبتنی بر فناوری زنجيره بلوک، از نظر اين بانک، غيرمجاز است. باید توجه داشت که «رمز ارز» در اطلاعیه بانک مرکزی به مفهومی که در جهان رایج است به کار نرفته که این امر میتواند به سوءتفاهمات عدیده ای بیانجامد. 

ارز دیجیتالاصولا یکی از اصلی ترین تفاوت های رمز ارز با پول دستوری (Fiat Currency) در همین آزاد بودن آن از ارزشگذاری های اعتباری از سوی دولت ها، و رهایی آن از قفل شدن به پشتوانه هایی همچون طلا و فلزات گرانبهاست. رمز ارز، ارزش و پشتوانه خود را بر اساس تقاضای کاربرانش بدست می آورد و از همین رو، منعکس کننده واقعی بازار است و بکارگیری ارز دیجیتال باعث میشود که افزایش نقدینگی چندان تاثیر منفی بر اقتصاد نداشته باشد. این در حالی است که ارزش پول های فیات، نه بر اساس تقاضای واقعی بازار، بلکه بیشتر بر اساس احکام دستوری دولت ها تعیین می شود و از همین رو ارزشی اعتباری دارد.

متاسفانه در کشور ما سایه دولت همواره بر اقتصاد و بازار سنگینی کرده و گویی که همه به این تصدی گری عادت کرده اند و هر گاه نشانه ای از استقلال بازار بروز می کند، دولت به فکر مهار کردن بازار می افتد. اطلاعیه اخیر بانک مرکزی هم نشانه دستپاچگی دولت در بحث رمز ارز ها میباشد. البته این نگرانی را در رابطه با دیگر دولتها و در اقتصادهای کاملا آزاد هم مشاهده می کنیم ولی تفاوت این است که در آن کشورها، دولت ها نهایتا به جای غیر قانونی اعلام کردن معاملات رمز ارزی، اینگونه ارزها را وارد بازار سهام کردند تا از این طریق، این معاملات را قاعده مند کنند.

در حالی که بانک مرکزی معاملات دسترسی شهروندان عادی ایرانی به رمزارزها ممنوع کرده، تلاش های دولتی برای ایجاد رمز ارزهای ملی ادامه دارد. پیش تر گفته بودیم که اصولا به کار بردن عبارت «ارز دیجتال ملی» یک تناقض درونی دارد و اگر چنین پدیده ای محقق هم شود، نقض قرضی است که فواید ارز دیجیتال واقعی را نخواهد داشت زیرا باز هم ما یک ارز دولتی ایجاد کرده ایم و با همان مشکل تورمی ارز سنتی روبرو خواهیم شد. در این حالت، ارز دیجتال دچار همان تصمیمات غلط و غیر اورگانیک دولت می شود و به عقلانیت بازار آزاد پشت می کند.

بانک مرکزی رمز ارز

به رغم این هشدار ها، اکنون بیش از دو سال است که مقامات کشور از ایجاد ارز دیجیتال ملی سخن می گویند. بهمن ماه سال گذشته، طی مراسمی، رمز ارز پیمان با پشتوانه طلا رونمایی شد. گفته می شود که این رمز ارز، یک شبکه‌ عرضه توکن است که بر بستر پلتفرم اقتصاد دیجیتال ققنوس و با همکاری مشترک هلدینگ‌های فناوری اطلاعات بانک‌های ملی، ملت، پارسیان، پاسارگاد و تک‌وستا ایجاد شده. دست اندرکاران ققنوس می گویند پس از راه‌اندازی شبکه اصلی ققنوس، از ابتدای تیرماه 98، اولین توکن بر بستر ققنوس با نام «پیمان» عرضه خواهد شد و از پشتوانه 30 سوت طلای 24 عیار به ازای هر توکن برخوردار خواهد بود.

هرچند دست اندرکاران ققنوس، از پیمان به عنوان یک رمز ارز بومی یاد می کنند، ولی ناظران حوزه ارز دیجیتال نسبت به این امر تردیدهایی را مطرح کرده اند. بر اساس اطلاعات ارائه شده در وبسایت Coinmarketcap یک رمز ارزی روسی به نام پیمان (PMNT) از تاریخ 18 خرداد 1398 وارد بازار بین المللی شده که از سوی استارتاپ پیمان در روسیه ایجاد شده. این رمز ارز بر بستر پلتفورم اتریوم بنا شده است. جالب توجه است که گفته می شود رمز ارز ایرانی پیمان بر بستر پلتفورم استلار ایجاد شده. هر دوی این پلتفورم ها در پی ایجاد شبکه جایگزین اینترنت هستند. از دیگر عواملی که باعث گمانه زنی ها درباره ارتباط پیمان ایرانی و روسی شده، موافقتنامه همکاری سه جانبه زنجیره بلاک میان ما با روسیه و ارمنستان است.

بحث ارزهای دیجیتال هم همچون دیگر مظاهر فن آوری نوین، خود را بر ما تحمیل خواهد کرد. سوال اینجاست که حاکمیت تا چه میزان از گذشته درس خواهد گرفت و آیا در خواهد یافت که برخورد سلبی و ایجاد ممنوعیت برای استفاده از رمز ارزها ره به جایی نخواهد برد؟ استفاده تولیدکنندگان و کارآفرینان از ارزهای دیجیتالی جهان روا که به شکلی ارگانیک موفقیت خود را به اثبات می رسانند، روشی موثر برای حمایت از عرضه کالای ایرانی در بازارهای خارجی است. ولی اگر دولت با سودای ایجاد ارز دیجیتال دولتی، در پی فروش تنها کالای خود یعنی نفت باشد، باید منتظر تکرار شکست های گذشته دولت در حوزه سیاست های پولی و ارزی بود.  

 بیشتر بخوانید:

ارز دیجیتال و دور زدن تحریم ها

 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: