به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

هشدار اخیر سازمان هواشناسی نسبت به احتمال سیلابی شدن ناگهانی مسیل ها و آبگرفتگی معابر در چندین استان کشور در آخرین روزهای اردیبهشت ماه، بار دیگر یاد آوری از سیل اخیر در ابتدای سال جاری است که هنوز کشور درگیر تبعات آن است. در زمان وقوع سیل شاهد موازی کاری ها و فقدان قوه عاقله مقابله با بحران بودیم و اکنون شاهد نبود سازوکارهای لازم مالی و بیمه برای کاهش خسارات و تبعات بلایای طبیعی می باشیم. 

سیل   تاجرانایران با سیل بیگانه نیست، اما تکرار و میزان تخریب و خسارات وارده از آن جای نگرانی دارد. آمار دفتر کنترل سیلاب و آبخیزداری سازمان جنگل های ایران حاکی از وقوع بیش از هزار و 139 سیل در کشور بین سال های 1390 و 1396 است، و در همین زمینه  بر اساس اعلام سازمان حفاظت محیط زیست، در میان سال های 60 و 80 میزان سیل در کشورمان 20 برابر شده است، و اگرچه سیل سانحه ای طبیعی است، اما بسیاری از سیل هائی که در کشورمان رخ داده به دلیل عدم رعایت اقدامات کارشناسانه بوده است.  به گفته دکتر مهدی زارع، استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی، سیل فروردین ماه از جنبه گستردگی ابعاد، بزرگترین سانحه طبیعی ایران بوده که حدود 100 هزار میلیارد تومان خسارت به کشور وارد نموده است.   

حسن روحانی   تاجراناخیرا رئیس جمهور کشورمان در دیداری با فعالان و دست اندرکاران امداد و نجات و سیل، ابراز امیدواری کردند که تا پایان تیرماه مرمت ساختمان ها در مناطق سیل زده انجام شود تا مردم بتوانند به منازل خود بازگردند. به گفته محمد اسلامی، وزیر راه، شهر سازی و مسکن، تا کنون 179 هزار واحد آسیب دیده در مناطق سیل زده شناسائی شده که از میان آن ها 70 هزار باید دوباره احداث شود و بقیه نیاز به بازسازی دارد.

شکی نیست که میزان خسارت های وارده از سیل 98 به مراتب بیشتر از میزان جبران آن ها بوده است. با وجود در نظر گرفتن اعتبار توسط دولت برای پرداخت خسارت به استان های سیل زده، جبران میلیاردها تومان خسارت به راه ها، بخش های زیربنائی، بخش کشاورزی و دامداری، واحد های مسکونی، بخش معدن، اصناف، شهرک های صنعتی، و بسیاری از بخش های دیگر در تعداد بیشماری از شهرهای کشور، نیاز به برنامه ریزی مدون و دراز مدت دارد.  افزون بر آن، گزارش اخیر مرکز پژوهش های مجلس حاکی از نگرانی از تهدید های پسا سیل است.  در این گزارش، مرکز پژوهش ها در عین ارائه راه حل های اساسی برای جلوگیری از تبعات چنین رخداد طبیعی، هزینه این سیل را حدود 35 هزار میلیارد تومان و خسارت در 24 استان کشور بیان می کند.

در جریان برآورد خسارت های ناشی از سیل در اواسط فروردین ماه، مجید جودی، مدیر کل بازسازی بنیاد مسکن، با ابراز نگرانی از گستردگی تخریب خانه های مسکونی و عدم وجود فرهنگ بیمه در جامعه، خواستار ایجاد بسترهای فرهنگی و فرهنگ سازی برای اجباری کردن بیمه حوادث واحدهای مسکونی در برابر حوادثی مانند سیل و زلزله شد. صندوق بیمه کشاورزی در اوائل وقوع سیل، میزان خسارت به بیمه گذاران در 16 استان کشور را حدود 300 میلیارد تومان برآورد کرد، که تنها کمتر از 5 درصد آن قرار بود توسط این صندوق پرداخت شود. با این حال و به رغم پراکندگی برآوردهای بیمه از خسارات و تعداد اندک پرونده های باز شده که به عنوان نمونه به گزارش روابط عمومی بیمه ایران در استان مازندران تنها 60 مورد بوده، غلامرضا سلیمانی، رئیس کل بیمه مرکزی، با قدردانی از حضور موثر و به موقع شرکت های بیمه در مناطق آسیب دیده، گفت مدیران و مسئولان شرکت های بیمه با فعال کردن کمیته های ویژه در سطح استان ها در عرض کمتر از چهل و هشت ساعت پرداخت خسارات را آغاز کردند.

بیمه    تاجرانجبران تخریب های حاصله از چنین حوادثی و خسارات ناشی از آن به زمان و هزینه گزافی نیاز دارد که درصورت نبود تدارکات لازم و پیش بینی های بیمه ای، از توان شهروندان و دولت خارج است.  به دنبال وقوع سیل فروردین ماه، اقای روحانی با بیان اینکه باید صنعت بیمه را برای اینگونه حوادث در آینده توسعه دهیم، گفته بودند دولت این موضوع را با جدیت دنبال کرده و بیمه به گونه‌ای توسعه خواهد یافت که در سال‌های آینده و در چنین حوادثی مشکلات بسیار کمتر بوده و در ادامه باید به نقطه‌ای برسیم که زمانی که این حوادث بوجود آمد، مردم هیچ نگرانی نداشته باشند و به راحتی برای جبران خسارات به بیمه مراجعه کنند. رویکرد رئیس جمهوری برای توسعه بیمه این حوزه، از دو جنبه قابل توجه است: یکی حفظ اموال شهروندان ایرانی در مواجهه با حوادث طبیعی است، و دیگری اینکه در صورت وقوع چنین رخدادهائی دولت و مجلس مجبور به صرف وقت و هزینه برای جبران خسارات نباشند.  این برنامه، اما در صورت اجرا، موکول به آینده است و پاسخگوی مشکلات کنونی نیست. 

به باور حبیب میرزائی، معاون سابق نظارت بیمه مرکزی، مزیت استفاده از سازوکار بیمه ای برای جبران خسارت های ناشی از حوادث طبیعی این است که در نهایت، کیفیت ساختار ساخت و ساز ساختمان ها افزایش می یابد، امنیت خاطر شهروندان تامین می شود، ریسک ها مدیریت می شوند، سرمایه گذاری و ایجاد ثبات در اقتصاد توسعه می یابد، و مهم تر از همه این که در زمان وقوع حادثه به جای کمک های مردمی و دولت، شأن، منزلت و کرامت شهروندان حفظ خواهد شد و بیمه گذاران می توانند از بیمه نامه خود خسارات را جبران کنند. میرزائی یاد آور می شود که در این میان مشارکت جدی دولت، صنعت بیمه و مردم لازمه موفقیت است.  به گفته پرویز خسروشاهی، قائم مقام رئیس کل بیمه مرکزی، تنها 5 تا 7 درصد از واحد های مسکونی در کشور تحت پوشش بیمه حوادث طبیعی اند، در حالی که در بسیاری از کشور های دنیا بیمه واحد های مسکونی در برابرحوادث طبیعی اجباری است. 

بلایای طبیعی   تاجران 16 سال از زمانی که برای اولین بار تشکیل یک صندوق بیمه همگانی برای حوادث طبیعی پیشنهاد شد می گذرد، اما به رغم موافقت تقریبا همه رئسای بیمه مرکزی طی این سال ها، معلوم نیست چرا مسئولین تن به تصویب این پیشنهاد نداده اند.  به نظر می رسد که مخالفت شورای نگهبان با این لایحه بار مالی آن است که این شورا خواستار تعهد دولت برای قبول این بار مالی شده، اما دولت این نظر را تائید نکرده است و به این ترتیب به گفته فرید موسوی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، این لایحه نه تصویب شده و نه تصویب نشده و همچنان بین دولت، مجلس و شورای نگهبان معلق مانده است!  

به گفته حمید آذرمند، مهمترین هزینه چنین رخداد های طبیعی در کوتاه مدت، از دست رفتن جان و مال انسان ها،  تخریب منازل مسکونی، ویرانی جاده ها و زیر ساخت ها، خطوط برق و آب و از دست رفتن محصولات کشاورزی، و به دنبال آن احتمال شیوع بیماری های عفونی و مشکلات در تامین دارو و مواد غذائی در روستا ها است.  آذرمند، اما با تاکید بر تبعات دراز مدت اقتصادی و محدود کردن ظرفیت های جدید برای رشد اقتصادی کشور، به گسترش فقر و بیکاری و انتقال مشکلات به سایر بخش های کشور نیز اشاره می کند که به تبع آن دولت ناگزیر به اتخاذ تصمیماتی می شود که هزینه های بلند مدت ناشی از سیل را افزایش خواهد داد. 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: