به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

در شرایطی که فشارهای بین المللی علیه ما افزایش می یابد و برخی نیز از امکان تحریم صنعت پتروشیمی کشور سخن می گویند، باید با جدیت بیشتری در پی تقویت تولیدات غیرنفتی باشیم. البته در سال های اخیر شاهد بودیم که مداخله گری دولت و برخوردهای تعزیراتی در حوزه تولید با سیاست های غلط پولی همراه شد و این امر، ما را بیش از پیش به صادرات نفتی وابسته کرد و نسبت به فشارهای بین المللی آسیب پذیر تر نمود.

پتروشیمی هایک نگرانی که با امکان بازگشت تحریم های پتروشیمی وجود دارد، تکرار سناریوی دور زدن تحریم ها و عدم شفافیت ها و سوء استفاده هایی است که در پی این تلاش ها حاصل خواهد شد. این نگرانی ها در حالی ابراز می شود که همکنون دادگاه پرونده فساد پتروشیمی در جریان است که یادآور چالش ها و مخاطرات مالی و سیاسی ناشی ازدور زدن تحریم هاست.

بر اساس شکایت شرکت پتروشیمی،  چهارده نفر متهم به اخلالی بیش از 6.5 میلیارد یورو حاصل از فروش محصولات پتروشیمی  هستند. در جریان پنجمین جلسه دادگاه، عباس صمیمی که متهم به شرکت در اخلال مالی شده در خصوص ۵۰۰ میلیون یوروی کسری شرکت که در کیفرخواست مطرح شده، توضیحاتی داد. به گفته آقای صمیمی، در زمان واگذاری سهام و مسئولیت شرکت npc  به pcc ، مطرح شد که ۵۰۰ میلیون یورو کسری وجود دارد که شرکت پتروشیمی جای آن سهام ببرد که به گفته عباس صمیمی این تعهد صورت گرفته است.

واگذارای  شرکت بازرگانی پتروشیمی در نبود شفافیت لازم صورت گرفت و همین امر زمینه سوءاستفاده ها و فساد را فراهم نمود. پیشتر بیژن زنگنه، وزیر نفت، با انتقاد از عملکرد شرکت بازرگانی پتروشیمی در سال های گذشته گفته بود این شرکت ابتدا دولتی و متعلق به شرکت ملی صنایع پتروشیمی بود. شرکت ملی صنایع پتروشیمی کالاهای تولیدی خود را به این شرکت می‌داد و به دلیل گردش مالی بزرگ اعتباری برای این شرکت ایجاد شد. به گفته زنگنه، این شرکت در اقدامی عجیب در سال ١٣٨٨ خصوصی شد اما روال گذشته ادامه پیدا کرد. در این میان نزدیک به چهار میلیارد یورو در سال‌های ٩١ و ٩٢ بازنگشته و ارزی هم که بازگشته طبق ارز رسمی بوده در حالی که در آن سال‌ها ارز رسمی، مرجع و آزاد وجود داشته است.

حمزه لو صمیمی پتروشیمیاما متهمان پرونده فساد پتروشیمی خود را قربانی بازی های سیاسی می دانند. عباس صمیمی ضمن تاکید بر اینکه کسانی که اکنون متهم پرونده هستند به اعتقاد وی آبروی نظام را حفظ کرده اند، گفت، زمانی به ما «برادر صمیمی» می گفتند ولی حالا وی را اخلالگر خطاب می کنند. رضا حمزه لو ، مدیرعامل پیشین شرکت بازرگانی پتروشیمی، و متهم ردیف اول پرونده هم گفته بود وی و همدستانش با قبول ریسک به کشور و نظام خدمت کرده اند.  وکیل مدافع عباس صمیمی هم گفته در سال 86 مقام معظم رهبری اعلام کردند که جوانان و مدیران ما با تحریمها مقابله و آن را دور خواهند زد؛ ایشان یک مرجع شرعی و صاحب فتوا هستند و متهمان این پرونده امر شرعی و قانونی را در دور زدن تحریمها اجابت کردند.

بیژن زنگه هم گفته بود بزرگنمایی هایی در ارقام پرونده شده که برای انحراف افکار عمومی است. زنگنه تاکید کرده «باید بدانید یک عده از دوستان بابک زنجانی می‌خواهند بعضی از اعداد را بزرگ کنند تا او را فراموش کنید، اما نگذارید بابک زنجانی تحت هیچ شرایطی فراموش شود.» البته سوالی که از جلسه اول دادگاه طرح بود، همچنان مطرح است: چرا نام همه عاملان و امران مرتبط با پرونده پتروشیمی ذکر نشده و آیا با وضعیت کنونی پرونده های فساد مالی، می توان امید داشت که مبارزه با فساد سیستمی، از قطع شاخه ها به قطع ریشه ها بیانجامد؟ رئیس جمهوری وعده واگذاری های بیشتری را در سال جاری داده ولی آیا ما باز هم به جای خصوصی سازی، با خصولتی سازی روبرو خواهیم بود؟

پرونده فساد پتروشیمی و حواشی آن یادآور مشکلاتی است که ما در پی افزایش فشارهای بین المللی و تلاش برای دور زدن تحریم ها با آن روبرو هستیم. در شرایط کنونی باید مراقب ظهور مجدد کاسبان تحریم بود و راه کارهای مناسبی را برای شفافیت و محاسبه پذیری پیش بینی کرد. ما اکنون در شرایط اضطراری قرار داریم و لازم است با تاکید بر همه جانبه گرایی، سعی کنیم انزوای کشور را کاهش دهیم. مسئله این است که تا زمانی که نیازمند دور زدن تحریم ها باشیم، ناچار از پذیرش واقعیت تلخ کاسبان تحریم می شویم و باید منتظر بزرگ تر شدن اقتصاد در سایه باشیم. هرچند در کوتاه مدت، کشور ناچار از پیگیری راه کارهای اضطراری است ولی در درازمدت، باید راهی اصولی برای برون رفت از انزوا یافت.

پرونده فساد پتروشیمی و فرسایش امید اجتماعی

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: