به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

روحانی جعفریاسفند ماه گذشته بود که رئیس جمهورمان با تاکید بر اینکه شرایط کشور عادی و معمولی نیست، بلکه «ما در شرایط جنگ اقتصادی هستیم»، گفتند که در میدان این جنگ نیاز به یک فرمانده واحد است، و طبق فرمایش مقام رهبری، رئیس جمهور باید فرمانده این جنگ باشد. در این راستا، دستور مقام معظم رهبری مبنی بر این بود که دو قوه دیگر نیز در چارچوب مقررات در کنار دولت باشند و به همراه مردم در کنار هم با یک فرمانده واحد کار خود را از پیش ببرند. به دنبال این سخنان، آقای روحانی دستور افتتاح 61 پروژه و آغاز عملیات اجرائی طرح هائی را درحوزه های کشاورزی، راه و شهرسازی، صنعتی، فناوری، گردشگری، فرهنگی و درمانی صادر کرد.

در همان حال، سرلشکر جعفری، فرمانده کل سپاه نیز که در روزهای نزدیک به چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی از آغاز به کار 40 هزار پروژه عمرانی توسط قرارگاه محرومیت زدائی سپاه در کشور و چند طرح دیگر خبر داده بود، در اقدامی که از سوی برخی به یک نوع رقابت با دولت تعبییر شد، با افتتاح بیمارستان مسلمین در شیراز، بهره برداری از بزرگترین بیمارستان نیروی دریائی سپاه را آغاز نمود و افزون بر آن با اهداء هزار کمک جهیزیه به زوج های جوان محروم استان فارس در آستانه سال نو، و افتتاح بیش از 500 طرح محرومیت زدائی در حوزه های عمرانی، ورزشی و فرهنگی در آن استان، نشان داد که نهاد تحت فرماندهیش از فعالیت های اقتصادی خارج نشده و این سئوال را پیش آورد که پس تکلیف فرمانده واحد در جنگ اقتصادی چه میشود؟ 

جنگ اقتصادی   تاجرانهر چند در شرایط کنونی و با وجود توطئه های منطقه ای و بین المللی، نباید نهادهای مختلف را در مقابل با هم قرار داد، ولی واقعیت این است که در جنگ اقتصادی که با آن روبرو هستیم، به شدت شاهد موازی کاری نهادهای داخلی هستیم و متاسفانه اکنون فعالیت های اقتصادی دولت و سپاه به شکل یک رقابت جلوه می کند. آیا این رقابت ها با بیانات مقام معظم رهبری که رئیس جمهوری را فرمانده جنگ اقتصادی دانسته اند مطابقتی دارد؟ آیا فعالیت های برادران سپاه در عرصه انرژی خورشیدی، بارورسازی ابرها، اشتغالزائی و اعلام آمادگی برای ورود به صنعت خودروسازی به معنی تقسیم وظیفه و موازی کاری در فرماندهی جنگ اقتصادی نیست؟   

چنین رقابت هایی در حوزه فعالیتهای اقتصادی این باور را در اذهان متبلور می کند که دولت قادر به انجام امور معموله خود نیست و نیاز به کمک دارد. البته این امر چندان هم دور از واقعیت نیست، ولی راه حل این ناتوانی دولت چیست؟ دامن زدن به اقتصاد پنهان و قدرت بخشیدن به دولت در سایه؟ متاسفانه اظهارت مطرح شده از سوی دو طرف هم، کمکی به تغییر نگاه عمومی و کاهش بی اعتمادی ها نمی کند. در اسفند ماه بود که سردار نقدی، معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه گفت، سکان اقتصاد ما نباید دست وزارت امور خارجه باشد، زیرا به باور ایشان این انحراف و ذلت است. باید از سردار نقدی پرسید که آیا به دیپلماسی تجاری معتقدند یا نه؟ و اگر هستند، آیا وزارت امور خارجه نباید دلمشغولی اقتصادی داشته باشد؟

جنگ اقتصادی   تاجرانالبته بخشی از ابهامات موجود ناشی از تفاوت تعریف هایی است که در خصوص مفهوم «فعالیت اقتصادی» وجود دارد. مثلا به گفته ولی الله نانواکناری، عضو کمیته امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، سپاه تنها خدمت اقتصادی دارد، نه مشارکت اقتصادی. ولی سوال اینجاست که چگونه می توان انحصار قرارگاه خاتم الانبیاء در پروژه های بزرگ عمرانی را فعالیت اقتصادی قلمداد نکرد و یا حضور بنیاد تعاون سپاه در حوزه های مسکن، بانکداری، کشاورزی و صنعتی را تنها خدمات غیر انتفاعی نامید.

یکی از نمونه های ضغف دولت در فرماندهی اقتصادی، در جریان امداد رسانی به سیل زدگان بروز کرد. حضور قدرتمند نیروهای مسلح در امر امدادرسانی نشانگر این بود که نهادهای نظامی و غیرنظامی ما در مقایسه باهم یک رشد غیر متقارن داشته اند و این رشد نامتقارن پاسخ مناسبی برای مشکلات موجود در اقتصاد مقاومتی و جنگ اقتصادی نیست. به گفته دکتر غنی نژاد، در جنگ اقتصادی، افسران و سربازان در بخش اقتصادی باید فعالان اقتصادی، بنگاه ها، تولید کنندگان و بخش خصوصی باشند، و در بخش سیاسی نیروهائی که بتوانند در پیشبرد اهداف فرمانده اقدام کنند.

موسی غنی نژاد   تاجرانغنی نژاد با تاکید بر اهمیت داشتن استراتژی منسجم و اتحاد ملی برای پشت سر گذاشتن شرایط دشوار کنونی، و شفافیت در بیان شرایط توسط فرمانده بر این باور است که افکار عمومی باید از مسائل به روشنی با خبر باشد تا پشتیبانی مردمی از دست نرود. به گفته وی، دکتر روحانی در این زمینه به هر دلیلی محافظه کارانه عمل کرده است، اما حقیقت این است که تا افکار عمومی پشتیبان فرمانده نباشد، وی قدرت لازم برای پیشبرد استراتژی خود را نخواهد داشت... باید افزود که علاوه بر افکار عمومی، ساختار حاکمیتی و بروکراتیک کشور هم باید به گونه ای باشد که از موازی کاری را جلوگیری کند تا همه منابع نظام، به گونه ای شفاف و پاسخگو در خدمت یک فرماندهی واحد نبرد اقتصادی باشد.   

بیشتر بخوانید:

دفاع غیرنظامی را جدی بگیریم

چرا نیروهای مسلح از اقتصاد خارج نشدند؟

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: