به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

مقام معظم رهبری در پیام نوروزی خود بار دیگر به معیشت مردم اشاره فرمودند و تاکید کردند که همکنون، اولویت کشور مسائل اقتصادی است. شعار سال 98 که از سوی آیت الله خامنه ای «رونق تولید» عنوان شده، تاکیدی است بر لزوم توجه به درونزایی در اقتصاد. البته باید توجه داشت که این درونزایی تنها در کنار برونگرایی قابل تحقق خواهد شد و باید مراقب بود سودجویان در پشت شعار رونق تولید، آتش انحصار را شعله ور تر نکنند و به جنگ رقابت واقعی اقتصادی نروند.

رونق تولید آیت الله خامنه ایاکنون چندین سال است که شعار سال مضمونی اقتصادی دارد که این امر نشانگر آگاهی مسئولان عالیرتبه کشورمان نسبت به عمق چالش های اقتصادی و تلاش برای چاره اندیشی در این حوزه است. به تعبیری پیام های رهبر معظم انقلاب و ریاست جمهوری بسیار نگران کننده بودند و موفقیت های بالقوه را به تحولات پیچیده ساختاری رتبط دادند که در صورت عملی شدن، تنها در درازمدت میسر خواهد شد. البته مقام معظم رهبری با نکته بینی بیشتری به اهم مشکلات اقتصادی پرداختند و بطور خاص به کاهش ارزش پول ملی، کاهش قدرت خرید و چالش ادامه کار کارخانه ها اشاره فرمودند.

قطعا معضل سوءمدیریت و فساد سیستمی از اصلی ترین دلایل بروز مشکلات اقتصادی مورد اشاره مقام معظم رهبری است ولی همانطور که رئیس جمهوری در پیام خود اشاره کرد، نباید از عامل خارجی مشکلات اقتصادی کشور غافل شد. ادامه تحریم های اقتصادی علیه ما و افزایش کارشکنی کشورهایی که رویشان حساب باز کرده بودیم، عامل سرنوشت سازی در بحرانی شدن وضعیت اقتصادی کشور بوده. واقعیت این است که رونق تولید ملی هم مستلزم سرمایه گذاری هایی است که در پی انزوای کشور، محدود شده است. هرچند توجه به نیروها و ظرفیت های داخلی از اولویت های رونق تولید است ولی این درونگرایی، بدون سرمایه گذاری های خارجی و تسهیل تجارت خارجی، که متاثر از تحریم هاست، و نیز تغییرات ساختاری در سیاست های دولت محورانه اقتصاد، راه به جایی نخواهد برد و رونقی به تولید نخواهد داد. 

رونق تولیدباید توجه داشت که بحران اقتصادی کشورما هم ناشی از سیاستگذاریهای داخلی است و هم ریشه در چالش ها در سیاست خارجی دارد. از یک سو، سوءمدیریت های داخلی و سیاست های اشتباه پولی و اقتصادی باعث معضل نقدینگی و کاهش ارزش ریال شده و از دیگر سو، چالش های ما در سیاست خارجی و انزوای بیشتر ما، به کمتر شدن سرمایه گذاری در کشور انجامیده.

رونق تولید و رقابت پذیری کالای ایرانی دو روی یک سکه است و با انحصار و حذف رقیب، تنها به چرخه معیوبی ادامه خواهیم داد که یک سوی آن افزایش کالای قاچاق است و سوی دیگر آن، ظهور قارچی واحد های تولیدی صوری در کشور. سال گذشته هم فعالان اقتصادی تاکید کرده بودند که حمایت از کالای ایرانی باید به حمایت از تولید کننده ایرانی تعبیر شود ولی تا زمانی که تولید کننده ایرانی با سد قوانین دست و پاگیر و بازار آشفته ارزی و راه های ساده تر درآمدزایی در بازار سرمایه مواجه است، این مهم به نتیجه نمی رسد.

همانطور که مقام معظم رهبری تاکید فرمودند، نباید راه های سوء استفاده را نیز نادیده گرفت. متاسفانه در گذشته به بهانه حمایت از تولید، شاهد رانت های مستقیم و غیر مستقیمی بودیم که نه تنها به تولید بومی نیانجامید، بلکه به افزایش تورم و کاهش دخایر ارزی منجر شد. برای رونق تولید باید مقدمات اقتصادی حمایت از تولید حاصل شود و برای این منظور دولت باید از مداخله گری در بازار ارز و قیمت گذاری های مصنوعی دست بردارد و تصمیمات را نه بر اساس ملاحظات سیاسی، بلکه بر اساس خرد اقتصادی اتخاذ کند.

تولید و تجارت دو روی یک سکه اند و تا ما نتوانیم محصولاتی رقابت پذیر در بازارهای جهانی عرضه کنیم، تولید بومی موفقی نخواهیم داشت. در این راستا، تلاش برای معکوس کردن روند انزوای اقتصادی کشور نیز بسیار ضروری است و تسهیل تعاملات بین المللی بانکی نه تنها برای حوزه تجارت، بلکه برای حوزه تولید حیاتی خواهد بود. از همین روست که بحث دور زدن تحریم ها هم به بحث تولید مرتبط می شود. هرچند کاسبان تحریم از انزوای بیشتر کشور استقبال می کنند، ولی این گروه حضوری در اقتصاد مولد کشور ندارند و نگران نابودی تولید ملی هم نیستند. ولی باید توجه داشت که ما  یکبار نتیجه سیاست های دورزدن تحریم ها را تجربه کردیم و هزینه های سنگین اقتصاد غیر رسمی را مردم و نظام داده اند. آیا شاهد بازگشت اقتصاد غیر رسمی و کاسبان تحریم خواهیم بود؟

در عین امیدواری و خوشبینی، نباید فراموش کرد که پیچیدگی و درهم تنیدگی مسائل سیاسی و اقتصادی کار را برای فعالان اقتصادی و مردم دشوارتر خواهد کرد. از یک سو باید به خاطر مبارزه با دشمنان سیاست های نظام تحریم ها را نادیده بگیریم و با درونگرایی به رونق تولید بپردازیم و از سوی دیگر برای رونق تولید باید موانع ایجاد شده توسط تحریم ها را با رفع تحریم ها از پیش پا برداریم که این مهم مستلزم تعامل با جامعه بین المللی به خصوص اروپا و آمریکاست.  در عین حال این امر دوباره خط قرمز نظام شده است. آیا بار دیگر اقتصاد قربانی سیاست می شود و هزینه آن را مردم و بلکه نظام باید بدهند؟ شاید سخنان وزیر امور خارجه در این مورد قابل توجه باشد که گفت: اینکه می‌گوییم به مقاومت مردم افتخار می‌کنیم به این معنا نیست که بگوییم وظیفه مردم این است که چنین کنند، بلکه وظیفه ماست که این مقاومت را هم پاس بداریم و هم فشار را بر مردم کم کنیم. 

 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: