به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

سفر حسن روحانی به عراق بازتاب گسترده ای در رسانه های منطقه داشت. رسانه های عرب زبان اتفاق نظر داشتند که هدف اصلی سفر، مسائل اقتصادی و تبادلات تجاری به ویژه در این برهه از زمان و با وجود فشار تحریم های سنگین بر علیه ایران بوده. درحالی که گروه های بیطرف این سفر را گامی در مسیر توسعه اقتصادی عراق میدانند، گروه هایی هم هستند که نگاه مثبتی نسبت به افزایش حضور ایران ندارند و با ابراز مخالفت در شبکه های اجتماعی، ایران را متهم به دخالت در امور داخلی عراق و دستیابی به منابع طبیعی آن کشور می کنند.

ظریف سلیمانی عراقالبته حضور هیئت سیاسی و دیپلماتیک با دکتر روحانی از نگرانی ها کاسته و اظهارات برخی از اعضای مجلس عراق، حکایت از نگاه مثبت به سفر دکتر روحانی و علاقمندی به تحکیم روابط اقتصادی دو کشور دارد. تاکید دوباره دکتر ظریف بر راهبرد منطقه ای ایران برای ایجاد «منطقه قوی» نه «کشور قوی» هم در راستای این همگرایی بوده. اکنون باید پرسید آیا سفر روحانی و ظریف میتواند شروعی بر افزایش حضور دیپلماتیک ما در عراق و کاهش نقش فرماندهان نظامی ما در آن کشور باشد؟

بر اساس یک بیانیه رسمی دفتر نخست وزیری عراق که در تاریخ 20 اسفند منتشر شد، چندین یادداشت تفاهم بین دو کشور در زمینه همکاری در بخش های نفتی، تجاری، سلامت و حمل و نقل، از جمله ساخت خط آهن ارتباطی میان نوار مرزی شلمچه و بصره به امضاء رسیده است، و افزون برآن یادداشت تفاهم دیگری به منظور تسهیل اخذ ویزا برای صاحبان کسب و کار، تولید کنندگان و سرمایه گذاران نیز به امضاء رسیده است. به گفته سیدحمید حسینی، نایب رئیس اتاق مشترک ایران و عراق، گفتگوها در خصوص قرارداد تعرفه ترجیحی هم موضوعی است که مقام های بغداد با آن موافقت کرده اند.

بیانیه مشترک تهران - بغداد از عزم راسخ دولتهای جمهوری اسلامی و عراق برای اجرای قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر خبر می دهد. برخی منابع  پیگیری وضعیت دقیق مرزی دو کشور و فعال شدن بنادر خرمشهر و آبادان و دسترسی ما به خطوط دریائی و تجاری ایران - عراق را در راستای گفتگوها دانسته اند ولی بیانیه رسمی که توسط دفتر نخست وزیر عراق در 21 اسفند ماه منتشر شد حاکی از بحث و بررسی قرارداد الجزایر بدون ذکر جزئیاتی در زمینه مرز بین دو کشور بود. در این میان البته نگرانی هایی هم وجود دارد و برخی منابع، نفوذ ما و متحدانمان در عراق را پیش زمینه مناسبی برای گفتگو در خصوص قرارداد الجزایر ارزیابی نکرده اند و حتی از پنهان کاری دولت عراق در این گفتگو ها سخن گفته اند.

البکری عراقبا این حال و به رغم واکنش های منفی برخی رسانه ها، اغلب رسانه های بیطرف، سفر دکتر روحانی را در راستای تلاش ها برای ایجاد توازن قدرت ارزیابی کرده اند. در این میان، اما یاسین البکری، استاد دانشگاه نهرین در عراق، تحلیل متفاوتی از سفر حسن روحانی ارائه داده. طی گفت و گوئی با خبرگزاری «ارم» در ابوظبی، دکتر البکری پیش بینی میکند که سفر روحانی به عراق آغاز فصل جدیدی در روابط سیاسی بین دو کشور خواهد بود که بازیگران آن به عوض سپاه و فرماندهان نظامی، دفتر ریاست جمهوری و وزارت امور خارجه ایران خواهند بود.  این استاد دانشگاه بر این باور است که ایران به دنبال تغییر نقش خود در عراق و انتشار پیامی مثبت در این زمینه به جامعه بین المللی و عراقی هائی است که با برگزاری تظاهراتی تابستان گذشته در بصره، احساسات ضد ایرانی خود را نشان دادند.

دیدار آقای روحانی با آیت الله سیستانی که نقشی اساسی در تحولات سیاسی عراق دارد نیز اقدامی منحصر به فرد محسوب می شود که می تواند حاکی از نقش عمده آقای روحانی در چگونگی روابط دو کشور باشد، و تاکید آیت الله سیستانی بر تقویت روابط عراق و همسایگانش بر اساس منافع دو طرف و احترام به حاکمیت کشورها و عدم دخالت در امور داخلی آنها میتواند آغاز مسیری جدید در رابطه کشورمان با عراق قلمداد شود.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: