به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

به دنبال ابراز نگرانی محمد احمدیان، معاون نیروگاهی سازمان انرژی اتمی، در رابطه با احتمال تعطیلی نیروگاه بوشهر به دلیل تامین نشدن بودجه لازم، و همچنین اعلام علی اکبر صالحی که بدون کمک دولت سازمان وی نمی تواند از عهده تامین بودجه سوخت و نگهداری این نیروگاه برآید و در این صورت احتمال خاموشی این نیروگاه وجود خواهد داشت، اخیرا بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ازقول و قرارهائی مبنی بر رسیدگی به مشکلات بودجه ای سازمان انرژی اتمی، به ویژه نیروگاه بوشهر و رفع مشکلات بودجه ای به دستور و حمایت رئیس جمهور خبر داد. 

مشکلات بودجه سازمان انرژی اتمی، به همراه اثرات سوء تحریم ها و هزینه های غیرشفاف ساخت و نگهداری نیروگاه های اتمی، به چالش مهمی برای پیگیری برنامه صلح آمیز تولید انرژی هسته ای ایران تبدیل شده. به گفته محمد احمدیان، در حال حاضر، به دلیل افزایش نرخ ارز، کمک های دولت برای تامین سوخت نیروگاه بوشهر کافی نیست و اگر بصورت جدی تدابیر لازم برای حل مشکلات اتخاذ نشود در سال آینده اداره نیروگاه بوشهر با چالش مواجه خواهد شد.   

برق هسته ای   تاجرانبه دلیل اینکه نیروگاه های تجدید پذیر و برق آبی از سوخت فسیلی استفاده نمی کنند، پیشنهاد احمدیان این است که قسمتی از منابع حاصل از صادرات برق به این نیروگاه ها و نیروگاه هائی که یارانه سوخت دریافت نمی کنند تخصیص داده شود تا بتوانند از عهده مخارج خود برآیند.  به باور وی بی توجهی به نیروگاه های تجدید پذیر منجر به ایجاد رقابتی ناعادلانه میان این نیروگاه ها و نیروگاه های دریافت کننده سوخت رایگان می شود که می تواند حذف نیروگاه های تجدید پذیر از میدان رقابت را به دنبال داشته باشد.   

رئیس سازمان انرژی اتمی با  بی اساس خواندن این ادعا که سالانه میلیاردها دلار هزینه صنعت هسته ای می شود می گوید هزینه متوسط این بخش در سال حدود 200 میلیون دلار است. صالحی همچنین با انتقاد از فروش ارزان برق تولیدی نیروگاه بوشهر به وزارت نیرو می گوید قیمت برق نیروگاه بوشهر معادل 6 هزار میلیارد تومان در سال می شود، اما آن را سالانه تنها 400 میلیون تومان می خرند. این در حالی است که نیروگاه بوشهر برای تامین سوخت و قطعات یدکی نیاز به 1200 میلیارد تومان دارد و معلوم نیست که مابه التفاوت 800 میلیارد تومانی از کجا باید تامین شود. صالحی می افزاید انتظار ما این است که 20 درصد برق تولیدی نیروگاه بوشهر را با قیمت صادراتی، و 80 درصد را با قیمت تکلیفی از ما بخرند.  

بهروز کمالوندی نیز در این باره گفته بود که در کمیسیون تلفیق مجلس، این سازمان پیشنهاد کرده بود که بتواند 20 درصد از برق نیروگاه را به قیمت بین المللی به وزارت نیرو بفروشد و 80 درصد را به قیمت سوبسیدی، و این پیشنهاد حتی به تصویب نیز رسید، اما در کمتر از 24 ساعت رای نمایندگان تغییر کرد و با آن مخالفت نمودند. این رویکرد مجلس نشان از تغییر ضروری اولویت ها دارد که شاید در شرایط کنونی اقتصای منطقی هم باشد. باید با نگاهی واقعبینانه تعیین و تعریف اولویت کرد و با توجه به شرایط کنونی اقتصادی، از پافشاری بر برنامه های شکست خورده گذشته دست برداشت. تعامل نزدیک تر با جامعه بین الملل و بازنگری در رویکردهای اشتباه گذشته می تواند گزینه های کارسازی برای فعالیت های آینده ما در حوزه انرژی فراهم کند.

کمالوندی پیشتر در ابراز نگرانی از وضعیت نیروگاه بوشهر، به ویژه با برنامه خروج موقت آن از مدار برای تعویض سوخت و تعمیرات گفته بود که با توجه به عدم پرداخت کامل به پیمانکار برای تعمیرات سال گذشته، با رقم بودجه فعلی تکلیف این نیروگاه برای سال آینده مشخص نیست.  

علی اکبر صالحی  تاجرانبه دلیل افزایش مصرف سوخت های فسیلی و تولید روزافزون آلاینده های زیست محیطی، و به منظور جلوگیری از انتشار بیشتر گازهای گلخانه ای، امروزه بسیاری از کشورها مانند فرانسه، آلمان، کانادا و چین بخش قابل توجهی از برق مورد نیاز خود را از انرژی هسته ای تامین می کنند. بطور کلی، استفاده از نیروگاه های اتمی صرفه جوئی در نفت و گاز را به دنبال دارد ولی روش های تامین سوخت و هزینه های هنگفت نگهداری این نیروها، موضوع مهمی است که متاسفانه در برنامه ریزی های اتمی ما مورد توجه قرار نگرفته و با سیاسی کاری همراه بوده. بر اساس گزارشی در تابستان گذشته، نیروگاه بوشهر در طی هفت سال فعالیت جمعا معادل 47 میلیون بشکه نفت و میلیارد ها دلار در مصرف منابع فسیلی برای کشور صرفه جوئی داشته و موجب کاهش انتشار 27 میلیون تن گازهای آلاینده زیست محیطی شده است. متاسفانه این ارقامی نیست که در سال های آینده شاهدش باشیم.  

اینکه به گفته معاون سازمان انرژی اتمی، اداره این نخستین و تنها نیروگاه هسته ای غیر نظامی خاور میانه در سال آینده با اما و اگر همراه خواهد بود چالشی است که بیش از هر چیز به قیمت پائین فروش برق، بحران ارزش ریال و نرخ ارز، و کمبود بودجه برای ادامه فعالیت های این نیروگاه مربوط می شود. متاسفانه اقدامات و اظهارات ناصوابی که در حوزه انرژی اتمی اتخاذ شد و پافشاری های بیجایی که بر نحوه تامین سوخت صورت گرفت، خشک و تر را با هم سوزاند و آینده صنعت صلح آمیز اتمی را نیز با چالش روبرو کرد. اکنون متاسفانه تولید انرژی هسته ای هم از سوی مشکلات اقتصادی کشور آسیب خورده و هم از سوی بازی های جناحی. و در نهایت این توسعه پایدار و درازمدت کشور است که قربانی می شود.

با خروج موقت نیروگاه بوشهر از شبکه سراسری برق کشور تا اردیبهشت ماه برای انجام تعمیرات سالانه، امید مسئولین سازمان انرژی اتمی این است که قول دولت برای حمایت از این نیروگاه عملی شود و وضعیت تامین مالی و قیمت برق به نحوی که در برگیرنده منافع اقتصادی کشور باشد مشخص گردد.     

 

    

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: