به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

حضور حجت الاسلام ابراهیم رئیسی در تولیت آستان قدس رضوی با فعالیت های مختلف اقتصادی و اجتماعی همراه بود که این امر تا حدی به ماهیت فعالیت های آستان مرتبط است و تا حدی هم متاثر از شخصیت و برنامه حجت الاسلام رئیسی بوده. از جمله برنامه های ابراهیم رئیسی ایجاد بانک قرض الحسنه و تشکیل صندوق کمک های مالی بود که بر اساس مصاحبه اخیر ایشان، تاکنون مجوز های لازم به این طرح داده نشده. اکنون باید دید که آیا جانشین حجت الاسلام رئیسی، برنامه های اقتصادی ایشان را در پی خواهد گرفت و آیا چانه زنی ها برای ایجاد صندوق قرض الحسنه آستان ادامه خواهد یافت یا نه؟

ابراهیم رئیسی آستان قدسحجت الاسلام رئیسی نسبت به مسئولان سابق آستان، ارتباط بهتری با رسانه ها داشت و در همین راستا، اطلاعات بیشتری از وضعیت مالی شرکت ها و موسسات مالی زیر مجموعه آستان در اختیار عموم قرار گرفت. البته وضعیت شرکت های زیان ده زیرمجموعه آستان هنوز مشخص نیست و شفاف سازی های لازم در این زمینه صورت نگرفته. حجت الاسلام رئیسی در اردیبهشت ماه گفته بود: براساس بررسی‌های انجام‌شده، عمده شرکت‌های اقتصادی آستان مقدس، زیان‌ده هستند ولی تمام تلاش صورت خواهد گرفت تا این شرکت ها تعطیل نشوند.

با توجه به معضلات عمده ای که بانک ها و موسسات مالی غیرمجاز برای نظام مالی کشور ایجاد کرده، بعید به نظر می رسد که دستکم در کوتاه مدت امکان ایجاد بانک قرض الحسنه آستان فراهم شود. ولی جذابیت ایجاد موسسات مالی از سوی نهاد پرنفوذی همچون آستان را نمی توان دست کم گرفت. در صورت ارائه مجوزهای لازم، آستان ضمن برخورداری از منابع عظیم موقوفات، می تواند تامین سرمایه اولیه بیش از نیم تریلیون تومان داشته باشد و با دریافت مجوز برای دریافت خط اعتباری هنگفت، شرایط را برای ورود فعال در بازار سرمایه بدست آورد.

بانک های نظامیتجربه ناموفق بانک های نظامی حاکی از دشواری های ورود نهادهای غیرمتخصص به حوزه بانکی است و این امر در خصوص آستان قدس هم صادق است. اکنون پس از مدت ها بحث و حاشیه، بانک مرکزی به‌طور رسمی از ادغام نهادهای مالی نظامی در بانک سپه خبر داد. بر این اساس، پنج بانک و موسسه اعتباری «انصار»، «قوامین»، «حکمت ایرانیان»، «مهر اقتصاد» و «موسسه اعتباری کوثر» در بانک سپه ادغام می‌شوند.

پیشتر علی دینی ترکمانی، اقتصاددادن و استاد دانشگاه گفته بود تاسيس بانك توسط آستان قدس رضوی زمينه را فراهم می‌كند كه هر دستگاه و نهادی كه منابع مالی قابل توجهی دارد اقدام به تاسيس بانك كند و اين موجب میشود منابع مالی بانك‌ها كاهش پيدا كند و تاثير منفی روی گردش مالی و عملكرد آنها دارد و ريسك عمليات بانكی در كشور را نيز افزايش میدهد. این استاد دانشگاه با اشاره به معضل موازی کاری افزود تاسیس بانک از سوی نهادهای قدرتمند موجب موازی‌كاری و عدم مسووليت‌پذيری و عدم پاسخگويی و بی‌ثباتی‌ می‌شود. نهادهای موازی اجازه نمیدهند فضای شفافی وجود داشته باشد و مسير‌ها شفاف و روشن باشند و اجازه میدهد كه افراد دورزدن‌ها و در رفتن‌ها را ياد بگيرند و بنابراين مادامی كه اين وضعيت تو در توی نهادی وجود داشته باشد شفاف‌سازی، كار خيلی سختی میشود.

هرچند در تئوری، افزایش تعداد بانک ها و موسسات اعتباری باید به افزایش رقابت و کاهش هزینه ها بیانجامد، ولی ما در سال های اخیر شاهد بودیم که رویش قارچی موسسات مالی که با کمک رانت های ارتباطی و اطلاعاتی و بدون نظارت های لازم ایجاد شده بود به یک بی نظمی بی سابقه در نظامی بانکی و پولی کشور انجامید و هزینه های سرسام آوری را بر بیت المال تحمیل کرد. اکنون هم انحلال و یا ادغام این بانک ها و موسسات که از سوی بانک مرکزی پیگیری می شود، امری ضروری ولی بسیار پر هزینه است. نهایتا هزینه این وضعیت را مردم از طریق افرایش نرخ تورم پرداخت خواهند کرد.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: