به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

چندی پیش ولی الله نانواکناری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در خصوص فعالیت های اقتصادی سپاه گفت: سپاه اصلا مشارکت اقتصادی ندارد، بلکه خدمت اقتصادی برای نظام انجام می دهد. الان پروژه هایی که دیگران نتوانستند انجام دهند سپاه انجام داده است... نانواکناری بی راه نگفته و واقعیت این است که در بسیاری از پروژه ها «دیگران» نمی توانند با ظرفیت ها و تجربه سپاه برابری کنند و از همین روست که شاهد حضور قرارگاه خاتم الانبیا هستیم. ولی سوال اینجاست که آیا این وضعیت ایده آل ماست؟ آیا راهی برای بالا بردن ظرفیت رقبا وجود ندارد؟ آیا این وضعیت نشان از وجود انحصار که به فسادسیستمی دامن می زند ندارد؟

قرارگاه خاتم الانبیا اقتصادهر روزه شاهدیم که عزیزان ما در سپاه پا پیش گذاشته و برای حل مشکلات اقتصادی کشور اعلان آمادگی می کنند. امام فقیدمان به درستی فرمود، اگر سپاه نبود کشور هم نبود، ولی آیا اکنون باید بپذیریم که اگر سپاه نباشد اقتصاد کشور هم نخواهد بود؟ آیا راهی برای برون رفت از این وضعیت وجود دارد؟ آیا راهی برای ایجاد رقابت واقعی اقتصادی در کشور که به شکوفایی و توسعه پایدار می انجامد وجود ندارد؟

باید توجه داشت که نیروهای مسلح به طور ماهوی در بسیاری از حوزه هایی که با اقتصاد همپوشانی دارد فعالند و از همین رو طبیعی است که بتوانند کمک حال اقتصاد کشور باشند. از همین رو بوده که بخش های مختلف دولتی و خصوصی نیز، از تجربه نیروهای مسلح در حوزه های زیرساختی و خدمات رسانی برخوردار شده اند. ولی نگاهی به پروژه هایی که برای مثال قرارگاه خاتم الانبیا در دست دارد، این سوال را بر می انگیزد که آیا قرار است حضور نیروهای مسلح در اقتصاد پررنگ تر از گذشته شود؟ اگر جواب منفی است، چگونه می توان راهی برای واگذاری پروژه های عمده اقتصادی به بخش خصوصی واقعی پیدا کرد؟

قرارگاه خاتم الانبیا اقتصادعزیزانی که در نمایشگاه سازندگی، محرومیت زدایی و خدمات رسانی نیروهای مسلح شرکت کردند، به طور عینی در جریان برخی از فعالیت های قرارگاه خاتم قرار گرفتند. پل طبیعت در تهران، پروژه ایوان و شبستان مصلی تهران، احداث بیمارستان‌های رهنمون یزد، ارومیه و دیر، اجرای خطوط مختلف متروی شهری و راه آهن بین شهری، استخراج سنگ آهن از معدن چاه گز، احداث فاز دوم کارخانه تغلیظ مس سونگون، طراحی و حفاری مکانیزه و غیرمکانیزه بیش از ۴۷۶ کیلومتر انواع تونل‌های انتقال آب و اجرای حدود ۶۴۰۰ کیلومتر خطوط انتقال آب در ۱۵ استان کشور، تنها نمونه های از حضور قرارگاه خاتم الانبیا در پروژه های زیرساختی و عمرانی است.

چند ماه گذشته زمزمه هایی هم از سوی اصولگرایان و برخی اصلاح طلبان در خصوص امکان حضور نظامیان در سیاست به گوش رسید که خوشبختانه از سوی برخی از مقام های مربوطه رد شد. گمانه رئیس جمهور نظامی اول بار از سوی محمدعلی پورمختار نماینده اصولگرای مجلس طرح شد و دیگر چهره های اصولگرا نیز از این ایده استقبال کردند. سعید حجاریان هم گفت اگر تا سال 1400 ائتلافی علیه ایران شکل بگیرد و خدای ناکرده به ما حمله نظامی بشود، آنگاه قاعدتاً اصلاح‌طلبان مانند هر فرد میهن‌دوست دیگری تحت لوای بهترین فرمانده نظامی –که بتواند بقای این سرزمین را حفظ کند- خواهند رفت.

انحصار شفافیت سپاهبالیدن در عرصه سیاست ورزی نیز همچون اقتصاد، محتاج رقابت واقعی و آزاد است و اگر ما این عرصه را بر سیاستمداران کارکشته خود تنگ کنیم، چاره ای جز متوسل شدن به نظامیانمان نخواهیم داشت. ولی باز هم این سوال مطرح می شود که چرا باید عرصه سیاست ورزی را چنین تنگ کنیم؟ آیا می خواهیم ملتی باشیم که بعد از یک دهه بگوییم که متاسفانه سیاستمداران ما در کشور، تجربه لازم را برای کشورداری ندارند و چاره ای جز بهره گیری از نظامیان نداریم؟ این جفایی است که هم در حق سیاستمداران می کنیم و هم در حق نیروهای مسلح. ولی متاسفانه این امر تاحدی در عرصه دیپلماسی در جریان بوده در مواردی ما از دیپلمات های حرفه ای خود در سفارتخانه هایمان استفاده نکرده ایم.

مشروعیت نظام اسلامی ما، علاوه بر بعد الهی آن، یک بعد مردمی هم دارد و از همین امر است که ما فعالان اقتصادی همواره بر حضور در صحنه های مختلف - از انتخابات کشوری و محلی گرفته تا راهپیمایی ها - تاکید داشته ایم. این بعد مردمی مشروعیت، باید در شکل شکسته شدن انحصار بروز پیدا کند، چه در عرصه اقتصاد و چه در عرصه سیاست. متاسفانه وقتی ملاحظات امنیتی شدید می شود، ضرورتا حضور نیروهای مسلح در عرصه های مختلف توجیه پیدا می کند و این امر ممکن است در کوتاه مدت غیر قابل اجتناب هم باشد. ولی ما با تجربه ای که طی چهار دهه گذشته اندوخته ایم، باید مراقب شدت گرفتن معضل انحصار باشیم زیرا که این معضل به طور فرسایشی به بحران مشروعیت خواهد انجامید.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: