به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

محمد طالبی، دبیر کل بانک مرکزی با اشاره به استفاده از ارزهای دیجیتال بین المللی گفته که هم‌اکنون کشورها به سمت ارزهای دیجیتال ملی حرکت می کنند که تحولاتی را ایجاد خواهد کرد. اواخر سال گذشته هم وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفته بود که مقرر شده پست بانک اقدامات لازم برای پیاده سازی آزمایشی اولین ارز دیجیتالی کشور را با استفاده از ظرفیت نخبگان کشور به عمل آورد. همانطور که بسیاری از کارشناسان نیز تاکید کرده اند، ما به هیچ وجه نباید از قافله تکنولوژی و کاربرد ارزهای دیجیتال عقب بمانیم ولی صحبت کردن از ارز دیجیتال ملی تنها ما را از استفاده کاربردی از این تکنولوژی دور تر خواهد کرد.

ارز دیجیتال بانک مرکزیاخیرا بانک مرکزی پیش نویس سیاستنامه بانک مرکزی در خصوص رمز ارزها را منتشر کرد که این امر به منظور انتظام بخشی به فعالیتهای در جریان و فراهم آوردن امکان برنامه ریزی برای فعالان حوزه رمز ارزها است. این تحول حاکی از آن است که بانک مرکزی و مسئولان مربوطه متوجه واقعیات بازار ارزهای دیجیتال شده اند و با فاصله گرفتن از رویکرد گذشته، دیگر در پی برخورد قهری با این پدیده اجتناب ناپذیر نیستند. ولی واقعیت این است که بحث ارز دیجیتال ملی به نوعی نفهمیدن و یا نپذیرفتن ماهیت رمز ارزهاست، ماهیتی که بر اساس دولتی نبودن این ارزها تعریف می شود.

با افزایش تحریم ها و دشوار شدن معاملات دلاری، گزینه استفاده از ارزهای دیجیتال بیشتر و بیشتر طرح می شود. جایگزین کردن ارزهای محلی به جای دلار هم مشکلی را حل نمی کند و ما هنوز نیازمند تبدیل ارز محلی به دلار یا یورو هستیم و در این روند، توجه به رمز ارزها می تواند کارساز باشد. لوان جاگاریان، سفیر روسیه در ایران گفته در تعاملات تجاری با ایران روی "روبل" روسیه و "ریال" ایران تکیه خواهیم کرد و تنها در صورت لزوم و فقدان گزینه‌های دیگر از "یورو" استفاده می‌کنیم. مشکل معامله با روبل  محدودیت کاربرد آن است و ما با چالش مضاعف تبدیل روبل به دلار روبرو خواهیم بود. استفاده از ارزهای دیجیتال می تواند در این زمینه کارساز باشد ولی وقتی روس ها از ارز دیجیتال درحوزه اتحادیه اقتصادی اوراسیا صحبت می کنند، عملا از ارزی همچون رمزارز ونزوئلا صحبت می کنند که دولتی است و با همان مشکلات روبروست. در این راستا استفاده از ارزی همچون اتریوم منطقی تر به نظر می رسد.

ارز دیجیتال تحریم ایرانارز دیجیتال پترو (XPD) که توسط دولت ونزوئلا ایجاد شده همکنون عملا بی ارزش شده و حجم بازار این ارز هم حتی به یک میلیون دلار نمی رسد. دولت ونزوئلا برای مقابله با تحریم ها دست به اینجاد پترو زد و پشتوانه آن را نفت قرار داد ولی سال گذشته این رمز ارز هم تحت تحریم ها قرار گرفت و ارزش خود را تا 80 درصد از دست داد. واقعیت این است که هر نوع ارز دیجیتال ملی دیگری هم که برای دور زدن تحریم ها ابداع شود، به ناچار از همین شاخصه مرکزی بودن و کنترل شده بودن برخوردار خواهد بود که این خصوصیت، هم انعطاف پذیری ارز دیجیتال را از بین می برد و هم ارز مربوطه را به هدف راحتی برای تحریم ها تبدیل می کند.

روش های تعاملات اقتصادی همواره در حال تحول بوده و اکنون شاهدیم که این روند بیش از پیش به سوی استفاده از ارزهای دیجیتال می رود. در واقع رواج ارزهای دیجیتال امری اجتناب ناپذیر است و ما هم چاره ای جز همراه شدن با این روند نداریم. با توجه به اینکه بازار ارز دیجیتال ذاتا جنبه بین المللی دارد، رمز ارزها سرعت رشد بیشتری از پدیده های مالی محلی و منطقه ای دارد. از همین روست که ما باید با تکنولوژی به روز در این حوزه همراه شویم و از تک روی و ایجاد رمز ارزی ملی خودداری کنیم.

بیشتر بخوانید:

آیا با ارز دیجیتال می توان تحریم ها را دور زد؟

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: