به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی پس از جلسه با وزیر امور خارجه کشورمان گفت در این جلسه موضوع ثبت کانال ویژه مالی ایران و اروپا بررسی شد و آقای ظریف گفت که مسئله INSTEX ارتباطی به FATF و تصویب آن در کشورمان ندارد. این سخنان در شرایطی اظهار می شود که گروه هایی به غلط پذیرش INSTEX  را با FATF گره زده اند و همان دلواپسی های پیشین را مطرح کرده اند. آیت الله لاریجانی با محدود خواندن ظرفیت های اینستکس گفت حسب گزارشها، این سازوکار را مشروط به پیوستن ایران به FATF و نیز مذاکره در زمینه موشکی کرده اند ولی این کشورها بدانند که ایران به هیچ وجه این شروط تحقیرآمیز را نخواهد پذیرفت.

اینستکس اروپا ایران برجامواقعیت این است که پیوستن به FATF یک شرط نیست، بلکه پیش نیاز منطقی استفاده از INSTEX یا هر سازوکار دیگری است که به ما امکان خواهد داد رابطه تجاری خود را با اروپا حفظ کنیم. همانطور که فلاحت پیشه اشاره کرده، نکته‌ای که به غلط از سوی برخی بیان شد، این است که سه کشور اروپایی شرطی درباره FATF اعلام کرده اند در صورتی که فقط از واژه "انتظار" استفاده شده است. در واقع بر اساس بیانیه اینستکس، این سازوکار بر اساس استانداردهای بین المللی مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم عمل خواهد کرد و از این زاویه است که سه کشور اروپایی، خواستار اجرایی شدن ابعاد مختلف FATF از سوی ایران شده اند.

به گفته علی اکبر فرازی، دیپلمات پیشین ایران در اروپا، چنانچه ما جزو سیستم مالی بین‌المللی نباشیم، طبیعتاً کانال جدید مالی اروپا برایمان کاربردی نخواهد داشت. در حقیقت اروپایی‌ها با اشاره به این موضوع فنی در چنین موقعیت حساسی این پیام را می‌دهند که ایران راهی غیر از پیوستن به «اف ای تی اف» ندارد. یعنی در حالی که مذاکرات پیرامون این موضوع در داخل کشورمان از منظر سیاسی مورد پیگیری قرار گرفته اما تأکید اروپایی‌ها بر جنبه فنی آن است.

هرچند اینستکس در مرحله اول محدود به موادغذایی و داروست ولی باید به دلواپسانی که بی مهابا از قطع آخرین حلقه های ارتباطی با اروپا سخن می گویند یادآوری کرد که ما هر سال حدود  ۷تا ۸ میلیارد یورو برای واردات برخی اقلام غذایی و دارویی و تجهیزات پزشکی بودجه تخصیص میدهیم ولی همانطور که حمید بعیدی نژاد، سفیر ایران در لندن یادآور شده، متاسفانه سیستم بانکی بین المللی بعلت تحریمهای آمریکا، حاضر به ریسک این مبادلات و انتقال پول خرید این اقلام نیست.

اگر به INSTEX به عنوان اولین قدم برای گسترش فعالیت های تجاری با اروپا و دیگر کشورها نظر کنیم، لازم است از فرصت پیش آمده برای اعتمادسازی استفاده کرد. پذیرش این واقعیت که ما به تعامل تجاری با اتحادیه اروپا نیاز داریم به معنی پذیرش شکست و یا تحقیر از سوی اروپا نیست. پذیرش FATF هم به معنی تن دادن به یک مکانیزم تحمیلی نیست، بلکه این روند پیش شرط فعالیت تجاری همه کشورها از جمله ماست. به قول حسین سلاح ورزی، تاسیس سازوکار تازه نقطه نخست مناسبات میان ایران و اتحادیه اروپا خواهد شد اگر به آن اعتقاد داشته باشیم و بر پدیدار کردن هر روزنه برای نفس کشیدن تجارت خارجی و نظام ارزی به محاصره‌ افتاده ایران باور داشته باشیم.

سالیوان اتحادیه اروپا برجام تحریمباید از هر روزنه استفاده کرد و باید به یاد داشت که اگر اهرم حداقلی اروپا را از دست بدهیم مجبور خواهیم شد به روسیه و چین بیش از پیش باج دهیم. دیوید اوسالیوان، سفیر اتحادیه اروپا در امریکا تاکید کرده که اروپایی ها همچنان به دنبال راه هایی خواهند بود که بتوانند شرایط اقتصادی با ایران را بهبود بخشند. شرکت های کوچک و متوسطی در اروپا هستند که لزوما تجارت سنگینی با آمریکا ندارند یا شاید اصلا علاقه ای به این کار نداشته باشند. سالیوان افزود البته این کاری چالش برانگیز است اما هنوز معتقدیم که حفظ این توافق و تحقق برخی مزایایی که ایران انتظارش را دارد، بسیار به سود امنیت ملی ماست. همانطور که پدرام سلطانی یادآور شده، شرکت‌های ایرانی هم که در شرایط فعلی در تنگنای نقل‌وانتقال پول هستند، نه‌تنها از اینستکس بلکه از هر سازوکار دیگری استقبال خواهند کرد.

باز هم باید تاکید کرد که اجرایی کردن ابعاد مختلف FATF ، پیش نیازی برای تجارت با اروپا است. این موضوع البته به اروپا هم محدود نیست و در مورد تجارت با چین و روسیه و هند هم صادق است. مجیدرضا حریری گفته بانک‌های چینی اکنون با کشور ایران کار نمی‌کنند و ایرانیان ساکن کشورهای دیگر، حتی آنها که کار تجاری نمی‌کنند حساب‌های بانکی‌شان در حال بسته شدن است. حریری افزوده بحث FATF و مبحث منفعت و ضرورت آن مطرح نیست بلکه «لازم است» که ایران در آن حضور داشته باشد تا بتوان با مراکز معتبر جهانی و کشورهایی که به این قوانین پایبند هستند، مراوده داشت.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: