به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

فیلترینگ اینترنتحجت الاسلام حمید شهریاری رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه گفته سیاست‌مداران و مجریان کشور وظیفه اعمال فیلترینگ در این فضا را برعهده دارند تا این فضا معدن فحشا، دروغ و ناسزاگویی نشود. شهریاری که پیش از خطبه های نمازجمعه تهران سخن می گفت افزوده مطالبه خانواده‌های ایرانی است که فضای مجاری مدیریت شود و با استفاده از فناوری اطلاعات این فضا سالم سازی شود.

بگذارید حرف آخر را اول بزنیم: مسئله بر سر فیلترینگ نیست، مسئله بر سر فیلترینک حداکثری است؛ بحث بر سر وجود تهدید در فضای مجازی نیست، بحث بر سر نگاه آقایان است که تعریفی حداکثری از تهدید دارند؛ و بالاخره بحث بر سر لزوم مدیریت فضای مجازی نیست، بلکه بحث بر سر رویکرد قوه قضائیه است که دایه دلسوزتر از مادر شده و قصد ندارد هیچ یک از بخش های این مدیریت را به خود افراد و خانواده ها واگذار کند.

واقعیت این است که در مسیر پر شتاب دنیا به سوی استفاده از آخرین فناوری های دیجیتال، استقبال از پدیده هایی همچون رباتیک، هوش مصنوعی و نانو تکنولوژی تنها قطراتی از دریای گسترده انقلاب صنعتی چهارم هستند و در این شرایط، ما درگیر بحث فیلترینگ حداکثری شده ایم و تازه از این صحبت می کنیم که چطور باید فضای مجازی را مدیریت کنیم؟ در شرایطی که دنیا حتی یک ثانیه را هم از اتصال به فضای مجازی هدر نمی دهد ما با «رزمایش قطع اینترنت» روبرو می شویم!

آذزی جهرمی   تاجرانحالا قرار است قطع سرویس های مبتنی بر کارت در آینده نیز به تناوب تکرار شود تا در نهایت پذیرندگانی که سرویس خارج از کشور دارند از سرویس پرداخت خارج شوند و همه سرورها به داخل منتقل شود. محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری، در صفحه توئیتر خود نوشت: عبارت رزمایش قطع اینترنت یکی از فجیع‌ترین عباراتی بود که برای ضایع کردن یک موضوع بسیار مهم مثل بررسی تاب‌آوری زیرساخت‌های حیاتی کشور، به‌ کار برده شد.  به گفته آذری جهرمی برای چک تاب‌آوری زیرساخت بانکی در برابر تحریم روش‌های دیگری جز قطع اینترنت شرکت سداد هم نیز وجود دارد.  آذری جهرمی در انتقاد از قطع دسترسی مردم به سامانه های بانکی می گوید تصور کنید یک روز صبح متوجه شوید که تمام سامانه‌های بانکی بانک شما تا اطلاع بعدی از دسترس خارج شده است، چه حس و عکس‌العملی خواهید داشت؟ چه کسانی را مسئول می‌دانید؟

تلاش برای انتقال سرورها به داخل هم از دیگر نشان های نگاه حداکثری به تهدیدهاست. با لغو برنامه رزمایش قطع اینترنت که قرار بود در پنجم بهمن ماه انجام شود، هنوز موضوع انتقال سرورها به داخل، به ویژه شبکه های اجتماعی همچنان باقی است. به گفته امیر حسین داوودیان، معاون شرکت پرداخت الکترونیک سداد، انتقال سرورها یک بحث کلی و حاکمیتی است که باید با توجه به مصالح کشور دنبال شود. سردار جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل که برقراری اینترنت ایرانی-اسلامی را یک ضرورت جدی و اساسی برای کشور می داند، در ماه های اخیر بارها ازانتقال سرور شرکت های مختلف به ویژه شبکه های اجتماعی به داخل کشور سخن گفته است.

ماه گذشته در مراسم افتتاح پروژه ارتقاء سه برابری هسته IP شبکه ملی اطلاعات کشور، وزیر ارتباطات و فناوری کشورمان با اشاره به ایجاد استقلال بیشتر برای شبکه ملی اطلاعات به عنوان یکی از راه های مبارزه با تحریم ها خبر از خروج کلیه تجهیزات آمریکائی از این شبکه را داد. محمد رضا آذری جهرمی در اشاره به اهمیت کاهش تهدیدات تحریمی و امنیت سایبری خاطر نشان ساخت که پیرینگ با کشورهای همسایه، مانند ترکیه، آذربایجان، و عمان سال گذشته انجام شده، و پیگیری این اقدام با روسیه، عراق، پاکستان و امارات در جریان است.  

طی همین مراسم، سید ابوالحسن فیروزآبادی، رئیس مرکز ملی فضای مجازی، با بیان اینکه کشور ما در حوزه پیام رسان ها و سکو ها یا پلت فرم های اینترنتی عقب افتاده است، اظهار داشت در حال حاضر دو تا سه سکو در کشور وجود دارد که در تلاشیم در10 سال آینده، این تعداد به 10 تا 12 سکوی انحصاری برسد. هرچه سکو بزرگتر شود، سرویس بهتری هم به کاربر ارائه می‌دهد.  فیروز آبادی در ادامه سخنان خود یکی از اهداف پیش رو را ایجاد استقلال و امنیت دانست. 

اینترنت   تاجرانوقتی صحبت از استقلال در زمینه فناوری اطلاعات، پیام رسانی و شبکه های اجتماعی می شود، برداشت این است که این استقلال بیشتر به معنای استقلال ازتجهیزات و پیام رسان های آمریکا و اروپا است، وگرنه با توجه به اقدامات انجام شده برای تشکیل مرکز مشترک چهار جانبه میان ایران و روسیه و ترکیه و آذربایجان جهت بهینه‌سازی ظرفیت لازم برای به اشتراک گذاری بازارهای منطقه‌ای برای استارآپ‌ها، برگزاری رویدادهای مشترک آموزشی و استفاده از ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیرکه وزیر محترم ارتباطات و فناری به آن اشاره کرده اند، اتکاء به کشور های همسایه و منطقه هنوز وجود دارد.  وابستگی های منطقه ای ممکن است  برای استفاده از نقطه تبادل اینترنتی کارآئی داشته باشد، اما نقشی درکنترل داده ها و اجتناب از تکنولوژی و پلت فرم های نوین رسانه ای کشورهای غربی، مانند تلگرام، توئیتر و اینستاگرام بازی نمی کنند.

علاوه بر عدم توجیه قانونی و اخلاقی فیلترینگ، موضوع دیگر، غیرعملی بودن فیلترینگ است. حقیقت این است که اقدامات در جهت فیلترینگ و توسعه اپلیکیشن های بومی برای دولت کارآئی نداشته، به ویژه با توجه به اینکه این اقدامات به ملاحظات سیاسی و نه در مسیر ارتقای فناوری و استفاده از پیام رسان های داخلی انجام شده است. سخنان اخیر اقای روحانی با صحبت از احتمال فیلتر شدن دوباره اینستاگرام و نقد ایشان ازفیلترینگ در فضای مجازی، یادآور عدم کارآئی اقدامات بدون توجیه وغیر لازم به بهانه حفظ امنیت در کشور است. به گفته آقای روحانی دولت می توانست به جای فیلتر کردن که برای همه آن ها فیلتر شکن هائی نیز درست شد سواد و فرهنگ دیجیتالی جامعه را بالا ببرد، زیرا امروز فضای مجازی از زندگی مردم جدا نیست.  آقای آذری جهرمی نیز با اشاره به اهمیت کیفیت، قیمت و امنیت بیشتر خدمات داخلی، از مسئولان خواسته اند که شبکه ملی اطلاعات را با مسائل سیاسی آمیخته نکنند و کلمه فیلترینگ را به این شبکه پیوند نزنند. 

فضای مجازی  تاجرانمتاسفانه تاکید بر استفاده از پیام رسان های داخلی و اپلیکیشن های بومی مترادف با تمایل دولت برای استفاده از فیلترینگ و یا شائبه نقض حریم خصوصی بوده، اما باید توجه داشت که اهمیت برخورداری از تکنولوژی های نوین با پیشرفت در مسیر انقلاب صنعتی چهارم روز به روز پررنگ تر می شود، و شبکه های اجتماعی، حجم چشمگیر داده ها، الگوریتم های تحلیلی و هوش مصنوعی نقش بارزتری در صحنه تکنولوژی کشور به عهده خواهند گرفت.  کنترل این پدیده ها با پویائی و ماهیت انطباقی و توزیعی آنها کاری بس دشوار و پیچیده است که مرز جغرافیائی نمی شناسد و نمی توان آن ها را با مرزهای منطقه ای محدود کرد. 

حرکت داده ها در مسیر کانال های اجتماعی، صنعتی، و اقتصادی اجتناب ناپذیر است، و پیرینگ با کشورهای منطقه نیز از ورود داده ها از هر نوع به سیستم اینترنت و تبادل ترافیک آن ها جلوگیری نخواهد کرد.  افزون برآن، با پیشرفت های انقلاب صنعتی چهارم و حجم داده های مسیر، چگونه می توان این داده ها را کنترل کرد؟   همانطور که آقای روحانی اخیرا اظهار داشتند فناوری های نوین منافع زیاد و خطرات محدودی دارد و ما نمی توانیم زندگی مردم را از تحولات فناوری و ارتباطی جدا کنیم.  اگر مدیریت و برنامه های دولت برای کاهش خطرات و تهدیدات فضای مجازی به طور صحیح پیگیری شود، نیازی به کنترل و فیلترینگ به دلائل سیاسی و ترس از اختلال در امنیت نخواهد بود. 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: