به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

1397 که قرار بود سال حمایت از کالای ایرانی باشد وارد آخرین فصل خود شد ولی سیاست های اقتصادی طی نه ماه گذشته نه در راستای حمایت از کالای ایرانی بود و نه تولید کننده ایرانی. بارها گفته ایم که حمایت از تولیدکننده و صادرکننده، دو روی سکه حمایت از کالای ایرانی است ولی نگرانی های منطقی و غیرمنطقی سیاستگذاران پولی و ارزی کشور باعث شده که توجه مناسبی به مطالبات برحق صادرکننده مستقل نشود. آخرین نمونه از این بی توجهی ها، بخشنامه ارزی بانک مرکزی درباره میزان و نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات بود که به اعتقاد فعالان حوزه صادرات، هزینه سیاست های مربوط به تعهد ارزی که در واقع همان پیمان سپاری ارزی است، گریبانگیر بازارهای ایران در صحنه بین المللی خواهد شد.

پیمان سپاری ارزی صادراتبخشنامه های مربوط به پیمان گذاری ارزی نمونه ای روشن از روند غیر کارشناسی در حوزه سیاستگذاری صادرات است که به کاهش حجم صادرات و ضربه زدن به صادرکنندگان عمده می انجامد. ولی عبادی، تولیدکننده و صادرکننده نمونه صنعت پلاستیک میگوید پیمان سپاری ارزی که به عنوان یک محدویت برای صادرات شناخته میشود ، کلیه محاسبات صادرکنندگان را به هم میریزد و ضمن افزایش ریسک، توجیه صادرات را به شدت کاهش می دهد.

در گذشته نیز شاهد بودیم که اجرای قوانین پیمان سپاری ارزی موجب کاهش ارزش و حجم صادرات تولیدات داخلی شده بود. رضی میری، نایب رئیس اتحادیه تولید و صادرات فرش دستبافت می گوید، برخی از صادرکنندگان برای فرار از قوانینی همچون پیمان‌سپاری ارزی اقدام به خرید کارت بازرگانی از افراد دیگر کرده اند تا قوانین مربوطه را دور بزنند. مجتبی فیض‌اللهی، قائم مقام مرکز ملی فرش ایران نیز اظهار کرده، فرش دستبافت کالایی است که ماهیت آن بر اساس فروش و صادرات طولانی مدت استوار شده و محدودیت‌های پیمان سپاری ارزی باعث ایجاد تعلل در صادرات این کالا می‌شود.

سلاح ورزی پیمان سپاری ارزیچند ماه پیش و در پی بحرانی شدن ارزش برابری ریال و دلار، بانک مرکزی تلاش های جدیدی را برای کاهش نوسانات ارزی پی گرفت و ضمن بازگشت تعادل نسبی به بازار ارز، تلفات خود را هم داشت. منع واردات بیش از 1400 قلم کالا در اوائل تابستان، بازگشت تحریم ها و نگرانی از عدم دسترسی به دلار، تقاضا برای دلار را بالا برد. در چنین شرایطی بود که بانک مرکزی دستورالعمل برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور را  از طریق سامانه نیما ابلاغ نمود. در بخشنامه 27 آبان هم قرار بوده به مطالبات توجه شود ولی متاسفانه محدودیت های جدیدی ایجاد شده. همانطور که حسین سلاح ورزی یادآوری کرده، صادرکننده ای که هزینه هایش را با ارز غیرنیمایی تامین کرده، فروش ارز در نیما برایش مقرون به صرفه نیست. از همین روست که نباید تعجب کرد که ارز حاصل از صادرات، کمتر وارد سامانه نیما شود.

عبدالناصر همتی پس از انتصاب خود به ریاست بانک مرکزی با تشکیل بازار ثانویه ارز، خرید ارز را برای کسانی که به ارز 4200 تومانی دسترسی نداشتند آسان کرد. آقای همتی همچنین اجازه خرید و فروش ارز را به صرافی ها بازگرداند. پس از آن، بانک مرکزی با تزریق ارز به بازار باعث شد تا شهروندان برای تبدیل پول به جای صرافی به بانک ها که نرخ بهتری عرضه می کردند بروند. به رغم این اقدامات، هنوز واریز ارز به سامانه نیما کافی نبود. در مهرماه گذشته مجلس با پیشنهاد بانک مرکزی برای نظارت و کنترل بازار ارز موافقت نمود تا با اجرای پیمان سپاری ارزی به سامانه نیما از طریق مشوق های خود بتواند به کاهش التهاب در بازار ارز کمک کند، زیرا میزان تحقق ارز صادراتی در سامانه نیما در نیمه اول سال تنها 25 درصد بود.

بخشنامه

با اینکه سیاست های بانک مرکزی تا حدی باعث ثبات بازار ارز شد، اما ابلاغ بخشنامه ماه گذشته بانک مرکزی  مبنی بر نحوه و بازه زمانی بازگشت ارز صادراتی به چرخه اقتصادی کشور به نگرانی های صادرکنندگان افزوده است و حتی گروهی آن را پایان صادرات غیر نفتی قلمداد کرده اند. به گفته اسدالله عسگراولادی، بخشنامه جدید بانک مرکزی نه تنها تسهیل کننده صادرات نیست، بلکه قطع کننده صادرات و از دست رفتن بازارهای صادراتی است.  حمید رضا صالحی، عضو کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران در اشاره به این بخشنامه اظهار داشت این که بازگشت ارز حاصل از صادرات در بازه سه ماهه صورت گیرد، نه بر مبنای سال مالیاتی، ابهاماتی را ایجاد و شرایط را برای صادرکنندگان دشوار می کند.

مشکلات فوق الذکر تمامی نشان از آن دارد که اولا بخشنامه ها به طور غیرکارشناسی و بدون مشورت با صادرکننده واقعی و مستقل نوشته می شود و ثانیا بخشنامه های متعدد و بعضا متناقض، نه تنها به تضعیف صادرات، بلکه به تضعیف تولید داخلی و تولیدکننده ایرانی می انجامد.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: