به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

احمد توکلی پولشوییاحمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته است از سال 1386 تاکنون 500 پرونده برای متهمان پولشویی صادر شده که به دلیل تعارض با قوانین دیگر هیچ کدام از مجرمین مجازات نشده‌اند. دکتر توکلی با بیان این‌که «پولشویی یکی از مصادیق فساد است» گفت: کسانی که دچار فساد می شوند برای مبارزه با آن راه حل هایی می‌اندیشد که یکی از آنها مبارزه با پولشویی بود که در سال 1386 قانونش تصویب شد. ولی این قانون مشکلاتی داشت؛ مثلا وقتی پروند افراد تشکیل می‌شد با قوانین عام تعارضاتی پیدا می‌کرد که به رد تعقیب متهم منجر می‌شد.

محمد جواد ظریف  تاجرانمرحله اول حل مشکل پولشویی، پذیرش وجود این معضل، و اذعان به وسعت فساد در این حوزه است. ولی متاسفانه در کشور ما گروه های مختلف خواسته یا ناخواسته  ابعاد وسیع این معضل را منکر می شوند و عملا اولین قدم برای حل مشکل را بر نمی دارند. برای مثال، سخنان ماه گذشته وزیر امور خارجه کشورمان در رابطه با پولشوئی با مخالفت های شدیدی روبرو شد و به عوض سنجش آن به عنوان یک نگاه واقعگرایانه، عاملی شد برای تصفیه حساب های سیاسی و جناحی.

معضل قاچاق سال ها است که گریبانگیر کشورمان می باشد. چند سال پیش بانک سپه طی گزارشی در زمینه قاچاق، پولشوئی و اثرات آن بر روی سیستم مالی کشور از خطرات و زیان های این فرآیند غیر قانونی و تبعات ناخوشایند آن که بیش از هر چیز دربرگیرنده فقر وفرار مالیاتی است، خاطر نشان ساخته بود که استان های مرزی بزرگترین مجاری قاچاق در کشور هستند.  با توجه به اینکه پولشوئی یک فرایند دراز مدت و پیچیده است، و منفعت حاصل از آن طی مراحل چندی مورد استفاده ذینفعان قرار می گیرد، قسمتی از این گزارش حاکی از این است که نهایتا بانک های ایران مقصد پول کثیف هستند.

رئیس جمهور کشورمان نیز در جلسه ماه گذشته هیات دولت در حمایت از سخنان دکتر ظریف تاکید کردند که ایران هم مانند همه کشورهای دیگر دنیا گرفتار پولشوئی، قاچاق و فساد است. آقای روحانی اظهار داشتند که هر کجا مواد مخدر باشد پول کثیف هم هست. شکی نیست که سال ها مبارزه با قاچاق و به ویژه ورود مواد مخدر از  افغانستان هزینه های هنگفتی را بر کشور تحمیل نموده است. به گفته یک کارشناس حوزه اعتیاد، اقتصاد مواد مخدر ستون اصلی پولشوئی است. سعید صفاتیان بر این باور است که سالانه حدود 80 هزار میلیارد تومان پولشوئی مواد مخدر در ایران رخ می دهد که این خود به اندازه بودجه چند وزاتخانه می تواند باشد. به گفته این کارشناس حوزه اعتیاد، قاچاقچیان خرده پا با فروش روزانه 30 تا 50 گرم مواد مخدر به راحتی و با مراجعه به فروشگاه محله خود مایحتاج زندگی خود را با پول کثیف تامین می کنند، اما اصل پولشوئی مربوط به قاچاقچیان کلان است که یا پول های خود را به نام اشخاص مختلف در بانک ها قرار می دهند، یا به صورت نقد کالا می خرند، یا به ملک تبدیل می کنند و یا به همین نحو در بازار  ارز و سکه سرمایه گذاری می کنند.    

حجم پول های کثیف در کشور حدود 12 درصد نسبت به حجم نقدینگی تخمین زده می شود. شاید مخالفان قانون مبارزه با پولشوئی که به رغم شواهد وجود پول کثیف درکشور آن را انکار می کنند متوجه نباشند که چطور با این کار به ادامه این فرآیند غیر قانونی و مخرب بنیان اقتصادی و اجتماعی کشورمان بیشتر دامن میزنند.  به گفته پدرام سلطانی، کشاندن این امر به زمین سیاست تنها بهانه دادن به دست بدخواهانی است که می خواهند ایران را بهشت پولشوئی دنیا معرفی کنند.

مبارزه با پولشوئی   تاجراناقدام اخیر بانک مرکزی برای محدود کردن سقف تراکنش ها، میتواند گام مثبتی در مسیر مبارزه با پولشوئی باشد. به گفته یک تحلیلگر اقتصادی، بانک مرکزی با معرفی بسته ای از سیاست های صحیح مبارزه با پولشوئی، برموارد مهم دیگری در نقل و انتقال بانکی چون شناسائی مشتریان (KYC) و تحدید انتقالات برخط تا زمان کامل شدن روند شناخت مشتری، و مدیریت چک های تضمینی تاکید دارد. اعمال چنین مقرراتی بدون شک می تواند به ایجاد شفافیت و مبارزه با پولشوئی کمک کند.

برغم برخی از تمهیدات قانونی و مقرراتی، پولشوئی و فرار سرمایه داستانی است که همچنان ادامه دارد. به عنوان نمونه، گرجستان که مدتی است مقصدی برای گردشگری شهروندان ایرانی گشته، به محلی مناسب برای سرمایه گذاری، تبدیل ارز و فعالیت های اقتصادی غیرقانونی دیگری نیز تبدیل شده بود، که اخیرا با تحقیق و واکنش های سرویس امنیتی گرجستان روند کند تری پیدا کرده.

پولشوئی   تاجرانبه هر روی، پولشوئی واقعیتی است که هیچ فرد آگاه از مفهوم واقعی آن نمی تواند وجودش را در کشور انکار کند، و هیچ فرد منصفی نیز نمی تواند تبعات فاجعه بار آن را نادیده بگیرد. با این حقیقت که سهم پول کثیف از حجم نقدینگی کشور 12 درصد، و فرار مالیاتی یا آنچه اقتصاد زیر زمینی و پنهان نام دارد 25 درصد تولید ناخالص ملی است، اتخاذ رویکردی واقعگرایانه در این زمینه بسیاری ضروری است و در واقع اولین قدم برای کاهش اثرات فاجعه بار معضل پولشویی است. به گفته بهرام قاسمی، بارها بیان شده که وجود پولشوئی در کشور ما مانند سایر کشورها موضوع قابل انکاری نیست، اما آنچه اهمیت دارد وجود اراده مبارزه با جرائم مالی و پولشوئی است.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: