به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

شورای گفتگوی استانی تاجرانسیدمهدی طبیب‌زاده، رئیس اتاق کرمان در سی و هفتمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان گفت کشاورزی یکی از بخش های پیشران اقتصاد کشور است که اگر به بهره‌وری لازم دست پیدا کند نقش بزرگی در تولید ناخالص داخلی استان، ایجاد اشتغال و رقابت پذیری محصولات خواهد داشت. طبیب زاده اما به درستی یادآور شد که با توجه به افزایش مصرف آب در بخش کشاورزی، متاسفانه شاهد بهره وری و رقابت پذیری محصولات در این بخش نیستیم. برای حمایت از محصول ایرانی باید آن را رقابت پذیر کرد ولی متاسفانه برنامه های دستوری و از بالا به پائین درحوزه کشاورزی که منعکس کننده ظرفیت منابع و بازار نبوده، نه کمکی به وضعیت بحرانی منابع آب کشور کرده و نه محصولات ما را رقابت پذیر نموده.

در بحث بحران آب و سدسازی، مقام های دولتی به طور مستقیم و غیر مستقیم نیروهای مسلح و سپاه را مقصر قلمداد میکنند و مقامهای سپاه هم از نبود نیروی متخصص لازم در بخشهای غیر مسلح برای پیگیری پروژه های عمرانی سخن می گویند. ولی واقعیت این است که مشکل در نبود نگاه درازمدت و زیرساختی به مسئله رقابت پذیری است که نهایتا به ادامه سوء مدیریت منابع انجامیده و وضعیت آب کشور را متاسفانه به مرحله ای برگشت ناپذیر کشانده.

شهریور ماه گذشته بود که رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تهدیدات زیست محیطی، بی آبی و وضعیت کشاورزی کشور مدعی شد که بسیاری از خسارت های سرزمینی زائیده بی توجهی و تصمیمات اشتباه مسئولین، دخالت های نهادهای غیر مربوط و اظهار نظرهای غیر کارشناسانه فردی است.  عیسی کلانتری با اشاره به آتش سوزی های هورالعظیم و تخریب زمین های کشاورزی و با انتقاد از اظهار نظر سردار نقدی به عنوان یک نظامی در امور کشاورزی و تائید آن توسط رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس، انتقاد دیگر خود را متوجه سکوت مجامع علمی که باعث انحراف تصمیم گیران از اتخاذ تصمیم های صحیح می شود نمود.

سد سازی   تاجرانبه گفته بسیاری از کارشناسان، افزون بر مشکلات اقلیمی، سوء مدیریت دلیل اصلی مشکلات کشاورزی است که مدت هاست گریبانگیر بسیاری از استان ها و مناطق ایران است. یکی از مصدایق این سوءمدیریت، موازی کاری هایی است که بدون پیش بینی های کارشناسانه انجام می شود، و دخالت نهادهای نامربوطی است که تحت عنوان برنامه های عمرانی و خود کفائی صورت می گیرد. نمونه هائی از این فعالیت ها، سدسازی های بی رویه ای بوده که خسارات برگشت ناپذیری به محیط زیست و کشاورزی کشور وارد کرد. هرچند مقام های دولتی سعی می کنند همه مسئولیت را بر عهده قرارگاه خاتم الانبیاء و سایر شرکت های وابسته به سپاه بگذارند، ولی سوءمدیریت قوه مجریه را در این زمینه نمی توان نادیده گرفت و در آنچه که عیسی کلانتری به «ورشکستگی آبی» کشور یاد کرده، شریک ندانست.

سردار اسماعیل کوثری   تاجرانالبته اقدامات سپاه که در بسیاری از موارد به علت خلاء فعالیت بخش خصوصی است هم باعث ادامه انتقادات شده. حدود دو سال پیش بود که سرلشکر جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران، از ورود به عرصه های کشاورزی خبر دادند، که به گفته ایشان برای کمک به اقتصاد مقاومتی بود. ایشان با اشاره به ضعف مدیریت، مشکلات کاربردی تولید و تجاری سازی در کشور، ابراز امیدواری کردند که سپاه بتواند سیستمی برای چنین منظوری راه اندازی کند. سردار کوثری، جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله تاکید کرده که مسلما اگر شرکتهای خصوصی توانایی و توانمندی انجام فعالیت عمرانی را داشته باشند آن پروژه به نیروهای مسلح داده نمی شود و تنها در صورتی که این توانمندی را نداشته باشند سپاه ورود می کند.

متاسفانه با حضور پررنگی که دولت و نیروهای مسلح در فعالیت های عمرانی به طور کلی و در حوزه آبرسانی و کشاورزی داشته، جایی برای نفس کشیدن بخش خصوصی باقی نمانده و طبیعی است که در شرایط کنونی، این بخش از سابقه و تجربه لازم برای پیگیری پروژه ها برخوردار نباشد. ولی توجیه فعالیت های پر منفعت اقتصادی به بهانه عدم توانائی شرکت های خصوصی در انجام فعالیت های عمرانی، بی اهمیت جلوه دادن و کوچک شمردن ظرفیت های بالقوه بخش خصوصی واقعی است که باید با ایفای نقش بر حق خود، علم دار اقتصاد کشور باشد. 
         

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: