به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

سردار جلالی ارز دیجیتال تاجراندر حالی که تحریم های جدید تجارت و مبادله پول با خارج از کشور را با تهدید روبرو میکند، ارزهای دیجیتال و بحث های مربوطه می تواند برای علاقمندان به حوزه تجارت بین الملل جذاب باشد. سردار غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفته هرچند استفاده داخلی از ارزهای دیجیتال اختلالاتی در حوزه پولی و بانکی کشور ایجاد میکند، ولی در بُعد خارجی میتواند برای ما فرصت باشد تا با استفاده از آنها، برخی تحریم‌ها را دور بزنیم. احتمالا منظور سردار جلالی دور زدن تحریم های نفتی و استفاده از ارزهای دیجیتال برای فروش نفت و محصولات مربوطه است.

بحث های مختلفی در این زمینه مطرح می شود، از یک سو این سوال طرح می شود که آیا ما باید خودمان ارز دیجیتال ایجاد کنیم و در ضمن آیا اصلا ایده استفاده از اینگونه ارزها برای معاملات نفتی عملی هست یا نه؟

آذری جهرمی تاجراناسفند ماه سال گذشته بود که آذری جهرمی گفت در جلسه‌ای که با هیئت مدیره پست بانک در خصوص ارزهای دیجیتال مبتنی بر زنجیره بلوکی داشته، مقرر شده که این بانک اقدامات لازم برای پیاده سازی آزمایشی اولین ارز دیجیتالی کشور را با استفاده از ظرفیت نخبگان کشور به عمل آورد.

هرچند ایده بکارگیری تکنولوژی زنجیره بلوکی برای ما بسیار مهم است و بحثی است که بسیار فراتر از کاربرد ارزهای دیجتال می رود، ولی بکارگیری مفهوم «ارز دیجیتال ملی» حامل یک تناقض درورنی است.

بکارگیری ارز دیجیتال باعث میشود که افزایش نقدینگی چندان تاثیر منفی بر اقتصاد نداشته باشد که این امر میتواند در ثبات سازی اقتصادی بسیار موثر باشد، زیرا در واقع ارز دیجیتال در شکل معکوسی با پول اعتباری (پول فیات) عمل میکند. پول اعتباری بر پشتوانه های فیزیکی و مادی همچون طلا و آثار هنری سوار است ولی ارزش ارز دیجیتال را تنها کاربران تعیین میکند و از همین رو وابسته به یک دولت با ذخایر مادی اش نیست. به همین علت است که اصولا به کار بردن عبارت «ارز دیجتال ملی» یک تناقض درونی دارد و اگر چنین پدیده ای محقق هم شود، نقض قرضی است که فواید ارز دیجیتال واقعی را نخواهد داشت زیرا باز هم ما یک ارز دولتی ایجاد کرده ایم و با همان مشکل تورمی ارز سنتی روبرو خواهیم شد. در این حالت، ارز دیجتال دچار همان تصمیمات غلط و غیر اورگانیک دولت می شود و به عقلانیت بازار آزاد پشت می کند.

مثالی که در این زمینه می توان زد، ارز دیجیتال پترو (XPD) است که توسط دولت ونزوئلا ایجاد شده. قیمت فعلی این ارز دیجیتال تنها یک سنت آمریکا است و حجم بازار این ارز کمتر از 800 هزار دلار آمریکاست. در ماه اسفند بود که دولت ونزوئلا، برای مقابله با تحریم ها، پترو را با پشتوانه نفت ایجاد کرد و  ابتدا 2.5 میلیون دلار در این ارز سرمایه گذاری نمود، که اکنون این ارزش بیش از 50 درصد کاهش یافته. تعداد موجود این ارز دیجیتال نزدیک به 64 میلیون واحد است. اگر تعداد جمعیت ونزوئلا را که 31.5 میلیون نفر است با حداقل حقوق 2.2 دلار در نظر بگیریم، باز هم پترو کفاف جمعیت ونزوئلا را نخواهد داد و هم قیمت و هم حجم بازار این ارز دیجیتال باید افزایش قابل توجهی پیدا کند تا بتواند در معنی واقعی به یک ارز دیجیتال ملی تبدیل شود. از جهت پشتوانه هم، پترو با مشکلات عمیقی روبروست زیرا حتی اگر قیمت نفت ظرف 24 ساعت دو برابر هم بشود، تعداد موجود پترو کفاف متقاضیان ونزوئلایی را نخواهد داد و تنها محدود به گروهی خاص خواهد شد. از همین روست که استفاده از پترو برای معاملات روز مره عملا غیرممکن است.

ارز دیجیتال تاجران

بحثی که جناب آذری جهرمی درخصوص ایجاد ارز دیجیتال ملی می کند باید بیشتر شکافته شود، ولی در این مرحله به نظر می رسد که این ایده با مشکلات مشابهی که برای پترو ایجاد شده، روبرو خواهد شد. در مقابل استفاده از ارزهای دیجیتال رایج در سطح بین الملل، گزینه بسیار منطقی تری است.

در بحث استفاده از ارزهای دیجیتال نیاید خودمان را به بحث تحریم ها محدود کنیم و در یک نگاه صفر و یک، تنها فایده اینگونه ارزها را در دور زدن تحریم ها ببینیم. به طور خاص در زمینه فروش نفت، حداقل در وضعیت کنونی، گزینه چندان عملی برای استفاده از ارزهای دیجیتال وجود ندارد زیرا حجم کلی ارز دیجیتال در حد لازم نیست. برای مثال حجم بازار بیت کوین 111 هزار میلیارد دلار است. ما پنجمین تولیدکننده نفت دنیا هستیم و روزی حدود 3.8 میلیون نفت خام تولید می کنیم. اگر قیمت نفت را 75 دلار برای هر بشکه حساب کنیم، این میزان مسلتزم 6 میلیارد دلار در ماه است. این امر بدین معنی است که ما باید 80 درصد حجم بزرگترین ارز دیجیتال دنیا را کنترل کنیم که این امر غیرممکن است.

حضور ارزهای دیجیتال در معاملات محلی و بین المللی گسترش خواهد یافت و ما هم چاره ای جز همراه شدن با این روند جهانی نداریم. ولی نباید با تکرار اشتباهات گذشته، تلاشی بیهوده برای تکروی داشته باشیم و بخواهیم یک سیستم موازی در کنار نظام معاملات جهانی ایجاد کنیم و از این طریق، دسترسی شهروندانمان را به جریان آزاد تجارت محدود کنیم. استفاده تولیدکنندگان و کارآفرینان از ارزهای دیجیتالی که طی زمان و در سطح بین الملل موفقیت خود را به اثبات می رسانند میتواند گام بزرگی در حمایت از کالای ایرانی باشد. 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: