به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

عبارت «دولت پنهان» مدتی است که از سوی کنشگران سیاسی ایران و کاربران شبکه های اجتماعی استفاده می شود و به طور تلویحی به مجموعه افراد و گروه هایی اطلاق می گردد که در عمل و نظر سعی در چالش آفرینی برای برنامه های دولت دوازدهم دارند. «دولت پنهان» به عبارتی منفی تبدیل شده، زیرا این مجموعه به هر قیمتی تلاش میکند برنامه های دولت را ناکام گذارد. به باور اکثریتی که به دکتر روحانی رای دادند، کلیت برنامه های اقتصادی و دیپلماتیک دولت در جهت منافع ملی است و دولت پنهانی که با این کلیت مقابله می کند در مقابل منافع ملی دیده می شود.

علی شیرازی سپاه قدس تاجران دولت پنهانبرای مثال تلاش هایی طی ماه های اخیر برای جلوگیری از پیوستن ایران به FATF شد و هنوز هم تلاش می شود تا در روند پیگیری قانونی موضوع در شورای نگهبان و مجمع مصلحت نظام اعمال نفوذ شود. زمانی که حجت الاسلام علی شیرازی، نماینده ولی فقیه در سپاه قدس در مقابل توصیه رهبری قرار می گیرد و از شورای نگهبان میخواهد که لایحه تصویب شده از سوی اکثریت نمایندگان مجلس را رد کند، باید پرسید که دولت پنهان از انزوای بیشتر کشور و تعمیق مشکلات اقتصادی داخلی چه سودی می برد؟

اینجا صحبت از مخالفت های منطقی و قانونی نیست بلکه سخن بر سر تحرکاتی است که از طریق اعمال نفوذ در قوه قضائیه و یا نهادهای امنیتی سعی در تغییر مسیر روند قاونی و سیاسی امور دارد و یا با غوغاسالاری تلاش میکند خواست عمومی را مصادره به مطلوب کند. این تحرکات نه در جهت منافع ملی، بلکه تنها در جهت منافع گروهی و جناحی خاص صورت می گیرد.

دولت پنهان تاجران سایهپدیده «دولت پنهان» می توانست امر مبارکی در مملکتمان باشد، به شرط آنکه به جای چالش آفرینی و طومار نویسی و پرونده سازی، به انتقاد سازنده از دولت و انعکاس نظرات واقعی مردم می پرداخت. واقعیت این است که اگر امر تحذب در کشورمان به درستی عملی می شد، و اگر تفکیک قوا حقیقا وجود داشت، در آن صورت حزبی که در انتخابات شکست می خورد می توانست همچنان در جامعه صدایی داشته باشد و به طور قانونی اعمال نفوذ کند و اصطلاحا دولت در سایه محسوب شود. ولی در شرایط کنونی، «دولت در سایه»، بدون تقید به برنامه حزبی، از گروه ها و عناصری بهره می گیرد که نه التزامی به قانون دارند و نه احترامی به آراء عمومی می گذارند. در ضمن، در نبود ساز و کارهای لازم برای تفیکیک قوا، شائبه اعمال نفوذ مستقیم و غیرمستقیم دولت پنهان در نهادهای قضایی و امنیتی تقویت می شود.

یک سال پیش و پس از انتخابات ریاست جمهوری بود که سعید جلیلی گفت باید به انتخاب نهایی مردم احترام گذاشت، اما آن بخش از جامعه که به غیر از رییس جمهور منتخب رای داده باید بر نگاه و گفتمان خود تاکید و آن را برای مردم تبیین کند. جلیلی تاکید کرده بود که «نباید به خاطر نتیجه یک انتخابات منفعل شد و به نظر می‌رسد امروز بیش از هر زمان دیگری به تشکیل یک دولت سایه نیازمندیم.» جلیلی افزوده بود که دولت سایه یعنی دولتی که زبان گویای ملت برای مطالبه از دولت مستقر جهت رسیدن به وضع مطلوب باشد و نباید در برابر مردم قرار بگیرد.

این سخنان سعید جلیلی الگوی خوبی برای دولت سایه است ولی همانطور که گفته شد در نبود برنامه شفاف حزبی و نیز استقلال قوا، تشکیل و فعالیت چنین دولتی عملا به بیراهه می رود و دولت سایه را به دولت موازی تبدیل می کند. ما خاطره خوبی از موازی کاری و حضور نهادهای موازی در کشور نداریم و متاسفانه دولت سایه هم به رغم نیات مثبت کسانی چون دکتر جلیلی، عملا با خطر موازی کاری روبروست.

مخالفان FATF از چه چیزی نگرانند؟

 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: