به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

چندی پیش، مجموعه ای از دیدگاه های کارشناسان: آینده توسعه اقصادی و وابستگی به نفت را تقدیم کردم و در متن پیش رو به مشکلات پیرامون سیستم بانکداری پرداخته ام که البته درمقایسه با مسئله وابستگی به نفت موضوعی کلی تر است. در این نوشته سعی کرده ام فهرستی از مقالاتی را ارائه دهم که به مشکلاتی می پردازند که رئیس کل آینده بانک مرکزی باید به شناسایی و حل آنها بپردازد.

سال گذشته، آقای فرامرزی در قسمت هفتم از مرور نامه سرگشاده سال 1385اقتصاددانان به رئیس جمهور به مشکلاتی اشاره کرده بود که ناشی از عدم استقلال بانک مرکزی است. 

مهدی حسن زاده در مقاله "بانک مرکزی را از دامن سیاست به اقتصاد برگردانید" در روزنامه خراسان، از زاویه ای دیگر  به مسئله استقلال بانک مرکزی می پردازد و تاکید میکند که فعالیت ها و تصمیم های این بانک باید از عرصه سیاسی به عرصه اقتصادی سوق داده شود.

سید کمال سید علی هم در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس در بررسی عامل اصلی تک نرخی شدن ارز به مسئله استقلال بانک مرکزی پرداخته است. 

احمد توکلی در یادداشتی در روزنامه جمهوری اسلامی به بررسی ریشه های کاهش ارزش ریال و عدم تعادل در بازار معامله ارز می پردازد.  آقای توکلی اشاره چندانی به نقش بانک مرکزی در مدیریت ارزش ریال نکرده است ولی با توجه به نقش عمده بانک مرکزی در این زمینه، تحلیل آقای توکلی با این بحث مرتبط است.  

حمید حسینی در یادداشتی در روزنامه شرق تحت عنوان "فرافکنی بانک مرکزی" به مشکلات مربوط به گشایش ال سی پرداخته است.  

فرهاد نیلی در گفتاری در هفته نامه تجارت فردا، به بررسی مشکل تورم پرداخته و می نویسد تا زمانی که رفع مشکل تورم جزء سیاست ها و اولویت های بانک مرکزی نباشد افزایش قیمت ها همچنان یکی از چالش های اصلی اقتصاد کشور باقی خواهد ماند. 

محمد حسن زاده، در مطلبی تحت عنوان "کدام بسته پولی مناسب است؟" در تهران امروز، از عواقب منفی معوقات بانکی دولت می نویسد. روزنامه دنیای اقصاد هم در همین رابطه آمار به روزی از قرض های بخش دولتی ارائه داده است.  

خبرآنلاین در مطلبی تحت عنوان "سال سخت آقای رئیس کل" به مشکلات عدیده ای که محمود بهمنی، رئیس بانک مرکزی با آن دست به گریبان است پرداخته است. 

مصطفی ملکی، در روزنامه دنیای اقتصاد، درباره چگونگی اجرای سیاستهای پولی، اعتباری و نظارتی نظام بانکی نوشته و از تغییرات لازم قانونی و آئین نامه ای برای سال حماسه اقتصادی و سیاسی سخن گفته است. 

سید بهاء الدین حسینی هاشمی در گفتگو با شبکه اطلاع رسانی بانک و بیمه ( بینا) به فوائد ادغام بانک ها، مشکل نرخ بهره ها، تحریم ها و دیگر مسائل مرتبط اشاره کرده است.

حیدر مستخدمین حسینی در گفتگو با خبرگزاری تسنیم از عدم وجود زیرساخت های لازم بانکی در ایران  و نیز عدم تمایل دولت در پیروی از نظرات کارشناسانه سخن می گوید.

ابراهیم جمیلی در مطلبی در وبسایت خبری-تحلیلی بنکر راه حل هایی را برای مقابله با تاثیرات منفی سیاست های پولی دولت بر بخش تولید و صنعت ارائه می کند. 

پویا جبل عاملی در مطلبی تحت عنوان "چرا ابزار پولی کارآیی لازم را ندارد"، به مشکل عدم استقلال بانک مرکزی پرداخته و این امر را عامل تصمیم گیری های غلط در حیطه سیاستگذاری های پولی دانسته است.  پویا جبل عاملی در تحقیقی هم به رابطه استقلال بانک مرکزی یک کشور و عملکرد آن کشور در قبال افزایش قیمت نفت پرداخته بود. بر اساس این تحقیق، بانک های مرکزی که از استقلال کمتری برخوردارند در قبال افزایش قیمت نفت، سیاستهای پولی انقباضی بیشتری را اتخاذ می کنند.

آیت الله ناصر مکارم شیرازی در دیدار مسئولان بانک مهر اقتصاد استان قم، از لزوم ایجاد سیستم بانکی اسلامی تر سخن گفته اند. این نظرگاه از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که اگر ما برنامه ریزی و اجرا را جدی می گرفتیم، می توانستیم با این روش به موفقیت برسیم. یکی از مشکلات کنونی ما سیستم دوگانه ایست که التقاطی ناهمگون از روش های غربی و اسلامی است. به عبارت دیگر، ما نیازمند سیستمی با انجسام درونی هستیم.

فرامرز خیبری، طی مطلبی در وبسایت خبرآنلاین با اشاره به تجربیاتش در استفاده از بانک های ایرانی توضیح می دهد که چگونه مشکلات سیستم بانکی تاثیری منفی بر توسعه بخش خصوصی و پیشرفت شرکت های ایرانی می گذارد.

عبدالله کلانتر مهرجردی در روزنامه دنیای اقتصاد به مرور تاریخ و تاثیر تحریم ها بر سیستم بانکی پرداخته است.

در خاتمه باید یادآور شویم که مسائل کنونی ما امر تازه ای نیست. مشکلات در ارتباط با سیستم بانکی کشور بسیار بنیادی است و با تغییرات جزئی قابل حل نیست. در واقع رفع این مشکلات محتاج تحولی ساختاری است.

مطمئناً مقالات آموزنده در رابطه با بانکداری و مشکلات بانک مرکزی به فهرست فوق محدود نمی شد. لطفا دیدگاه ها و مقالاتی که از نظر شما حائز اهمیت هستند را به این فهرست اضافه کنید.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: