به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

اخیرا  برخی مقامهای کشورمان، بحثهایی درباره ارزهای دیجیتالی از قبیل بیت کوین مطرح کرده اند که نشان می دهد آگاهی های لازم را درباره فن آوری زنجیره بلاک ندارند. محور اصلی بحثها و اختلافات مطرح شده در فضای مجازی، ایجاد یک ارز دیجیتال غیر متمرکز ملی است. در واقع مسئولان مربوطه بر این گمانند که ایجاد این ارز دیجیتال، پاد زهری برای معضل تورم است. ارزهای رمزنگاری شده که بیش از یک دهه است در بازارهای فضای مجازی رواج دارند، به یک پدیدۀ پولی و بانکی به شدت متلاطم تبدیل شده اند. طی سالهای اخیر، گروه ها و بنگاه های مالی و اعتباری و همچنین قانونگذاران دولتی و شخصیت های دنیای بورس (مخصوصا بورس بازهای حرفه ای در وال استریت)، انتقادهای شدیدی را متوجه ارزهای دیجیتال کرده اند و در واقع میتوان گفت مصم هستند تا انقلاب ارزهای دیجیتال را به شکست بکشانند. در چنین شرایطی حتی اگر ما بتوانیم یک ارز دیجیتال ملی ایجاد کنیم، این ارز کارآمد نخواهد بود و مشکلات ناشی از آن بسیار بیشتر از منافعش خواهد بود.

بنا به گزارش ها، در هیاهوی التهابات اخیر در بازار ارز، کار به جایی رسید که حتی تعدادی از کانال‌های تلگرامی به تبلیغ فروش ارزهای دیجیتالی با موافقت بانک مرکزی پرداختند. ولی بانک مرکزی اساساً معرفی ارز رسمی دیجیتال را تکذیب کرده است و تاکید نموده تاکنون بیت‌کوین و سایر ارزهای رمزینه و اینترنتی از سوی بانک مرکزی به‌عنوان ارز رسمی معرفی نشده‌اند و این بانک هیچ گونه فعالیت و مشارکتی در خرید و فروش اینگونه ارزها ندارد. این در حالی است که محمدجواد آذری جهرمی در رابطه با بیت کوین گفته رویکرد انفعالی در خصوص فناوری و انتظار دستگاهها از یکدیگر طبیعتا باعث عقب‌ماندگی و در نهایت انفعال حاکمیت خواهد شد. وی افزوده: بر این اساس و با استفاده از ظرفیتهای موجود ارتباطات و فناوری اطلاعات در عرصه بانکداری و نظام مالی کشور و نیز ظرفیت بالای جوانان کشور، در جلسه‌ای که با هیئت مدیره پست بانک ایران داشتم، مقرر شد این بانک با اعلام فراخوان و شناسایی نخبگان کشور در این عرصه، اولین ارز دیجیتال کشور را به صورت آزمایشگاهی پیاده سازی و این مدل را برای بررسی و تایید به نظام بانکی کشور عرضه کند.

بیت کوین تاجرانچندی بعد از توئیت آقای جهرمی، وی پیام قبلی خود را مورد تأیید قرار داد و در شبکه تلگرام تکرار کرد که یکی از تحولات مهم دنیا امروز، ظهور ارزهای دیجیتالیست. سال ها است که رسانه های اطلاع رسانی ارز  (مثل ارز دیجیتال) تاکید میکنند که مردم نسبت به اقدامات احتمالی دولت برای غیر قانونی اعلام کردن ارزهای دیجیتال نگرانند و همین امر مانع از سرمایه گذاری آنها در این حوزه شده است. از سوی دیگر، روزی نیست که رسانه ها در داخل کشور، هشدارهای مقام های مربوطه را در رابطه با تلاطم های ذاتی ارزهای دیجیتال منتشر نکنند. نکته ای که باعث تناقض ذاتی پدیده ارز دیجیتال ملی در کشوری همچون ایران می شود این است که چنین ارزهایی اصولا برای از میان بردن تمرکز و شکستن انحصار بانک های مرکزی ایجاد شدند و این امر هیچ سنخیتی با وضعیت سیاست گذاری ها در ایران ندارد.

سوال اینجاست که آیا اظهارات جناب جهرمی، نشان از پیشرفت های کشور در عرصه فن آوری بلاک چین دارد و یا این حرف ها ناشی از بی اطلاعی از دنیای پرمخاطره ارزهای دیجیتال می باشد؟ جالب اینجاست که اظهارات جناب جهرمی همزمان با اعلامیه نیکولاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا در مورد ارز دیجیتالی ملی کشورش به نام «پترو» مطرح شده. با توجه به بحران عمیق اقتصادی ونزوئلا و تورم شدید در این کشور، ما باید نسبت به شباهت سازی ها در حوزه پولی و بانکی با این کشور هشیار بوده و مراقب ونزوئلایی شدن اقتصاد باشیم.

پترو ونزوئلا تاجرانعمده ترین مشخصه ارزهای رمزینه شده غیر متمرکز بودن آن است، به این معنا که هیچ عامل خارجی یا کالای ملموسی به غیر از خود کاربران و نیز جریان  کلی بازار تأثیری روی قیمت ارزهای دیجیتالی نمی گذارد. ونزوئلا هنوز به طور رسمی پترو را در بازار ارز دیجیتالی به راه نیانداخته و هنوز تاثیرات ورود پترو کاملا مشخص نیست. در حالت ایدئال، یک ارز دیجیتال باید شکلی غیر متمرکز (decentralized) داشته باشد ولی این امر در مورد پترو صادق نیست زیرا پشتوانه پترو، نفت است. با توجه به این امر، سوال اینجاست که واقعا تفاوت پترو با «بولیوار» (پول ملی ونزوئلا) چیست؟ اگرچه سیاستگذاران ونزوئلا با ایجاد پترو قصد جلوگیری از تورم های لجام گسیخته را دارند، ولی در عمل، برترین شاخصه ارز دیجیتالی را حذف کرده اند و مرتکب یک نقض قرض مالی شده اند. در واقع مقام های کاراکاس به علت نگرانی ها نسبت به از دست دادن کنترل ارز دیجیتال این کشور، شاخصه حیاتی این ارز را از میان برده اند. با اینکه دولت ونزوئلا اعلام کرده که در عرضه فروش جمعی (ICO) پترو 735 میلیون دلار بدست آورده، اما متخصصان فن آوری زنجیرۀ بلاک تاکید می کنند که این کشور شانس کمی برای جذب سرمایه گذاران مؤثری دارد.

با این تفاصیل، موفقیت و ناکامی پترو برای یک اقتصاد سالم و رقابتی چندان معنایی نمی یابد و این امر به طریق اولی برای ما نیز صادق است.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: