به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نوشتار زیر توسط یکی از خوانندگان ما در واکنش به مقاله اخیر سایت تاجران تحت عنوان «روابط ایران –عربستان و لزوم انتخاب گزینه های دشوار» ارسال شده است. کارشناسان تاجران از هم فکری فعالان اقتصادی در مسیر دستیابی به سیاست های بهینه و بسط گفتمان اقتصادی استقبال می کنند.

مقاله اخیر  تاجران در مورد روابط ایران و عربستان سعودی در بر دارنده توصیه های بجایی برای وزارت امور خارجه و جامعه کسب و کار بود. برای بنده بحثی که نویسنده درباره وجود گزینه های متعدد و نبود احساس اضطرار مطرح کرده بسیار جالب بود ولی می خواستم نکاتی را درباره زمان انتخاب گزینه هایی که نویسنده دشوار خوانده عرض کنم.

بدون شک برای موفقیت در مراحل مختلف کسب و کار (مثل فروش، یافتن شریک مناسب، معرفی محصولات جدید و غیره) باید شرایط مختلفی فراهم شود و مسائلی همچون ساز و کارهای بازار، نیازهای مشتریان و ریسکهایی احتمالی باید با دقت مورد بررسی قرار گیرند. بدون چنین کارهای مقدماتی نمی توان انتظار داشت که کسب و کار موفقی به راه انداخت. اگر نبض بازار دست صاحب سرمایه نباشد، معاملات به موقع انجام نخواهد شد و به اتلاف وقت و سرمایه خواهد انجامید. همین مدل را در تعاملات سیاسی هم می توان به کار بست.

ایران خاورمیانهبه نظر بنده اکنون شرایط مناسبی برای ایجاد یک تحول در رابطه با عربستان سعودی وجود دارد. این کشور در یمن با مشکلات عدیده ای روبروست و  به نظر می رسد که دولت ریاض در پی یافتن راهی است که با آبروداری  به این غائله خاتمه دهد. از طرف دیگر کشورهای شورای همکاری خلیج فارس بر سر یمن اتفاق نظری ندارند. در همین حال با شکستهای داعش و ایجاد چالش های جدید، به نظر می رسد که ترکیه هم در حال بازنگری سیاست های منطقه ای خودش است. در عین حال، با برداشتن تحریم ها، شاهد ادامه جذب سرمایه خارجی در کشور هستیم. با وجود چنین شرایط مثبتی برای ایران، به نظر من زمان مناسبی برای ماست تا با قدرت بیشتری برای ایجاد آرامش و تنش زدایی در منطقه تلاش کنیم.

متاسفانه این روزها اینطور به نظر می رسد که نه وزارت امور خارجه ایران و نه عربستان سعودی تمایلی به برداشتن نخستین قدم از خود نشان نمی دهند. در اواسط شهریور ماه بود که سفیر کشورمان در کویت از کشورهای منطقه خواسته بود که بجای رویکرد امنیتی محور در منطقه، رویکرد تجارت محور را در دستور کار قرار دهند. خوب است که ما خودمان به این  توصیه گوش کنیم و اقتصادمحوری را مبنای عمکردمان قرار دهیم. سوالی که باید از خودمان بپرسیم این است که آیا می توانیم از اهرم هایی که برایمان فراهم شده استفاده کنیم و تلاش کنیم تا رویارویی ها و تنش های منطقه ای بدون تحقیر شدن هیچ یک از طرف های درگیر خاتمه یابد؟ بنده معترفم که این کار ساده ای نیست و شاید به همین علت بوده که نویسنده محترم تاجران از «گزینه های دشوار» سخن گفته اند. ولی ما به هر حال باید این سوال را بکنیم که به عنوان یکی از تاثیرگذارترین کشورهای منطقه، چه قدم های عملی می توانیم و می خواهیم برای تنش زدایی برداریم. صحبت از آمادگی برای «ایجاد صفحه جدید» با عربستان سعودی بسیار خوب است، اما باید این واقعیت را پذیرفت که ایجاد این فصل جدید مستلزم اراده سیاسی و ابتکار عمل است.

عربستان ایران تاجرانعده ای ممکن است با در نظرگرفتن موقعیت کنونی ما استدلال کنند که ما نباید قدم اول را در ارتباط با عربستان برداریم چون عرب ها ضعیف ترند و ناچار به واگذاری امتیاز خواهند شد. اما تاریخ و بازی های سیاسی مثل فوتبال نیست که تنها در 90 دقیقه بتوان آن را تمام کرد. در همین چند ماهه شاهد تحولاتی بودیم که لزوما پیش بینی اش را نمی کردیم. مثلا تحولات عراق و رفراندوم کردستان، تغییر مواضع برخی از گروه های شیعه در عراق و یا کاهش سهم ما از صادرات به بازارهای چین و ترکیه و حتی سوریه مواردی نبوده که مورد استقبال ما باشد. نگاهی به تحولات منطقه نشان می دهد که برگ برنده همیشه دست یک طرف نخواهد ماند و از فرصت های موجود باید کمال استفاده را کرد. تعاملات و ائتلاف های کشورهای منطقه می تواند به سرعت عوض شود و فرصتی که الان در اختیار ماست لزوما در درازمدت دوام نخواهد آورد.

بنده قصد ندارم یک آینده کاملا نامعلومی از وضعیت منطقه و جایگاه خودمان در بازی های منطقه ای ترسیم کنم. ولی به هر حال در سیاست همیشه باید حواسمان به مجهول ها باشد و با در نظر گرفتن این مجهول ها امتیاز گرفت و یا امتیاز داد. اگر با هشیاری تحولات را پیگیری نکنیم و تنها دلمان به دستاوردهای گذشته خوش باشد، حتما از قافله گروه بندی های جدید عقب افتاده و نهایتا امتیاز چندانی هم دریافت نخواهیم کرد.

روابط ایران - عربستان، لزوم انتخال گزینه های دشوار

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: