به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

به روز رسانی مطالب پیشین در مورد اقتصاد میانمار پس از لغو تحریم ها

یکی از همکاران ما که به یانگون رفته بود خبر داد که سرمایه گذاران داخلی و خارجی نسبت به چشم انداز اقتصادی میانمار بسیار خوشبین هستند.  اتحادیه اروپا اخیرا به تحریم های خود علیه این کشور پایان داد و شرکت های بین المللی در حال بازگشت به میانمار هستند.  برای نمونه، کارلزبرگ بروئینگ اعلام کرده است که قصد دارد کارخانه خود را مجددا راه اندازی کند. اتحادیه اروپا به تدریج در حال رفع تحریم های خود به استثنای تحریم های تسلیحاتی است. اتحادیه اروپا دلیل این اقدام را روند چشمگیر اصلاحات در میانمار اعلام کرده است.  قابل توجه است که حتی سازمان آمریکایی توسعه بین المللی هم دفتر نمایندگی خود را در میانمار بازگشایی کرده است و تبادل دانشجویان و اساتید دانشگاهی فولبرایت کار خود را دوباره از سر گرفته است.

دولت میانمار در ادامه روند اصلاحات سیاسی این کشور به برنامه ای با عنوان ابتکار شفافیت در صنایع استخراجی (EITI) پیوسته است. کار این سازمان تضمین منافع صنایع استخراجی کشورهای صادرکننده منابع طبیعی است.  این سازمان شفافیت در پرداخت ها، استانداردهای سختگیرانه زیست محیطی و حکمرانی مناسب را نظارت، تأکید و تضمین می کند.  شرکت های چندملیتی که تحت این استاندارد فعالیت می کنند باید بخش بیشتری از سود خود را به کشور میزبان بدهند.  پیوستن میانمار به این پیمان برای این کشور بسیار حیاتی است چراکه از این طریق می تواند در مورد قراردادهای منابع طبیعی کنونی، مجددا مذاکره و توافق کند. 

یکی از نشانه های ابتدایی این تغییرات و اصلاحات، اعلان اخیر دولت میانمار مبنی بر مناقصه عمومی حق استخراج و بهره برداری 30 پروژه نفت و گاز آف شور یا دور از ساحل است.  به جای قراردادهای زیر میزی و بعضا ناعادلانه با چینی ها برای اینگونه قراردادها ساز و کار و روندی شفاف و عمومی جایگزین شده است.  یکی دیگر از این نمونه ها مزایده عمومی برای دو شرکت مخابرات در سطح ملی آن کشور است. 

چین که از مدعیان اصلی در سرمایه گذاری خارجی در میانمار است بسیار پریشان شده است. در دهه های گذشته، شرکت های چینی دست کم 14 میلیارد دلار در میانمار سرمایه گذاری کرده بودند که تقریبا یک سوم سرمایه گذاری کنونی است.  اکثر سرمایه گذاری های چینی ها در حوزه منابع طبیعی بود اما در کنار آن شرکت های چینی سرمایه گذاری های سنگینی نیز در پروژه فرودگاه جدید و زیرساخت های مخابراتی میانمار کرده اند.  در گذشته، چین قراردادهای پرمنفعتی را پشت درهای بسته دریافت می کرد ولی به نظر می رسد ضوابط جدید آغازی برای پایان این سودجویی ها باشد. 

فرصت های بسیاری برای سرمایه گذاری در میانمار وجود دارد که بیشتر از فرصت هایی است که ما هم اکنون در کشورمان داریم.  مردم میانمار صنایع متعددی را از نو می سازند و این کار باعث شده است که بتوانند از فناوری های نوین نیز بهره ببرند که این خود مزایایی را به همراه دارد و لازم نیست با چالش های بهینه سازی زیرساخت های فرسوده دست و پنجه نرم کنند.  وضعیت غریبی است که هم اکنون تحریم های ما و نه تحریم های میانماراست که ما را از بهره گیری از فرصت های سرمایه گذاری در آن کشور محروم ساخته است.   

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: