به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

تنوع سازی در اقتصاد و کاهش وابستگی به درآمد نفتی مستلزم رشد صادرات غیرنفتی است.  برای این کار باید روابط تجاری خود را بهبود ببخشیم و بازارها و خریداران جدیدی برای محصولات خود بیابیم. باید بتوانیم با شرکتهای دیگر کشورها و محصولات مشابه آنها در بازار رقابت کنیم و همچنین باید خریداران بالقوه را متقاعد کنیم که به کشور ما به عنوان بازار تهیه کالاهای مورد نیاز خود بنگرند. 

رقابت پذیری شرکت های ایرانی از جمله به هزینه های تولید، محیط کسب و کار، نرخ ارز، کیفیت کالا، بازاریابی و شبکه های حمل و نقل بستگی دارد.  در عین حال در کنار تمام این ملازمات، وجهه و اعتبار کشور نیز نقشی اساسی و حیاتی بازی می کند.  مشتریان بالقوه ما در مورد ایران و شرکت های ایرانی چه ذهنیتی دارند؟  چندی پیش نگاهی به مجموعه مقالات منتشر شده در سایت های برخی از رسانه های مطرح جهان انداختم.  نتیجه مشاهدات من این بود که پوشش خبری در مورد اقتصاد ایران بسیار اندک است و معدود اخبار اقتصادی ایران هم چندان تصویر جذابی از از کشور برای شرکا و سرمایه گذاران بالقوه ترسیم نمی کند.  تقریبا هیچ نشانی هم از هیچ شرکت ایرانی ندیدم.

وال استریت ژورنال: اکثر مقالات اخیر وال استریت ژورنال در مورد اتهام کانادا نسبت به احتمال دست داشتن ایران در یک اقدام تروریستی و تداوم مناقشه هسته ای بود. مصاحبه ای با وزیر امور اقتصاد و دارایی، سید شمس الدین حسینی، درج شده بود که به بررسی مسائل مختلف اقتصادی می پرداخت و تمرکز آن بر اظهارات حسینی مبنی بر تغییر رویه به منظور افزایش صادرات غیرنفتی بود.  همچنین مقاله ای در مورد تأثیر تحریم ها بر کاهش صادرات نفت به پایین ترین سطح در 26 سال گذشته در آن منتشر شد بود. پوشش خبری شرکت های ایرانی تقریبا همگی به نوعی با تحریم در ارتباط بود. 

فایننشال تایمز: پوشش خبری وبسایت این روزنامه بر انتخابات ریاست جمهوری تمرکز داشت و بازتاب درخواست ها برای حضور آیت الله هاشمی رفسنجانی و خاتمی در انتخابات پیش رو. فایننشال تایمز همچنین گزارش داد که سه موسسه حسابرسی بین المللی فعالیت های خود را با ایران متوقف کرده اند. در این وبسایت اشاره ای گذرا هم به ایران در مقالاتی در مورد سوریه، کره شمالی و دیگر مناقشات بین المللی شده بود.  زلزله های اخیر کشور هم مورد توجه قرار گرفته بود.  همچنین در یکی از مقالاتی که به تحول روندهای جهانی صنعت پتروشیمی می پرداخت از ایران نام برده شده بود.

اینترنشنال بیزنس تایمز: اخبار زلزله های ایران درج شده بود و جسته و گریخته هم اشارات دیگری به ایران در وبسایت این روزنامه شده بود. مقاله ای هم به مشکلات برنامه های دولت برای افزایش نرخ زاد و ولد اختصاص داشت.  همانند وال استریت ژورنال، بیزنس تایمز هم مطالب مشابهی در مورد کاهش صادرات نفتی کشور درج کرده بود.

نیکی ژاپن: وبسایت این روزنامه به قیمت نقت و مذاکرات اتمی ایران پرداخته بود و همینطور به زلزله و اتهام تروریستی کانادا. مقاله ای هم در مورد روابط ایران و آمریکا چاپ شده بود.  نسخه انگلیسی روزنامه هم ایران را در چارچوب تحریم ها و برنامه هسته ای و مسائل امنیتی تحت پوشش قرار داده بود. 

هندلس بلات آلمان: خبرهای مشابه دیگر سایت های روزنامه های اقتصادی بین المللی از جمله زلزله، توطئه تروریستی در کانادا، برنامه اتمی و سوریه در این روزنامه درج شده بود.  مقاله تازه ای در این روزنامه در خصوص اقتصاد ایران یا کسب و کار در ایران درج نشده بود.  در عین حال، مقاله ای در مورد انتقادات هاشمی رفسنجانی از احمدی نژاد در آن به چشم می خورد.

ایل سوله 24 ساعته: زلزله، استخراج اورانیوم، مذاکرات هسته ای و تحریم ها در پوشش خبری این روزنامه قرار داشت. سد جدید در خرم آباد نیز در میان خبرها به چشم می خورد. یک مقاله به طور خاص از چند ماه پیش در مورد اقتصاد ایران بود که به مسئله تأثیر تحریم در تغییر اقتصاد ایران و افزایش تورم پرداخته بود و همچنین به گرایش ایران به افزایش تجارت با چین و مشکلات کالاهای وارداتی چین اشاره کرده بود. ابراز نگرانی این سایت از تبدیل معضلات اقتصادی به ناآرامی های اجتماعی قابل توجه بود. در این مقاله اشاره شده بود که تجارت میان ایران و ایتالیا به یک و نیم میلیارد دلار در سال می رسد در حالیکه این میزان می تواند در صورت توقف تحریم ها بین 8 تا 10 میلیارد دلار باشد. 

چاینا دیلی چین: بخش انگلیسی زبان سایت این روزنامه به نگرانی های وضعیت ایمنی تأسیسات اتمی به دنبال زلزله های اخیر پرداخته بود و همچنین برنامه ها برای افزایش صادرات گاز مایع، ال ان جی، سقوط یک هواپیمای جنگنده در آبادان و مذاکرات با کره شمالی برای صادرات نفت. همچنین اشاراتی به افزایش روابط تجاری ما با ترکیه داشت. 

نیو استریت تایمز در مالزی: این رسانه هم کم و بیش همین خبرها را پوشش داده بود ولی همچنین مقالات دیگری هم در مورد ایران داشت. یکی از آنها در مورد دستگیری یک زن ایرانی و دخترش در فرودگاه کوالالامپور به جرم قاچاق بود. یکی دیگر از خبرها در مورد آزاد شدن یکی از دانشمندان ایرانی بود که توسط آمریکایی ها دستگیر شده بود.  مقاله دیگری به گزارشی از ایرنا در مورد دکتر زهرا علیزاده ثانی اشاره داشت و جایزه جشنواره اختراعات ژنو توسط ایشان.

حریت ترکیه: سایت این روزنامه در سایه اخبار همکاری های رژیم صهیونیستی و آذربایجان به ایران اشاره کرده بود و ما را تهدیدی برای صلح و ثبات منطقه معرفی می کرد.  همچنین گزارشی در مورد احمد قلعه بانی، مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران، در آن به چشم می خورد و اظهارات ایشان در مورد مشکلات وصول درآمد های نفتی.  گزارشی از یک فیلم ایرانی و شکایت سفارت جمهوری اسلامی در آنکارا از تلویزیون ترکیه در این سایت به چشم می خورد. اخبار اقتصادی مختصری هم در این سایت وجود داشت که یکی از آنها مشکلات فروش یکی از تولید کنندگان کالاهای ورزشی ترکیه به ایران به سبب تحریم ها بود و دیگری در مورد قاچاق در مرز ایران و ترکیه.  

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: