به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

رایزنی ها برای تعیین آرایش کابینه دوازدهم به مرحله نهایی می رسد و میلیون ها نفری که به پیام اعتدال و امید دکتر روحانی رای آری دادند بی صبرانه منتظرند تا ببینند اعضای دولت آینده تا چه میزان منعکس کننده خواست عمومی برای عقلگرایی، اعتدال، توسعه، درونزایی و برونگرایی هستند. یکی از اصلی ترین این مطالبات حضور پررنگ تر زنان در سطوح حساس مدیریتی بوده است. انتخاب وزرا و مشاوران و معاونان از میان زنان متخصص و کاردان کشور یکی از بهترین پاسخ ها به این مطالبات خواهد بود.

در سندی که پیشتر دکتر روحانی در خصوص برنامه دولت دوازدهم ارائه کرده بود به تقویت جایگاه زنان و لزوم نگاهی برابر به استعداد های علمی، پژوهشی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی بانوان و نیز اهمیت توجه به جمعیت 50 درصدی زنان برای رشد جامعه تاکید شده بود. همه ناظران مسائل اقتصادی و اجتماعی موافقند که موضوع اشتغال زنان و بهبود اوضاع معیشتی خانواده که در آن زن به عنوان یک رکن اصلی به شمار می رود از ملزومات توسعه پایدار است. حضور تصمیم گیران و سیاستگذران زن در پست های حساس مدیریتی روش بسیار موثری برای پیگیری این مسائل و گذار از چالش های مربوطه است. در واقع حضور زنان در دولت نه تنها به عنوان یک حق باید پیگیری شود، بلکه از منظر عملگرایانه نیز، این حضور به مدیریت کارآمدتر خواهد انجامید.

حضور زنان در کابینه دوازدهم تاجران

درونزایی و برونگرایی دو مولفه اقتصاد مقاومتی است که در صورت پیگیری مناسب به رشد پایدار اقتصادی می انجامد. اگر ما به ظرفیت های نیمی از جمعیت جامعه توجه نکنیم و از این ظرفیت در سطوح مختلف بهره مند نشویم، چگونه می توانیم از درونزایی سخن بگوییم؟

مولاوردی تاجرانهمانطور که شهیندخت مولاوردی یادآور شده  یکی از مولفه های مهم اقتصاد مقاومتی توجه به نیروهای داخلی و درونزا بودن اقتصاد کشور است و در این راستا توسعه اشتغال و مشارکت زنان در بخشهای مختلف جامعه باعث تقویت بخش خصوصی، توسعه کارآفرینی و در حالت کلی توسعه پایدار کشور و رفاه عمومی می شود. وضعیت تعلیم و تریبت زنان طی چهار دهه گذشته به طور چشم گیری پیشرفت کرده و این امر در اعتلای کلی فرهنگی کشور بسیار موثر بوده است. ولی متاسفانه این پیشرفت آموزش آنچنان که باید و شاید به پیشرفت شغلی در سطوح مدیریتی منجر نشده است. همانطور که خانم مولاوردی تاکید کرده، زنان زمانی می توانند نقش موثری در موتور توسعه کشور داشته باشند که تمرکز از حالت کسب علم و به طور کلی دانشمندسازی صرف به سمت تربیت دختران توانمند و کارآفرین هدایت شود.

مقیمی تاجرانسیده فاطمه مقیمی، رئیس کانون زنان بازرگان ایران می گوید سال‌هاست زنان در سیستم‌های مختلف صنایع کار کرده‌اند اما سوال اینجاست که چرا دیده نشده‌اند؟ عضو اتاق بازرگانی ایران یادآور شده که در چند سال اخیر به گواه تمامی سازمانها، میزان تحصیلات عالیه زنان رشد چشم‌گیری داشته و در دانشگاه‌ها نیز ورودی زنان بیش از۶۰ درصد است. اما اینکه چرا این افراد نمی‌توانند مدیریت بالارتبه اقتصادی کشور را کسب کنند یک سوال است. مگر زنان اقتصادی ما امروز در بخش خصوصی فعال نیستند؟ آیا تجربه آنها در این بخش نمی‌تواند راهگشا و کمک آن‌ها در بخش دولتی باشد؟ این سوالات بجایی است که همه دلسوزان کشور باید مطرح کنند و با قدرت روی این مطالبات پافشاری نمایند.

ذوالقدر تاجرانواقعیت این است که توانمند سازی زنان چه در عرصه علم و چه در عرصه عمل و مدیریت از شعارهای مهم دولت تدبیر بوده و اکنون حضور زنان در کابینه یک خواست عمومی است. این امر در نظرات نمایندگان مجلس نیز مشهود است. همانطور که فاطمه ذوالقدر، عضو هئیت رئیسه فراکسیون زنان مجلس گفته ١٥٧ نماینده طی بیانیه‌ای از رئیس‌جمهوری خواسته اند با حضور زن در کابینه موافقت کند. روزی که امضاهای نامه جمع‌آوری شد، ١٥٧ نماینده از مجموعه ٢٠٠ نفر حاضر در صحن پای آن را امضا کردند. این رقمی است که نشان می‌دهد مجلس موافق انتصاب وزیر زن است.

آنچه اکنون جامعه به آن نیاز دارد ایجاد یک فرهنگ مناسب برای اعتماد به نیمی از جمعیت خود است. زنان در تمامی بزنگاه های تاریخی و در گذار از تمامی چالش های خطیر همراه مردان بوده و از منافع ملت و نظام حمایت کرده و در این مسیر به خوبی تجربه های ارزشمند مدیریتی نیز کسب کرده اند. اکنون وقت آن است که آموزه درونزایی را از یک شعار به عمل تبدیل کنیم و با استقبال از حضور پررنگ تر مادران و خواهرانمان در عرصه های کلان مدیریتی کشور، مسیر اقتصاد مقاومتی را با اقتدار ادامه دهیم.

رشد پایدار، مشارکت فعال زنان و دولت دوازدهم

توانمندسازی زنان، بهترین فرصت برای توسعه انسانی و رشد اقتصادی

زنان، کارآفرینی و اقتصاد مقاومتی

 

 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: