به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

برجام سایت تاجران پساتحریمدو سال از دوران پر التهاب و ماه ها و روزهای پر اضطرابی که به امضای توافق تاریخی برجام منتهی شد می گذرد.  روند منتهی به امضای برجام یکی از بازه های زمانی منحصر به فرد در حیات پرافتخار نظام است. بازه ای که در آن درک جمعی ما از مخاطرات تداوم تنش با جامعه جهانی بالاتر رفت. خرد جمعی، ما را به بازنگری در سیاست ها و رویکردهای هسته ای و سیاست خارجی هدایت کرد و مهم تر از آن اجماعی میان ملت، دولت و سایر نهادها و مسئولین مرتبط صورت گرفت که در سایه رویکرد «نرمش قهرمانانه» مقام معظم رهبری و با سخت کوشی و فراست تیم دیپلماسی مان به بر نشست.

همانگونه که در یکسالگی برجام نیز تأکید کردیم، برجام انقلابی ترین اقدام ما ایرانیان بوده است. با وجودیکه سند برجام در شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی به توافق رسیده است هنوز هم کاسبان و دلالان تحریم گذشته اینگونه وانمود می کنند که اگر برجام نبود اتفاق خاصی هم نمی افتاد.  لازم نیست بر سر دور کدن سایه جنگ از میهن عزیزمان مجادله کنیم اما به همین یک نمونه ملموس برای پاسخ به این سوال که اگر برجام نبود چه می شد اکتفا می کنیم.

پساتحریم وزارت نفت سایت تاجرانمحمدباقر نوبخت در یکسالگی برجام یادآور شد که اگر برجام نبود امروز باید نفت در برابر غذا را تحمل می کردیم و امروز باید اقتصاد ریاضتی را به جای اقتصاد مقاومتی در کشور تحمل می کردیم.  امروز در حالی دوسالگی برجام را گرامی می داریم که پس از برجام نفتی در آذرماه گذشته و بازپس گیری سومین جایگاه تولید در اوپک، در تیرماه امسال شاهد به ثمر نشستن اولین قرارداد جدید نفتی در پساتحریم به ارزش 4 میلیارد و 800 میلیون دلار بودیم.  این پیروزی بزرگ دیپلماتیک ابعاد بسیار گسترده ای دارد که از حیطه سیاسی تا حوزه های مختلف اقتصادی و اجتماعی را در بر می گیرد.

در دورانی که پیکر کشورهای منطقه همچون عراق، سوریه، بحرین و...  از بحران ها و ناامنی های بسیاری رنجور شده و تنها در فمر بقای خود هستند، جمهوری اسلامی ایران نه تنها از زیر بار شش قطعنامه فصل هفتمی سازمان ملل متحد خارج شد بلکه با وجود چالش های بسیار، با اعتدال و خردگرایی در مسیر بهبود وضعیت اقتصادی، اجتماعی و سیاسی گام بر می دارد. همانگونه که پیشتر اشاره شد اصل تعامل سازنده و احترام متقابل دستاورد شگرفی است که حاصل تجربه برجام است. به نوعی می توان امیدوار بود که برجام به الگویی برای حل اختلافات بین المللی تبدیل شده است و در این روزهای پرالتهاب که منطقه در آتش افراط گری و تروریسم می سوزد و دامنه های این آتش خانمانسوز هر بار از گوشه ای از جهان سر می کشد نمی توان جز با راه حل های منطقی چون برجام که بر مبنای سیاست برد – برد است به مقابله با آن رفت.

در همان زمان، ریاست جمهوری در سخنرانی سازمان ملل خود تأکید کرد: ایران پس از برجام آمادگی دارد نشان دهد که راه‌ عملی امنیت و ثبات،‌ توسعه در سایه تعامل اقتصادی است. ایران با همه ظرفیت‌های اقتصادی و فرهنگی خود آمادگی دارد که به کانونی برای مشارکت در سرمایه‌گذاری صادرات‌گرا تبدیل شود و نشان دهد که به جای صلح ناپایدار مبتنی بر تهدید، می‌توان صلح مبتنی بر توسعه و منافع مشترک را انتخاب کرد، که حاصل آن امنیت پایدار خواهد بود.

موگرینی سایت تاجران برجامهمین مطالب در بیانیه فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به مناسبت دومین سال توافق برجام نمایان شد. وی نوشت: برجام دستاوردی تاریخی برای امنیت منطقه و کل جهان بود، پیروزی دیپلماسی چندجانبه که موفقیت و کارایی آن به اثبات رسیده است. وی افزود: در زمانی که جهان با تهدید توانایی‌های هسته‌ای بازرسی نشده روبه‌رو است، برجام یک کمک مهم به اقدامات جهانی در راستای عدم اشاعه است. این توافق متعلق به جامعه جهانی است و توسط شورای امنیت سازمان ملل تایید شده است و بر مبنای آن تمامی طرفین باید به تعهدات خود عمل کنند.

رئیس جمهوری نیز در جلسه اخیر هیئت دولت اعلام کرد تخلف از برجام ساده نیست و پرهزینه است. طی دو سال گذشته، با اجماع جهانی در خصوص برجام، ما توانسته ایم به بسیاری از بحران ها پایان داده و از بروز بحران های جدید جلوگیری کنیم. شایسته است این اجماع در میان همه دلسوزان نظام در داخل کشور هم تداوم داشته باشد تا ملت و نظام بدون مانع و تاخیر از ثمرات برجام بهره مند شوند. همانطور که مهندس زنگنه یادآور شده در یک مثال ساده میدان گازی پارس جنوبی، تنها یک سال یک سال تاخیر در یک فاز ۵ سال کار را به تاخیر می‌اندازد و حدود ۲۰ تا ۲۲ میلیارد دلار کشور ضرر می‌کند.

دوسالگی برجام سایت تاجران پساتحریم

برجام را پاس بداریم چون متعلق به همه ملت است. در همین جا از تمام فعالان دلسوز اقتصادی که در طی چند سال اخیر با همفکری و هم افزایی به بسط گفتمان اقتصادی کمک کرده اند تشکر می کنیم به خصوص از همکاران سخت کوشمان در اتاق های بازرگانی.  

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: