به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

خبر امکان از سر گیری مذاکرات هسته ای خبر خوشایند و امیدوار کننده ای است. این مذاکرات فرصتی را فراهم می کند که نباید چون فرصت های دیگر بسوزد. برای پیشبرد آرمان های انقلاب نه تنها باید روند تشدید تحریم ها را معکوس کرد بلکه باید از تنش های فزاینده ای که ما را در پرتگاه جنگ قرار داده اند بکاهیم.

بر خلاف اظهارات بسیاری از مقامات دولتی، نشانی از تغییر رفتار آمریکا و حتی کشورهایی که  تمایلی به پشتیبانی از تحریم ها ندارند دیده نمی شود. آمریکا و اروپا بر عکس تصور فوق عمل کرده و اخیرا دامنه و سطح تحریم ها را مجددا گسترش داده اند. بعد از شش سال تحریم های بین المللی بر علیه برنامه هسته ای کشور شاهدیم که کشورهایی که زمانی بهترین شرکای تجاری ما بودند تقریبا به انجام معاملات با رقبای ما و عدم تجارت با ما عادت کرده اند.

آنچنان به تن ندادن به خواست غرب یعنی شفافسازی در مورد برنامه هسته ای تمرکز کرده ایم که فراموش کرده ایم خودمان چه می خواهیم. تحریم ها عادلانه نیستند ولی واقعیتی است که وجود دارد. همگی ما به جز تعدادی خاصی در این میان بر ویرانگری تحریم ها و آسیب هایی که به اقتصاد کشور وارد کرده اذعان داریم  ولی با همه این احوال غرور ملی را بر هر چیز دیگر ترجیح داده ایم. چگونه حاضریم تا تنها به خاطر کسب معدود امتیازات سیاسی در بازی ایی که دنیا هم از آن خسته شده، از برنامه ها وخلاقیت هایی که برای توسعه کشور داریم چشم بپوشیم.  باید انصاف داشت و اعتراف کرد که ما در این بازی ضعیف عمل کرده ایم و باید استراتژی ناموفق خود را کنار گذاشته و یک استراتژی جدید اتخاذ کنیم.

من نیز همچون بسیاری از همکاران که شرلیط و وضعیت کنونی را تحلیل می کنند بر این باور هستم که با راهکارهای گذشته احتمال موفقیت ما در این مذاکرات بسیار کم خواهد بود. بسیاری از آنهایی که منتقد ریاست جمهور،  آقای احمدی نژاد هستند تقصیر مشکلات اقتصادی کنونی ما را نه بر گردن تحریم ها  بلکه سوء مدیریت می اندازند. به ما گفته می شود که 80 درصد از مشکلات اقتصادی ما ناشی از سوء مدیریت ها است.  از اینگونه استدلال ها برای توجیه نبود اقدامات و راهکارهای لازم برای حل مناقشه هسته ای استفاده می شود.  

انتخابات ریاست جمهوری نزدیک می شود و اگر رییس جمهور آینده  همچنان درگیر تحریم ها باشد نخواهد توانست در رفع مشکلات اقتادی قدم مثبتی بردارد.  سوء مدیریت اقتصادی آقای احمدی نژاد توجیه ناپذیر است ولی با تداوم شرایط کنونی رییس جمهور آینده هم نخواهد توانست کار چندانی به ثمر برساند.  چگونه امکان دارد کسی بتواند در حالی که در آمد نفت به نصف تقلیل پیدا کرده است و صنایع ما امکان تهیه مواد اولیه مورد نیاز را ندارند و بی ثباتی باعث عدم اطمینان از ارزش پول ملی شده و شرکت هایی که امکان رقابت در عرصه تجارت بین المللی را ندارند در حال تعدیل نیرو و سرباز زدن از استخدام نیروی کاری جدید هستند به رشد اقتصادی را متحقق کند. ما دارای منابع عظیم نفت و گاز هستیم که به خاطر نبود سرمایه و شرکای خارجی دست نخورده باقی مانده و امکان بهره برداری از آنها را نداریم. تاکنون هیچ کشور پیشرفته ای در انزوا به رشد اقتصادی دست نیافته است و بعید است که ما اولین کشور در این زمینه باشیم.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: