به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

آقای شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد و دارائی و آقای مصباحی مقدم، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، رقم کسری بودجه فعلی را مبلغ 54 میلیارد دلار اعلان کردند. درآمد دولت 40 درصد پایین تر از میزان تعیین شده در بودجه است.

دولت بودجه خود را به چه اولویت هایی تخصیص خواهد داد؟ به نظر می رسد حقوق کارمندان دولت و پرداخت یارانه ها اولویت اصلی را دارند. بودجه توسعه آنچنان که باید و شاید مدیریت و تنظیم نشده و 86 درصد از بودجه توسعه تخصیص نخواهد یافت. 

سال 1391 را به جای سال حمایت از تولید داخلی باید سال فرصت سوزی نامید. ما عملاً هیچ پیشرفتی در پروژه های توسعه نداشتیم  و اگر خوش شانس باشیم تولید ناخالص داخلی ما در سطح سال گذشته باقی خواهد ماند. تورم تا ریال آخر پس انداز خانواده ها را از بین برده است. نرخ بیکاری کماکان بالا است و این یعنی ما هیچ موفقیتی در وارد کردن چندین میلیون جوانی که امسال وارد بازار کار شده اند نداشته ایم. پروژه های توسعه نفت و گاز به خاطر نبود سرمایه  و کاهش قابل ملاحظه همکاری های بین المللی و ملزومات صنعت، از برنامه عقب افتاده اند. پرداخت یارانه ها معوف مانده است چراکه دولت توان اجرای فاز دوم را ندارد.

ما فرصت های اقتصادی منحصر به فردی که بر اثر بحران مالی اروپا بوجود آمده بود را از دست دادیم. در حالی که دیگر کشورهای در حال توسعه آسیایی جای خالی شرکت های غربی را که فعالیت هایشان را کاهش داده اند پر می کنند ما بیش از پیش به خاطر سیاست های دولت که سرمایه گذاری و تجارت بین المللی را محدود کرده است درون گرا و منزوی شده ایم.  فرصت های دستیابی به بازارهای خارجی صنایع کلیدی را از دست داده ایم و میدان را برای شرکت های رقیب باز گذاشته ایم تا جایگاه خود را در این بازارهای نو مستحکم کنند.

تاثیرات ناشی از سال فرصت سوزی تا چند دهه ملموس خواهد بود. عدم رشد اقتصادی در سال جاری امکان ورود میلیونها جوان به بازار کار را در دهه آینده مشکل تر خواهد کرد. تولیدات آینده نفت و گاز از برنامه پیش بینی شده عقب خواهند افتاد و این امر باعث محدود شدن درآمد حاصل از فروش نفت خواهد شد که برای سرمایه گذاری در پروژه های توسعه حیاتی است. روند فزاینده دلاری شدن و وابستگی اقتصاد به دلار در اثر تورم مزمن باعث بالا ماندن نرخ تبدیل ارز و افزایش بیشتر نابرابری اقتصادی خواهد شد. به خاطر شرایط سخت اقتصادی تعداد کمتری از جوانان ازدواج کرده و کودکان کمتری متولد خواهند شد که همین مسئله باعث بوجود آمدن مشکلات جمعیتی شده و این مشکل تا چندین نسل باقی خواهد ماند.

می توان امسال را از دست رفته محسوب کرد ولی آیا حاضریم از جان و دل آن کاری را بکنیم که لازم است تا سال دیگر هم سال فرصت سوزی نشود؟ 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: