به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

اخیراً شاهد تمایل مجلس به مشارکت دادن بیشتر بخش خصوصی در مباحثات و تصمیمگیری های مالیاتی، نوسانات پولی و برخی دیگر از مسائل اقتصادی بود ه ایم که این مسئله باعث دلگرمی ما شده است. در طول چند ماه گذشته نمایندگان اتاق بازرگانی ایران ملاقات هایی با نمایندگان برخی کمیسیون های مجلس و مرکز پژوهش های مجلس و رئیس این مرکز، آقای کاظم جلالی داشتند.

چنین ملاقات هایی نه تنها قدم مهم و مثبتی در جهت بهبود روابط بین بخش خصوصی و دولت هستند، بلکه نشانه ای از افزایش فعالیت های اتاق بازرگانی برای مشارکت در سیاستگذاری ها اقتصادی است. نمایندگان اتاق بازرگانی بعنوان مشاوران اقتصادی اطلاعات و توصیه های کارشناسانه ای را به قانونگذاران ارائه می دهند که نهادهای دولتی کمتر قابلیت ارائه و یا علاقه ای به ارائه  آنها دارند. اگر بخواهیم که شرایط بهبود محیط کسب و کار را فراهم کنیم باید آماده همکاری بیشتر با قانونگذاران و سیاستگذاران باشیم حتی اگر از چنین تلاش هایی به غلط برداشت سیاسی شود. این وظیفه ما است که آنان را از مشکلاتی که مانع پیشرفت و توسعه کشور شده آگاه نماییم  و راه حل هایی برای بازگرداندن کشور به مسیر صحیح ارائه کنیم. مشاوره های اخیر نباید پایان این همکاری ها باشد بلکه باید راه را برای ادامه همکاری ها هموارتر کند.

در عین حال مجلس هنوز کاملاً به اهمیت ویژه همکاری با بخش خصوصی و تاثیرات آن بر موفقیت اقتصاد کشور پی نبرده است. اخیراً مرکز پژوهش های مجلس اقدام به بررسی و تحقیق در مورد برنامه ریزی های توسعه اقتصادی در کشورهایی که دستاوردهای قابل ملاحظه ای داشته اند کرده است. از جمله این کشورها می توان به مالزی، ترکیه و چین اشاره کرد. این تحقیقات به نوعی از اصلاحات توجه دارد که در اصطلاح اصلاحات هرمی از بالا به پایین است و در رأس هرم، دولت قرار دارد و دولت مجری این اصلاحات است. در این تحقیقات توجه بسیار کمی به نقش بخش خصوصی در پشتیبانی از اصلاحات و پر کردن خلاء حاصل از کاهش نقش دولت در توسعه اقتصادی شده است. در این میان جای تحلیل ها و بررسی هایی که نشان دهنده بهترین راه های همکاری دولت با بخش خصوصی در مسیر توسعه و اصلاحات اقتصادی باشد خالی است؟ اقدامات مجلس برای بررسی برنامه های توسعه و توجه به تجربه موفقیت ها و شکست های دیگر کشورها در این مسیر حرکت مناسبی به حساب می آید  ولی امیدواریم مجلس در انجام چنین تحقیقاتی، از دانش و تخصص و تجربه بومی که میان فعالان بخش خصوصی کشور مصادیق فراوان دارد نیز بهره لازم را ببرد.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: