به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

مصرف سالیانه چای ما در کشور بیش از 150 هزار تن در سال است. متخصصان داخلی صنعت چای هشدار داده اند که این صنعت در ورطه سقوط قرار گرفته است. بر اساس گفته بهزاد سازنده، نایب رئیس سندیکای کارخانجات شمال کشور تولید داخلی چای از 65 هزار تن در سال گذشته به 30 هزار تن کاهش یافته است و بیش از 65 واحد تولید چای تعطیل شده اند و در صورتی که  این روش ادامه پیدا کند، صنعت چای کشور تا دو سال آینده نابود خواهد شد.

تمامی کسانی که به وضعیت کلی اقتصاد ما توجه دارند با مشکلاتی که صنعت چای با آن دست و پنجه نرم می کند آشنا هستند. یکی از مشکلات اساسی نبود حمایت دولت است. طبق گفته محمد مهدی رهبری، نماینده مردم شهرستان رودسر و املش، رئیس جمهور قول پرداخت 20 میلیارد تومان جهت پرداخت مطالبات چایکاران را داده اند ولی متاسفانه چایکاران هنوز هیچ وجهی دریافت نکرده اند.

چای یکی از محصولاتی است که بصورت مداوم به داخل کشور قاچاق می شود و عدم جلوگیری دولت از قاچاق چای یکی از مشکلات موجود است. چای قاچاق با قیمتی کمتر از چای داخلی به فروش می رسد و همین امر موجب پایین آمدن قیمتها در بازار می شود و همین پایین آمدن قیمت قابلیت تولید کنندگان داخلی در پوشش هزینه های تولید را پایین می آورد. به خاطروجود تقاضای بیشتربرای چای به نسبت عرضه داخلی، قاچاق چای همیشه سود آور بوده است ولی اخیرا مشکلات بیشتر شده و هزینه معاملات به خاطر تحریم ها بالا رفته اند و بانکها به علت نوسان نرخ ارز تمایلی به گشایش اعتبار ندارند. وقتی که هزینه معاملات قانونی بالا می رود،  بازار قاچاق داغ می شود.

آنچه که بعد از این بر سر صنعت چای خواهد آمد به ما نشان خواهد داد که باید منتظر چه اتفاقی برای کل اقتصاد کشورمان باشیم. آیا دولت پرداخت های وعده داده شده خواهد پرداخت؟ بسیاری از صنایع دیگر هم منتظر پرداخت های مشابهی از سوی دولت می باشند و نشان دادن حسن نیت از طرف دولت می تواند در بالارفتن اعتماد و اطمینان تولید کنندگان موثر باشد. روزنامه های هندی گزارش کردند که ایران و هند ملاقات های پر باری در مورد تسهیل معاملات چای داشته اند. اگر دولت ما بتواند به وعده هایش مبنی بر آسانتر کردن معاملات  عمل نماید، این خود نشان خوبی برای آینده معاملات در زمان تحریم ها است.

 فراموش نکنید تا دفعه بعدی که در حال نوشیدن چای هستید نیم نگاهی به صنعت چای بیاندازید، چراکه آینده این صنعت تصویر روشنی از آینده اقتصاد کشور ترسیم خواهد کرد.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: