به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

متفکران علوم سیاسی گفته‌اند که هر گاه دیپلماسی به پایان می رسد، جنگ آغاز می‌شود و هر گاه جنگ آغاز می‌شود منافع ملی بیش از پیش در خطر قرار می گیرد. دیپلماسی هنر حفظ متحدان و تبدیل دشمنان به دوستان یک ملت است. در این راستا از یک سو اقتدار سیاسی و قدرت اقتصادی در داخل یک کشور از اهمیت برخوردار می‌شود و از دیگر سو هنر سیاستمداران در تعامل با دوستان و دشمنان ضرورت پیدا می کند.

هر چند دیپلماسی کار تخصصی کارداران و کارشناسان وزارت امور خارجه است ولی تعامل قانونگذارن و نمایندگان ملت با همتایان خارجی خود نیز در راستای قدرت بخشیدن به تعامل های منطقه ای و بین المللی و حفظ منافع ملی است. در این راستا ما از تشکیل فراکسیون تخصصی دیپلماسی و منافع ملی مجلس شورای اسلامی استقبال می کنیم. قرار گرفتن تخصص در کنار دیپلماسی می تواند تلاش های نمایندگان خانه ملت را بیش از پیش در جهت منافع ملت قرار دهد.

اخیراً مصطفی کواکبیان، نماینده مردم تهران، از تشکیل فراکسیون دیپلماسی و منافع ملی خبر داد و خاطر نشان کرد‌ که این فراکسیون با ۱۳۰ عضو تشکیل شده و آقای کواکبیان به عنوان رئیس و آقایان کوسه غراوی، مقدسی، بهروز بنیادی، ابراهیمی، پوربافرانی، اسدی، و خانم‌ها سعیدی و حسینی ترکیب هیات رئیسه را تشکیل می‌دهند. مصطفی کواکبیان افزوده است که ۲۶ نفر نیز اعضای شورای مرکزی این فراکسیون را تشکیل می دهند. آقای کواکبیان که خود به عنوان رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس انتخاب شده گفته است یک نفر از هر گروه دوستی پارلمانی در فراکسیون منافع ملی و دیپلماسی حضور خواهد داشت و این فراکسیون منافع ملی و دیپلماسی را از طریق گروه های دوستی پیگیری خواهد کرد. 

گروه های دوستی پارلمانی در ایران در سال 1368 و از دوره سوم مجلس شورای اسلامی فعالیت خود را آغاز کردند. هدف از تشکیل این گروه‌ها، گسترش روابط بین المجالس، فراهم کردن زمینه های لازم برای توسعه روابط  کشورها و کشف زمینه های لازم برای آشنایی ملت ها با تاریخ و فرهنگ یکدیگر تعریف شده است. با نگاهی به کارنامه گروه‌های دوستی پارلمانی در کشورهای مختلف می‌توان دید که این گروه ها از ظرفیت های بالایی برای ایجاد و افزایش تعامل میان کشورها برخوردار هستند. البته باید توجه داشت که این گروه ها کارکرد متفاوتی با هیئت های وزارت امور خارجه دارند و نمی توانند نقشی اجرایی در مذاکرات و توافق های بین المللی ایفا کنند. هدف اصلی گروه های دوستی پارلمانی تحکیم روابط با نهادهای قانونگذاری کشورهای مختلف است و البته در این چهارچوب است که باید سیاست خارجی و منافع ملی کشور را پیگیری کنند. ترکیب گروه های دوستی پارلمانی از گروه های مختلف سیاسی کشور است که در مجلس حضور دارند و از همین رو این گروه ها می توانند در قالب یک مجرای نیمه رسمی منویات ملت را به طور روشنی به نمایندگان مجالس دیگر کشورها ارائه دهند و به گونه ای دموکراتیک، تلاش های دیپلماتیک را در جهت منافع ملی سوق دهند. 

برخی از کارشناسان معتقدند که در گذشته عدم تخصص گرایی و عضویت های غیر مرتبط چندگانه در بیش از یک گروه دوستی پارلمانی و عدم اشراف نسبت به کشور مقصد باعث شد که این گروه ها نتوانند آنچنان که باید و شاید از ظرفیت های خود استفاده کنند. امید است حال که فراکسیون تخصصی دیپلماسی و منافع ملی تشکیل شده، نمایندگان ملت با تمرکر بیشتری تلاش های دیپلماتیک را در چهارچوب گروه های دوستی پیگیری کنند. اکنون که دوران پساتحریم فرصت تعامل بیشتر منطقه ای و بین المللی را فراهم کرده انتظار می رود نمایندگان از ظرفیت های نهفته گروه های بین المجالس بیشترین استفاده را ببرند. همانطور که علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی تاکید کرده بود، پساتحریم فصل نوین ارتقاء همکاری های ایران و کشورهای منطقه را فراهم کرده است و در این راستا، دیپلماسی فعال نمایندگان مجلس می تواند به شکل موثرتری عمل کند.

بر اساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس که در سال 92 منتشر شد، گروه های دوستی پارلمانی یکی از ابزارهای مدیریت راهبردی دیپلماسی پارلمانی محسوب می شوند و استفاده از ظرفیت این گروه ها می تواند متولیان امر را در جهت ظرفیت سازی و رایزنی های پارلمانی یاری دهد. در گزارش مرکز پژوهش های مجلس که به بررسی تطبیقی گروه های دوستی پارلمانی کشورهای آلمان، فرانسه، پرتغال، ترکیه، کانادا، استرالیا و ایران پرداخته، توصیه شده که گروه های دوستی پارلمانی باید به همسو کردن اولویت های دیپلماسی پارلمانی با تحرکات سکانداران سیاست خارجی کشور بپردازند و در جهت تعقیب منافع مشترک در مجالس قانونگذاری تلاش کنند. برخی دیگر از توصیه های مرکز پژوهش های مجلس از این قرار است: اولویت دهی به موضوعات بشردوستانه و دمکراسی، نقش آفرینی در حل تعارض و اعتمادسازی و تنش زدایی با سایر کشورها، سرعت بخشیدن به روند تصویب توافقنامه های دو جانبه با سایر کشورها، به کارگیری ابزار و روش های کارآمد برای نقش آفرینی بیشتر گروه های دوستی پارلمانی در تحرکات دیپلماسی پارلمانی، تخصص گرایی و تمرکز گرایی در معیارهای انتخاب رئیس گروه های دوستی پارلمانی، تعیین نقشه راه مشخص برای ضابطه مند کردن اهداف و ماموریت های گروه های دوستی پارلمانی و تقویت همکاری با سازمان های بین المجالسی.

رئیس فراکسیون دیپلماسی و منافع ملی ایران یادآور شده که طبیعتا مجلس باید بتوانیم از طریق گروه‌های دوستی به ارزیابی کشورهای مختلف بپردازد و از این رو 26 عضو از گروه‌های دوستی و 9 تن دیگر، ترکیب فراکسیون دیپلماسی و منافع ملی را تشکیل می دهند. آقای کواکبیان افزوده است که هدف فراکسیون نه فقط در رابطه با مسائل کمیسیون امنیت ملی، بلکه درباره کل منافع ملی ایران است. امید است این فراکسیون همانطور که از نامش برمی آید تخصص را در کنار دیپلماسی و در راستای منافع ملی قرار دهد و از ظرفیت های موجود که در دوران پساتحریم فراهم شده کمال استفاده را نموده و ضمن فشردن دست دوستی و همکاری با مجالس کشورهای دوست، راه را برای گسترش این دایره دوستی و همکاری فراهم سازد.

مطالب مرتبط

مردم، مجلس، دولت و برجام

کمیسیون اقتصادی مجلس دهم برای بخش خصوصی چه کرده است؟

 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: