به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

اکنون سال هاست که سازمان ملل متحد یکم دسامبر را به عنوان روز جهانی مبارزه با ایدز نامگذاری کرده است. شعار امسال آژانس ایدز سازمان ملل: دست یاری برای پیشگیری از اچ آی وی (HANDS UP FOR HIV PREVENTION). بیماری ایدز در چهار دهه گذشته برای بسیاری از کشورها مشکلات عظیم اجتماعی و اقتصادی ایجاد کرده است. نیروی کار در جهان 28 میلیون نفر را به سبب بیماری ایدز از دست داده است.

شیوع بیماری ایدز به طور مستقیم و غیر مستقیم بر اقتصاد کشورها تاثیر داشته و هر قدر که این بیماری دیرتر جدی گرفته شده، عواقب اقتصادی ناگوارتری به همراه داشته است. مشکل مستقیم اقتصادی ناشی که از بیماری ایدز در وهله اول از دست رفتن نیروی کار و در وهله دوم افزایش چشمگیر هزینه های دارو و درمان بوده است. در همین حال مشکلات اقتصادی یک کشور به طور مستقیم و غیر مستقیم بر شیوع این بیماری تاثیر می گذارد. خوشبختانه با تولید داروهای جدید برای کنترل ویروس اچ آی وی بیماران ایدز همکون می توانند به زندگی فعال و سازنده خود ادامه دهند و البته این امر به شرط درمان به موقع این بیماری است. به رقم این پیشرفت های علمی، ما در کشورمان باید علاوه بر مسئله درمان، به مسئله آگاه سازی و پیشگیری توجهی جدی داشته باشیم.

  شیوع بیماری ایدز در برخی از کشورهای آفریقایی بیش از ده درصد بوده و به شدت بر متوسط طول عمر جمعیت این کشورها تاثیر گذاشته است. تحقیقات سازمان بهداشت جهانی و دیگر نهادهای بهداشت و درمان بین المللی نشان داده که میان کاهش متوسط طول عمر جمعیت و تولید ناخالص ملی این کشورها همبستگی وجود دارد. بسیاری از کشورهای آفریقایی برای سال ها از پذیرش واقعیت ها درباره اپیدمی ایدز سرباز می زدند و از همین رو پیشگیری و درمان بیماری با تاخیرهای زیادی روبر شد. ولی از دست رفتن جان بسیاری از بیماران و کاهش طول عمر متوسط ضربات سنگینی بر اقتصاد و عرضه نیروی کار وارد کرد و از این رو شرکت های بین المللی بیش از پیش به فکر کمک به تلاش ها برای پیشگیری و درمان ایدز افتادند. همکنون کارفرمایان درک بهتری از لزوم سرمایه گذاری در بهداشت و سلامت کارمندان خود دارند و با نگاهی آینده نگارانه تر به این موضوع توجه می کنند. بر اساس تحقیقی که از سوی موسسه توسعه خارجی که در لندن مستقر است صورت گرفته، یک شرکت یا واحد تولیدی به ازای هر یک دلاری که برای بهداشت و درمان کارمندش صرف می کند، سه دلار سود می کند.  

همه گیری ابتلا به ویروس «اچ آی وی» در ایران، از اواسط دهه ۱۳۶۰ و با تشخیص این ویروس در میان بیماران هموفیلی شروع شد. در سال های دهه هفتاد، گزارش ها حاکی از شیوع ایدز در میان معتادان به مواد مخدر تزریقی بود. بر اساس آمارها هنوز هم معتادان تزریقی بیشترین سهم بیماران ایدز را به خود اختصاص می دهند. دکتر پروین افسر کازرونی، رئیس اداره کنترل ایدز وزارت بهداشت اظهار داشته  که تا خرداد سال 1395، تعداد ۳۲ هزار و ۶۷۰ نفر در کشور مبتلا به ایدز بوده اند که سهم مردان ۸۴ درصد و زنان ۱۶ درصد است. بر اساس آمار اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، ۶۸.۲ درصد مبتلایان به ایدز از طریق اعتیاد تزریقی، ۱۸.۵ درصد از طریق روابط جنسی و ۱.۵ درصد از مادر به فرزند مبتلا شده اند. دکتر افسر کازرونی گفته است بر اساس آمارها، ابتلا به ایدز از طریق روابط جنسی در یک سال گذشته افزایش یافته است.

به نظر می رسد شیوع بیماری ایدز در ایران در حدی نبوده که بر بازار کار تاثیری جدی گذارد، ولی تاثیر نگاه های فرهنگی و نیز وضعیت اقتصادی بر علت و نحوه شیوع بیماری ایدز در کشور قابل توجه است. انکار بیماری و نیز انگ زنی بر بیماران ایدز تاثیر بسیار مخربی بر وضعیت زندگی و درمان این افراد دارد. تحقیقی که سه سال پیش در بیمارستان امام خمینی (ره) تهران صورت گرفت، نشان می دهد بیماری ایدز به علت داغ ننگی که برای بیمار دارد به‌ شدت بر وضعیت اقتصادی و اجتماعی وی تأثیر می‌گذارد، به‌طوری‌ که سبب می‌شود بیمار از حقوق طبیعی و عمومی خود محروم گردد. دکتر علی اکبر پورفتح اله، مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران معتقد است که نوع نگاه به ایدز در کشور باعث شده که این بیماری به یک تابو بدل شود. دکتر پورفتح اله با اشاره به آمار ۱۰۰ هزار مبتلا به ایدز در کشور که ناشناخته مانده اند گفته است یکی از مشکلات ما در کشور، نوع نگاه به ایدز است که این بیماری را تبدیل به تابو کرده و این امر به مخفی کاری درباره ایدز می انجامد.

از دیگر تاثیرات غیر مستقیم اقتصاد بر بیماری ایدز می توان به افزایش سن ازدواج و گسترش روابط جنسی خارج از محدوده زناشویی یاد کرد. شیرین احمدنیا، مدیرکل دفتر پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی، با اشاره به اینکه ۱۱ میلیون جوان ایرانی در سن ازدواج، مجرد هستند و یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر بالای سن ازدواج هنوز ازدواج نکرده‌اند، گفت: با افزایش روزافزون سن ازدواج، شاهد گسترش رفتارهای پرخطر در بین جوانان و نوجوانان هستیم که این پدیده با انواع بیماری های مقاربتی و ایدز مرتبط شده است.

وزارت بهداشت تلاش های نسبتا خوبی برای تحت پوشش قرار دادن بیماران ایدز داشته است. مجید رضا زاده، دبیر کمیته پیشگیری و کنترل ایدز سازمان بهزیستی کشور گفته است که داروها و هزینه های درمان ایدز رایگان است و درمان همواره به عهده وزارت بهداشت بوده و اگر بیماری مراجعه کند و خودش زیر پوشش درمان قرار بگیرد به صورت رایگان این امر صورت می پذیرد. مجید رضا زاده تاکید کرده که مشکل کنونی کشور پیدا کردن بیماران است، زیرا بسیاری از آنان را نمی توان شناسایی کرد.

مجید رضا زاده افزوده است که همکنون 200 تیم سیار که به وسیله افراد بهبود یافته اداره می شود و تعداد زیادی از سازمان های غیر دولتی و مردم نهاد در حوزه بهداشت و درمان بیماران ایدز فعال هستند و برنامه های مختلفی را به افراد معتاد ارایه می دهند تا حتی اگر این افراد خود به سازمان بهزیستی مراجعه نکنند این گروه های به آنان خدمات برسانند. این مدل همکاری بخش دولتی و مردم نهاد امری است که باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. پیشگیری و درمان بیماری ایدز تنها از دست دولت ساخته نیست زیرا که این امر از یک سو محتاج رفع موانع فرهنگی و از دیگر سو مستلزم تلاشی فعالانه برای بازگرداندن این بیماران به متن جامعه است. در این راستا تاسیس و فعالیت کلینیک های مثلثی که طی سال های گذشته در سه محور مشاوره و درمان ایدز و اعتیاد و بیمارهای آمیزشی فعالیت داشته شایان توجه است و خوب است که از ظرفیت های کمک های مردمی و خیریه در اینگونه کلینیک ها استفاده کرد. استقرار اتوبوس های ایدز در تهران و فعالیت های نهادهایی همچون موسسه پیام آوران همیاری نیز باید تقویت و تکرار شود.

همکاری بخش خصوصی هم برای آگاه سازی، پیشگیری و درمان ایدز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بر اساس آمار سازمان ملل، نود درصد کسانی که به ویروس اچ آی وی آلوده هستند، از لحاظ سنی جزء نیروی کار کشورها محسوب می شوند و از همین رو، توجه به سلامت این افراد نهایتا به سود شرکت ها و واحدهای تولیدی است. از همین روست که آژانس ایدز سازمان ملل نیز از همکاری همه بخش ها برای مبازره با اچ آی وی استقبال کرده و خواستار حمایت بخش خصوصی برای انتقال اطلاعات و تجربه و اقدامات مناسب برای ریشه کن کردن ایدز شده است.

امید است در سالی که با شعار دست یاری برای پیشگیری از اچ آی وی نامیده شده، ایران عزیز نیز جزء کشورهای پیشرو در مبارزه با این معضل باشد و مسئولان به گونه ای مردمی و مردم به طور مسئولانه با این چالش اجتماعی برخورد کنند.   

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: