به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

مردم در مورد دولت چه نظری دارند؟ مردم در مورد برجام چه فکر می کنند؟  مجلس در مورد برجام چه فکر می کند؟ نگاه مجلس دهم به دولت چگونه است؟

شفیعی، معاون بررسی های استراتژیک امنیت ملی وزارت اطلاعات اعلام کرده است که بر اساس نظرسنجی خبرگزاری جمهوری اسلامی که در مهرماه سال جاری انجام شد، وزارت بهداشت، امور خارجه و اطلاعات از نظر مرد بهترین عملکرد و محبوبیت مردمی را دارند.  

در رویدادی دیگر 200 نماینده مجلس شورای اسلامی در بیانیه ای از وزارت خارجه برای مذاکره هسته ای و نظارت بر اجرای برجام قدردانی کردند. در بخشی از این بیانیه آمده است: مجلس شورای اسلامی ضمن قدردانی از وزارت امور خارجه به خاطر توجه دقیق و باور راسخ به منویات مقام معظم رهبری و اجرای مصوبات قانونی در رابطه با برجام، از اهتمام آن وزارتخانه به ارائه گزارش‌های منظم به مجلس شورای اسلامی در زمان‌های مقرر سپاسگزار است و تشکر عمیق خود را از کلیه دستگاه‌های دخیل در امر مذاکرات برجام ابراز می کند.

نمایندگان مجلس به خصوص از دستگاه دیپلماسی که کماکان ماموریت اصلی در فرایند اجرای برجام از جمله پیگیری دقیق اجرای تعهدات متقابل از سوی طرف‌های 1+5 را به عهده دارد، تشکر کرده اند.

جای خوشوقتی است که از یک سو شاهد محبوبیت مردمی وزارتخانه های دولت یازدهم هستیم و از سوی دیگر شاهد حمایت قاطع نمایندگان مجلس از روند کاری دولت در خصوص برجام می باشیم. اگر به یکسال قبل از انتخابات ریاست جمهوری بازگردیم شاهد روند افزایشی مشارکت مردم در سیاست گذاری ها خواهیم بود. خواست مردم برای بازبینی سیاست های کلان از جمله سیاست هسته ای و سیاست خارجی توسط مسئولین به خوبی احساس شد. مقام معظم رهبری با نرمشی قهرمانانه راه را برای دستگاه دیپلماسی باز کردند تا توافقی برد-برد حاصل شود. در زمان مذاکرات نیز علی رغم مخالفت ها و موافقت ها، نقش مجلس در به ثمر رسیدن برجام حیاتی بود. شفافیت، اعتماد به مردم و مجلس از نقاط قوت کار دولت یازدهم و دستگاه دیپلماسی بوده و هست. 

امروز در گذار موفق به دوران پساتحریم و در مسیر تحقق سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی این همدلی و همراهی همان عامل کلیدی سرمایه اجتماعی در این بزنگاه تاریخی است. 

امروز کسی نیست که بر پذیرش قطعنامه 598 از سوی رهبر کبیر انقلاب در آن دوران پر آشوب دفاع مقدس مهر تأیید نزند. زمان، قضاوت همه ما را تصحیح کرد و امروز می بینیم که بصیرت امام (ره) چگونه در آن مقطع حساس منافع ملی و نظام را تضمین نمود. اما نکته جالب توجه این است که مدت زمان زیادی از امضای توافق برجام و به تبع آن اجرایی شدن آن نگذشته ولی در همین مدت کوتاه هم شاهد رشد آگاهی مردم و نهادهایی چون مجلس هستیم که آگاهانه اهمیت چنین توافق تاریخی را درک کرده و با شهامت از آن حمایت می کنند.

قدردانی از زحمات وزارت امور خارجه نیز یکی دیگر از نکات قابل توجه در بیانیه نمایندگان مجلس است. فعالان اقتصادی که در سالهای اخیر نقشی اساسی در بسط گفتمان اقتصادی داشتند به خوبی با فعالیت های وزارت امور خارجی آشنایی دارند و همکاری آنها با این وزارتخانه تا اندازه ای نزدیک شده که در مورد گزینش رایزنان بازرگانی با دولت و این وزارتخانه رایزنی می کنند

ارتباط فعالان اقتصادی با وزارت اطلاعات نیز کرارا در مقالات کارشناسان تاجران یادآوری و تحسین شده است. تعهد وزارت اطلاعات برای ایجاد امنیت اقتصادی برای سرمایه گذاران و کارآفرینان ستودنی است.  ملاقات های وزیر اطلاعات با نمایندگان اتاق بازرگانی در همین راستا اهمیت بیشتری پیدا می کند.

اقدامات وزارت بهداشت از جمله بیمه روستایی، طرح تحول سلامت و پروژه های توسعه ای برنامه تحول نظام سلامت، ساماندهی مشارکت های اجتماعی و خیریه های حوزه سلامت از اقدامات برجسته این وزارتخانه هستند.

کاستی هایی نیز وجود دارد اما مشکلی نیست که با همدلی و همفکری و تعامل سازنده آسان نشود.  امیدواریم در این مقطع حساس که به قول ریاست جمهوری حیات جمعی ما در گرو احترام، کمک به یکدیگر و عدم ایجاد شکاف های اجتماعی است، نتایج نظرسنجی های اخیر در خصوص برجام و عملکرد دولت و همچنین اقدام 200 نماینده مجلس را به فال نیک بگیریم و اقدامات موثری در خیر جمعی داشته باشیم.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: