به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

در مقاله روحانیت و اقتصاد روحانی، به قلم آقای مرادپور، نویسنده به درستی به اهمیت ارتباط  و تعامل دولت با روحانیت و مراجع تقلید اشاره کرده اند. اما نکته ای که جای خالی اش در مقاله دیده می شود توجه به اهمیت ارتباط و تعامل فعالان بخش خصوصی با روحانیت و مراجع است. هر چند طی ماه های اخیر شاهد ملاقات های مقام های کابینه دکتر روحانی با مراجع عظام بوده ایم، سطح این تعامل از سوی فعالان بخش خصوصی به میزان شایسته و بایسته ای نبوده و یا حداقل این تعامل به میزان لازم رسانه ای نشده است.

از جمله ملاقات هایی که در سال جاری در رسانه ها انعکاس یافت دیدار اعضای خانه اقتصاد ایران با آیت الله هاشمی شاهرودی، نایب رییس مجلس خبرگان رهبری بود. خانه اقتصاد ایران به عنوان یک تشکل حرفه ای، نهادی است غیر انتفاعی و غیر سیاسی که در راستای هم افزایی و توسعه تعامل با قوای سه گانه و نهادهای ذیربط تاسیس شده است و هدف خود را رسیدن به اقتصاد آزاد و رقابتی قرار داده است.  آیت الله شاهرودی در ملاقات با اعضای هیات رییسه خانه اقتصاد ایران بر ضرورت تعامل سازنده میان دستگاه های مختلف کشور به منظور حل مشکلات اقتصادی تاکید کردند و خواستار عملیاتی شدن سیاست های اصلی و کلان کشور و توجه بیشتر به راهکارهای عملیاتی اقتصاد مقاومتی و افزایش نهادهای غیر دولتی شدند.

ابراهیم جمیلی، رییس خانه اقتصاد نیز ضمن معرفی این نهاد غیر دولتی یادآور شد که تاسیس موسسه اعتبارسنجی بخش خصوصی و نیز معرفی اقتصاددان برجسته کشور از اهداف خانه اقتصاد است و این نهاد خواستار تحقق شرایط اقتصادی سالم برای تولید کنندگان و بهره مندی از امکانات صندوق توسعه ملی و منابع نظام بانکی در دوران پساتحریم است.

 ملاقات اعضای هییت رییسه خانه اقتصاد ایران با آیت الله هاشمی شاهرودی یادآور اهمیت تعامل فعالان بخش خصوصی و نهادهای اقتصادی غیر دولتی با روحانیت و مراجع است. اینگونه تعامل ها شرایط بسیار مناسبی فراهم می کند تا از یک سو مراجع خطوط اصلی و کلان اقتصادی را یادآور شوند و از دیگر سو فعالان بخش خصوصی به تشریح دستاوردهای خود پرداخته و از لزوم حمایت های فکری مراجع عظام برای تحقق شرایط سالم رقابتی سخن بگویند. این حمایت فکری به طور تاریخی از سوی روحانیت وجود داشته و فعالان بخش خصوصی باید به طور فعالی در پی استفاده از این ظرفیت های نظری باشند.

در همین راستا باید به دیدار ارزنده پیشکسوتان اتاق بازرگانی با  آیت الله محمدی گلپایگانی، مسئول دفتر مقام معظم رهبری نیز اشاره کرد. سید حمید حسینی که در این نشست نیز حضور داشت به جلسه سال 90 هیات رییسه اتاق ایران و تهران با رهبری اشاره کرد و خواستار تداوم این نشست ها شد. حسینی تأکید کرد اگر قرار است اقتصاد مقاومتی توسط بخش خصوصی اجرایی شود لازم است تا این بخش به رهبری دسترسی داشته باشد.  

شایسته است که اتاق بازرگانی به عنوان یکی از قوی ترین مدافعان بخش خصوصی توجه ویژه ای به تعامل با مراجع و نیز امامان جمعه داشته باشد. حدود یک سال پیش بود که اعضای هییت رییسه اتاق بازرگانی با آیات عظام مکارم شیرازی، موسوی اردبیلی و نوری همدانی ملاقات کردند. به گفته محسن جلال پور، رییس وقت اتاق، هر سه بزرگوار بر این نکته تاکید کرده بودند که دولت باید سیاستگزار باشد و اقتصاد باید به مردم سپرده شود. این نظرات در واقع انعکاس بیانات مقام معظم رهبری در ابلاغیه اقتصاد مقاومتی است که تاکید داشته اند اقتصاد باید در دست مردم باشد و این  مردمند که باید در اقتصاد فعالیت کنند. در دیدار با آیت الله موسوی اردبیلی معظم له به لزوم ترویج اخلاق کسب و کار و ایجاد فضای مناسب برای حضور بیشتر مردم در اقتصاد و عبور از اقتصاد دولتی تاکید کرده بودند. دیدار با مقام معظم رهبری به عنوان نقطه عطفی در حل مسائل کشور و بخش خصوصی مورد تأکید دیگر فعالان اقتصادی حاضر در این جمع نیز قرار گرفت. 

صفوف نماز جمعه نیز همچون بیوت مراجع صحنه مناسبی برای تجلی خواستهای مردمی است و در این راستا شایسته است که فعالان بخش خصوصی به افزایش تعامل با امامان جمعه و حضور در این میادین بپردازند. سا ل ۹۲ با توجه به اینکه سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی بود، برکات خود را برای نهادها غیر دولتی اقتصاد کشور داشت. در این سال ستاد نماز جمعه تهران دعوت از خبرگان اقتصادی بخش دولتی و خصوصی را به عنوان سخنرانان پیش از خطبه های نماز جمعه در دستورکار خود قرار داده بود. در این راستا بود که یحیی آل اسحاق، رییس وقت اتاق بازرگانی تهران، در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه تهران از فعالین بخش غیر دولتی به عنوان پیش قراولان اقتصاد کشور یاد کرد و از لزوم ثبات اقتصادی به منظور گسترش سرمایه گذاری سخن گفت. این تاکیدها در سخنرانی های پیش از خطبه های نمازجمعه شهرستان ها نیز صورت گرفته است ولی این امری است که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

همانطور که در مقاله روحانیت و اقتصاد روحانی به درستی اشاره شده،  به طور سنتی و تاریخی روحانیت مدافع روند سالم و رقابتی اقتصاد از یک سو و مقابله با دخالت های بی جای سازمانی و دولتی از دیگر سو بوده است. بهره گیری از این حمایت نظری هم در صفوف نماز جمعه و هم در بیوت مراجع قابل توجه است. خوشبختانه دکتر نهاوندیان که خود سابقه ریاست اتاق بازرگانی را دارند به طور نسبتا مرتبی سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه تهران بوده اند و به تبیین دستاوردهای اقتصادی دولت تدبیر و امید و الزامات اقتصاد پساتحریم پرداخته اند. ولی شایسته است که حضور گروهی که به قول آقای آل اسحاق پیش قراولان اقتصاد محسوب می شوند در این صحنه ها مردمی پررنگ تر و فعال تر باشد.

مردم محور کردن اقتصاد از شعار به شعور

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: