به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

شعار "نه شرقی نه غربی" یکی از اصلی ترین شعارهای ما از زمان انقلاب بوده است. هر چند که این شعار در عرصه اقتصادی می تواند به معنی آرمان استقلال و رشد پایدار بومی باشد، در بسیار موارد از این شعار تنها تعبیر ضد سرمایه داری و ضدیت با تعاملگرایی در عرضه بین المللی شده است. در عرصه عمل اما اقتصاد ما دچار یک سردرگمی شد و به کارزاری برای تقابل طرفداران اقتصاد بازار آزاد و حامیان اقتصاد دولتی بدل گردید و شعار "نه شرقی نه غربی" به شعار "شرقی در برابر غربی" قلب ماهیت یافت.

در دولت تدبیر و امید اما کشتی اقتصاد کشور مسیرهای مختلفی را طی کرده و سکان این کشتی به سوی شرق و غرب و آسیا و آفریقا و آمریکای لاتین چرخیده است. به هر حال باید توجه داشت که دولت سکان دار کشتی اقتصاد مقاومتی است و این سیستم اقتصادی باید یک جریان چند بعدی و چند کارکردی باشد. در حالی که رهبر معظم انقلاب بر لزوم پیگیری سیاست های بومی و بدون تاثیر از غرب تاکید می کنند، باید توجه داشت که اشاره ایشان بر اقتصاد مقاومتی دانش محور حاکی از این واقعیت است که ما باید در عین استقلال با جامعه بین المللی تعامل داشته باشیم. این رویکرد هم در سطح بین المللی و هم در سطح محلی صادق است.

دولت دکتر روحانی واقف بوده که بدون همکاری با کنشگران و نیروهای موثر در عرصه داخلی و بومی نمی توان موفقیتی در عرصه اقتصاد مقاومتی داشت. در همین راستا بوده که اعضای کابینه دکتر روحانی برای توضیح و توجیه این موضوعات با آیات عظام و امامان جمعه ملاقات ها و گفتگوهای پیگیری داشته اند.

در همین راستا دکتر نهاوندیان، رئیس دفتر ریاست جمهوری، سفرهایی به قم و مشهد داشتند. آیت الله جعفر سبحانی در دیدار با دکتر نهاوندیان ضمن تقدیر از تلاش های دولت یازدهم اظهار داشتند که مجموعه اقداماتی که دولت برای خدمت به مردم و جامعه در حوزه های مختلف انجام می دهد رضایت بخش و خوشحال کننده است. آیت الله صافی گلپایگانی هم از موفقیت های دولت قدردانی کردند و دکتر نهاوندیان هم تاکید داشتند که موفقیت های بدست آمده ناشی از انسجام ملی و حمایت های مردمی و ولایت فقیه و مراجع عظام تقلید بوده است. در همین حال آیت الله مکارم شیرازی نیز با اشاره به وجود سه معضل قاچاق، سود بانکی و پرداخت یارانه ها تاکید داشتند که جامعه نیازمند تبیین تلاش ها و و فعالیت های دولت است و حتما باید با راه هایی موثر دستاوردها دولت به مردم گفته شود. از دیگر دیدارهای دکتر نهاوندیان می توان به ملاقات ایشان با آیت الله موسوی اردبیلی اشاره کرد. آیت الله موسوی اردبیلی پس از شنیدن گزارش جامع عملکرد سه ساله دولت از فعالیت ها و دستاوردهای کابینه دکتر روحانی تقدیر کردند و تاکید داشتند که دولت یازدهم احتیاج به دلگرمی و پشتیبانی دارد تا اگر ضعف هایی هم هست با برنامه ریزی دقیق و فعالیت های لازم رفع گردد. آیت الله شبیر زنجانی نیز ضمن آرزوی توفیق برای دولت یادآورد شدند که هر چند اقتصاد نباید هدف باشد، ولی اهتمام نداشتن به آن به هدف اصلی، که بعد معنوی زندگی مردم است، لطمه می زند.

روحانیت به طور سنتی و تاریخی مدافع روند سالم و رقابتی اقتصاد از یک سو و مقابله با دخالت های بی جای سازمانی و دولتی از دیگر سو بوده است. البته شکی نیست که در جامعه روحانیت کشور تنوع آراء وجود دارد و قرار هم نیست که در مسائل جزئی اقتصادی اتفاق نظر کامل حاصل شود. ولی به هر حال، هر چند که بخشی از جامعه روحانی کشور اختلافاتی با سیاست های فرهنگی و اجتماعی دولت دارد، اکنون ما شاهد یک توافق اصولی و در حال گسترش میان دولت و روحانیت در نحوه پیگیری روند کلان اقتصاد هستیم. در این رستا می توان دید که قاطبه روحانیت به عنوان وجدان بیدار جامعه و مدافع منافع مردم بر سر لزوم وجود یک بخش خصوصی فعال و گسترده اتفاق نظر دارند. خوشبختانه اظهارات برخی از آیات عظام درباره توجه به پیگیری این روند کلان و استقبال از رویکرد اقتصادی دولت رسانه ای نیز شده است.

جامعه کسب و کار کشور باید بر لزوم پیگیری سیاست هایی که به سود بخش خصوصی است پافشاری کند و در این راه از پشتوانه نظری و تاریخی روحانیت نیز بهره ببرد. البته همانطور که در منش و روش ریاست محترم جمهوری هم شاهدیم، این تلاش ها باید به آرامی و با ایجاد اجماع دیپلماتیک صورت گیرد و از غوغاسالاری و تقابل پرهیز شود. دقیقا در این فضا است که تعامل با جامعه روحانیت و استفاده فکری از آنان از اهمیت دو چندانی برخوردار می گردد. روحانیت همواره پاسدار ارزش های سنتی و منافع واقعی مردم بوده و همکاری نزدیک با این گروه یکی از مهمترین عوامل توسعه اقتصاد پایدار و عادلانه خواهد بود.  

روحانی، روحانیت و توافق جامع هسته ای

از ونزوئلا تا نیویورک

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: