به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

خانم منیره حملدار، کارشناس مطالعات و بررسی های اقتصادی بیمه ملت، با اشاره به گزارش پساتحریم صندوق بین المللی پول فرصت های بیمه ای را با توجه به روابط سایر کشورهای منطقه با ایران در دوران پساتحریم بررسی کرده است. 

بر اساس گزارش پساتحریم صندوق بین المللی پول، این تأثیرات در دو بخش انرژی و غیر انرژی مورد توجه است.

رفع تحریم ها در بخش انرژی، زمینه سرمایه گذاری در میادین مشترک (نظیر قطر) و یا انتقال نفت و گاز از طریق خط لوله، را به دنبال خواهد داشت.

بخش غیر انرژی از جنبه های مختلفی تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. یکی از مهمترین تغییراتی که در این گزارش آمده است و می تواند تجارت را در منطقه تحت تاثیر قرار دهد احداث خط راه آهن بین کشورهای ایران، ترکمنستان، قزاقستان، چین، قرقیزستان و تاجیکستان می باشد.

اصلاح ساختارهای اقتصادی و مبادلاتی همراه با شوک های مهم پس از اجرای برجام که شامل افزایش درآمد حاصل از نفت، کاهش هزینه مبادله و دسترسی به دارایی خارجی می باشد می تواند به بهبود وضعیت اقتصادی ایران منجرشود.

مطابق با مفاد گزارش می توان مهمترین فرصت های بیمه ای مستخرج از شرایط پساتحریم، در ارتباط با کشورهای منطقه را به شرح زیر مطرح کرد:

ساخت خط لوله انتقال گاز ایران عمان

چشم انداز خوب در روابط تجاری با قطر و تعاملات گازی ایران قطر با توجه به تخصص قطر در استخراج گاز از میادین مشترک

افزایش همکاری های ایران ترکمنستان در زمینه انرژی (گاز)

تکمیل و راه اندازی خط لوله ایران پاکستان

افزایش و متنوع شدن واردات عراق از ایران

گسترش تجارت ایران قزاقستان از طریق تسهیلات کشتیرانی و ایجاد زیرساختهای جدید مانند راه آهن ایران، ترکمنستان قزاقستان

بهبود تجارت ایران-ارمنستان و ایجاد زیرساخت جدید راه آهن بین دو کشور

راه اندازی خط آهن جاده ابریشم  )افغانستان چین ایران جمهوری قرقیزستان تاجیکستان) و توافق تجاری بین کشورهای مرتبط با این مسیر .

جدا از موارد فوق، خانم حملدار به بررسی تأثیر رفع تحریم ها بر اقتصاد ایران با اجرایی شدن برجام می پردازد.

به طور کلی رفع تحریم ها سه منفعت کلیدی برای ایران به همراه دارد. در درجه نخست یک شوک خارجی مثبت برای صادرات خارجی نفتی و غیر نفتی خواهد بود. دوم آنکه، کاهش در هزینه تجارت خارجی و مبادلات مالی به عنوان شوک تجاری مثبت ) کاهش قیمت واردات و افزایش قیمت صادرات ( خواهد بود. و در نهایت دسترسی به دارایی خارجی و صادرات نفت بالاتر، منجر به اثر ثروت 7 مثبت خواهد شد. در مجموع این سه شوک احتمالا بهبود چشمگیری در چشم انداز اقتصاد ایران در سال های پیش رو ایجاد خواهد کرد که تاثیر مثبتش از تاثیر منفی کاهش قیمت نفت، بیشتر خواهد بود )ارزیابی میزان تاثیرات به دلیل نبود سابقه تاریخی مقایسه پذیر و ماهیت شرطی تحریم ها امکان پذیر نیست(.

رشد بازار سهام پس از تحریم ها، به سیاست های کلان داخلی و همچنین سرعت و محتوای اصلاحات ساختاری متاثر از حذف تحریم ها، بستگی خواهد داشت. سوال کلیدی این است که با چه سرعتی ایران می تواند موجودی سرمایه قبل از تحریم را مجددا به دست آورد؟ اصلاحات ساختاری فضای کسب و کار و نیروی کار و بازار مالی می تواند نقش کلیدی در این زمینه ایفا نماید. سیاست های کلان باید به گونه ای تعدیل شود که مقامات دولتی به هدف نرخ تورم تک رقمی، نرخ ارز حقیقی رقابتی و نرخ رشد فراگیر بالاتر پایدار دست یابند. تثبیت مالی به صورت خاص به تقویت نرخ واقعی ارز و حمایت از سیاست پولی در جهت تقاضا و کاهش تورم کمک خواهد نمود.

با توجه به این دیدگاه کلی، برنامه ریزی صنعت بیمه کشور چه سمت و سویی دارد؟

سال گذشته، معاون بیمه مرکزی از تشکیل کمیته پساتحریم در بیمه مرکزی خبر داد و گفت: در حال حاضر سه برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت را آغاز کرده ایم. مینا صدیق نوحی از تشکیل کمیته پساتحریم در بیمه مرکزی خبر داد وگفت: بیمه مرکزی در حال حاضر سه برنامه کوتاه مدت (تا پایان سال ۹۴)، میان مدت (تا پایان سال۹۵) و بلندمدت (تا پایان برنامه ششم) را در راستای اقدامات پساتحریم آغاز کرده است.  در اوائل امسال ابراهیم کاردگر، مدیرعامل بیمه آسیا، گفت: با توجه به افزایش قدرت بانک مرکزی در کنترل بازار ارز و کاهش نرخ بهره بانکی، باید صنعت بیمه با هنر خود بیمه را به بخش واقعی اقتصاد متصل کند.

فریبا نوروزی، کارشناس مالی بیمه، در مقاله ای با عنوان جایگاه مهم صنعت بیمه در اقتصاد ایران در خصوص همین اتصال به بخش واقعی اقتصاد می گوید: حفظ ثروت ملی و تشکیل پس‌اندازهای بزرگ جز با پیشرفت صنعت بیمه در کشور انجام نخواهد شد به‌طوری‌که صنعت بیمه‌ای در ارتباطی متقابل با رشد و توسعه اقتصادی، موجب افزایش مبادلات و توسعه سرمایه‌گذاری‌ها می‌شود. در واقع صنعت بیمه، با توجه به نقش آن به‌عنوان یک نهاد سرمایه‌گذار و تعهدش در جبران خسارت، می‌تواند بر فعالیت‌های اقتصاد کلان و نیز در رشد اقتصادی کشور، تأثیر بسزایی داشته باشد. نوروزی می افزاید: توسعه و بیمه، لازم و ملزوم یکدیگر هستند و بنابراین اهمیت و نقش توسعه فرهنگی و فرهنگ‌سازی در زمینه بیمه بیش‌ازپیش نمایان می‌شود.

نوروزی همچنین معتقد است: با توجه به فضای پساتحریم و امکان حضور سرمایه‌گذاران خارجی در ایران که باعث ورود اقتصاد کشور به فضای اقتصاد جهانی و همچنین حرکت به سوی اقتصاد مقاومتی در یک اقتصاد پویای تولیدی و بدون اتکای صرف بر نفت خواهد شد، نقش صنعت بیمه اهمیت خاصی دارد. زیرا حضور فعال صنعت بیمه از الزامات و یکی از مهم‌ترین و کلیدی‌ترین اقدامات برای ایجاد زمینه‌های مساعد برای جذب سرمایه‌ها به ایران به دلیل پوشش ریسک‌های سرمایه‌گذاری در ایران به وسیله صنعت بیمه است.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: