به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

سال تحصیلی جدید آغاز شد و این خجسته مناسبت را به دانش آموزان و معلمان و همه زحمت کشان عرصه علم و معرفت تبریک می گوییم و سالی پربار را برای همه پویندگان راه دانش آرزومندیم. توانا بود هر که دانا بود.


اما همکاران شما در ماه گذشته و در مسیر بسط گفتمان اقتصادی مصمم تر و پرامید تر با شما و در کنار شما بودند و از همفکری و نظرات سازنده، تشویق ها و تذکرات شما بهره ای افزون بردند. 
در ابتدای ماه خانم دلاوری به بیکاری جوانان؛ عامل اصلی پیشگیری از بارداری پرداختند و ضمن توجه به ابعاد مختلف آن گفتند ما نمیخواهیم که جمعیت کشورمان را با بارداری های ناخواسته و تصادفی بالا ببریم و هزینه های بیشتری را به خانواده هایی که هم اکنون با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می کنند تحمیل کنیم. داشتن فرزند، گزینه وانتخاب بسیار مهم و پر مسئولیتی است. خوب است که مردم را تشویق به داشتن فرزند بنماییم، ولی باید مراقب بود که این امر حاصل و پی آمد اطلاعات غلط و یا برنامه ریزی اشتباه نباشد.  ما از بررسی اثرات درازمدت بحران اقتصادی کاملا استقبال می کنیم.  باید در افقی گسترده تر به این مسئله بیاندیشیم که سیاست های اقتصادی امروز چه تاثیری بر ایران فردا دارند. قطع بودجه برنامه تنظیم خانواده فقط صورت مسئله را پاک می کند بدون اینکه کمکی در حل مسئله کرده باشد. استفاده از راه میان بر برای رسیدن به یک نتیجه سریع بسیار وسوسه انگیز است ولی نباید فراموش کرد که هر کسی آن درود عاقبت کار که کشت. صلابت و شکوفایی ایران امروز و فردا مستلزم بازسازی آهسته و سختکوشانه اقتصادی است.

خانم دلاوری همچنین دیدگاه متفاوتی با دیدگاه آقای علیزاده در مورد اجلاس عدم تعهد ارائه دادند و در مقاله ای با عنوان اجلاس عدم تعهد - عدم تعهد به حل مشکلات اقتصادی کشور؟ تاکید داشتند چطور می شد به جای فریاد شعارهای قدیمی و تکراری، از اجلاس برای گوش کردن به مشکلات و مسائلی که میهمانان ما با آن مواجه هستند استفاده می کردیم؟   تصور میکنم که اکثر آنها نگران همان مشکلاتی هستند که دولت ما  نیز باید نگران آنها باشد. نگرانی هایی همچون آموزش فرزندان کشور، ایجاد مشاغل جدید، توسعه فناوری ها برای مقابله با تغییرات آب و هوایی، پایین آوردن سطح فقر و بهبود وضعیت بهداشتی و سلامتی مردم. اکثریت مردم دنیا نگران وضعیت زندگی و رفاه خودشان هستند نه نگران برنامه هسته ای ما و طرح و برنامه های ما برای مقابله با هجمه غرب.  مسئولان و مقامات ما و نمایندگان خارجی حاضر در اجلاس با پرداختن به این مسائل می توانند گامهای موثری در راستای بهبود مسائل فوق بر دارند.


آقای پورمجد در مقاله ای به لزوم برنامه ریزی شرکت ها برای مقابله با مخاطرات احتمالی پرداختند.  ایشان با اشاره به انواع مخاطراتی که شرکت ها و واحدهای اقتصادی را تهدید می کنند تاکید کردند که باید برای مخاطرات احتمالی برنامه ریزی کرد. ایشان از جمله نوشتند وضعیت به وجود آمده حاصل از تحریم های بین المللی نشان دهنده این امر است که عدم توجه به طرح های تدارکاتی برای مقابله با اتفاقاتی اینچنین، به مشکلاتی ختم می شوند که اگر به موقع برای آن برنامه ریزی می کردیم، قابل پیشگیری بودند. به طور مثال، در حالی که گزارشات خبری کار آمدی تحریم ها را نفی و زیر سئوال می برند، تاثیرات مخرب تحریم ها  کاملا مشهود بودند. همانطور که پیشبینی شده بود، واردات مواد خام و اولیه کم شده و باعث بالا رفتن قیمت آنها شده است. صادرات با مشکل روبرو شده و هزینه های معاملات افزایش یافته اند. این ها نتایجی هستند که شرکتها و کسب و کارها می توانستند پیشاپیش برای آنها برنامه ریزی کنند.


آقای علیزاده مطلبی در مورد صندوق های بازتشستگی نوشتند که پربیننده ترین مقاله این ماه بود و در همین خبرنامه متن کامل آن را برای سهولت دسترسی شما همکاران عزیز درج کرده ایم.
خانم زهرایی با توجه به حضور پررنگ تر مقام معظم رهبری در گفتمان اقتصادی کشور مقاله ای با عنوان رهبر به هیأت دولت الفبای مدیریت اقتصادی می آموزد نوشتند که مقاله برگزیده این ماه است و از شما دعوت می کنم در همین خبرنامه متن کامل آن را مطالعه کنید. 


در این ماه نیز تقابل و تعامل اتاق بازرگانی، مجلس و دولت خصوصا در ارتباط با بورس ارز و نحوه مدیریت دولت مورد توجه قرار گرفت که گوشه هایی از آن در سه مطلب با عناوین مخالفت بخش خصوصی با بورس ارز، انتقاد مجلس و اتاق بازرگانی از دولت و سرنوشت بورس ارز چه خواهد شد؟،  جهت اطلاع رسانی و کسب نظرات فعالان اقتصادی در وبسایت درج شد.


کارشناسان تاجران در این ماه با توجه به اظهارات برخی افراد و دست کم گرفتن تاثیرات تحریم ها و تمسک به شعارهای عوام پسندانه لازم دیدند تذکری در این مورد داده و مقاله ای با عنوان تحریم ها جایی نمی روند، ما باید سیاست جدیدی اتخاذ کنیم حاصل آن شد. که در نتیجه گیری آن آمده است به نظر نمی رسد که انتظار اینکه تحریم ها به خودی خود در آینده ای نزدیک محو شوند چندان واقع بینانه باشد. همچنین ادامه کسب و کار با راهبردها و برنامه های کنونی که قبلا هم آنها را به کار بسته ایم مقدور نخواهد بود.  نتیجه من از این ارزیابی این نیست که ما هیچ چاره ای نداریم و باید تسلیم شویم بلکه نتیجه گیری من این است که ما باید راهبردی جدید اتخاذ کنیم که بر پایه دوام و بقا زیر تحریم ها نباشد.  ما باید رویکردی کنشگرایانه برای حل این مناقشه داشته باشیم تا با گذر از این بحران بتوانیم توجه و نیروی خود را بر دیگر مشکلات مهم موجود متمرکز کنیم.  به جای تکرار مواضع و اظهارات تکراری گذشته باید به دنبال ایده ها و ابتکارات جدید باشیم.  به جای اینکه صبر کنیم تا غرب به ما پیشنهاداتی بدهد که ما تاب آن را نداریم، ما باید پیشقدم شویم و راه حل های تازه ارائه دهیم.  ما باید از مسئولان و مقامات عالی کشور انتظار داشته باشیم و بخواهیم  که به جای رویکرد "صبر کنیم و ببینیم چه می شود"  گامی استوارتر بردارند و تصمیمی سازنده تر بگیرند و مبتکر ارائه راه حل این مناقشه باشند.


آقای کرمانی در این ماه به تجارت با ایران از دید هند نگاه کردند. توجه به اهمیت جذب سرمایه گذاری خارجی و روابط بین المللی چه در بعد سیاسی و اقتصادی مناسبات تجاری در این مقاله بررسی شده است. آقای کرمانی علاوه بر مطالبی در مورد وضعیت چابهار و سرمایه گذاری هند در سیستان و بلوچستان فراتر از هند به رابط تجاری در عرصه بین الملی نگاهی داشتند و تاکید کردند برای توسعه تجارت و سرمایه گذاری نه فقط با هند بلکه با دیگر کشورها باید بتوانیم نگرانی های آنها را درک کنیم و در آن رابطه با آنها همکاری لازم را بنماییم.  ما نمی توانیم و نباید انتظار داشته باشیم کشورها آنطور که ما طلب می کنیم با ما وارد تجارت شوند.  گرفتن و دادن امتیاز لازمه توسعه روابط تجاری است و البته نه فقط در مورد مسائل اقتصادی و ما باید با در نظر گرفتن شرایط و اولویت ها بدانیم چه وقت امتیاز بگیریم و چه وقت امتیاز بدهیم.


خانم دلاوری در مقاله ای پربیننده ای دیگر به بررسی وضعیت نرخ تبدیل ارز پرداختند.  سوالی که ایشان به دنبال جوابش بودند این بود که بر سر نرخ تبدیل ارز چه خواهد آمد؟  و پیامدها و اثرات کاهش ارزش پول کشورمان چیست؟ ایشان این مبحث را  از دیدگاه های زیر بررسی کردند:
اعتراف به ضعیف بودن پول ملی
بها دادن به تولیدات داخلی
افزایش تورم
کم کردن امتیازهای شرکت های دولتی
خانم دلاوری در پایان تاکید کردند در نهایت، تنها شناور کردن نرخ ارز می تواند از بروز چنین مسئله ای جلوگیری کند ولی شناور کردن نرخ ارز به تنهایی کافی نیست. برای داشتن چنین سیستم تبادل نرخ ارزی، بانک مرکزی باید بصورت فعالانه، مستقل، و حرفه ای مدیریت عرضه پول، نرخ های بهره و تورم را به دست بگیرد. حال باید دید با تشکیل مرکز مبادلات ارزی و سیاست های اعلام شده بازار چه واکنشی نشان خواهد داد. 


در این ماه تاجران مقالات متعددی از همکاران و فعالان اقتصادی دریافت کرد که یکی از آنها را با شما در میان گذاشتیم. چالش های بانک های معتبر غربی، فرصتی برای صنعت بانکداری کشور. این مقاله جالب به وضعیت بانک های معتبر جهانی و جدال آن ها  صدماتی که  بحران مالی جهانی برای آنها به وجود آورده اشاره کردند که انزوای ایران از این بحران می تواند فرصت یگانه ای را  نسیب صنعت بانکداری کشور کند. ایشان معتقدند اگر بانک های کشور ما بتوانند از زیر سایه سنگین تحریم ها در شش ماه تا یکسال آینده خارج شوند، می توانند خلاء ایجاد شده در سیستم بانکی جهانی که به واسطه خروج برخی  بانک های غربی ایجاد شده را پر کنند.  با این کار بانک های ما می توانند گسترشی بین المللی پیدا کنند و با این کار صنعت بانک کشور رونق خواهد یافت و رشد مناسبی خواهد کرد و جایگاهی مستحکم خواهد یافت.  اگر دولت کاری را که لازم است در مورد حل مناقشه هسته ای انجام دهد انجام بدهد، ما می توانیم از ضغف موجود در سیستم بانکی جهانی استفاده کنیم و به یک مرکز فعال جهانی برای امور بانکی تبدیل شویم.


در پایان ماه نیز آقای کرمانی مقاله ای پر خواننده نوشتند با عنوان نرخ واقعی دلار یا ارزش واقعی ریال چیست؟ سوالی که همه به دنبال پاسخ آن هستیم. بررسی عوامل مؤثر در این مورد از جمله دلاری شدن اقتصاد، تورم، سوءمدیریت، تحریم ها و مناقشه هسته ای چنین به پایان رسید که اگر شرایط به همین منوال ادامه یابد، افزایش وابستگی به دلار در معاملات و محدود شدن درآمد ارزی باعث ادامه کاهش ارزش ریال خواهد شد.  سرعت بروز تحولات در این مسیر تعیین خواهد کرد که آیا ما قادر خواهیم بود به موفقیت این بحران را مدیریت کنیم یا خیر.  اگر نتوانیم، بروز ابرتورم و یا خدای ناکرده بدتر از آن را باید انتظار داشت.
با سپاس – مدیر وبسایت تاجران

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: