به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

دکتر حسن روحانی تاکید کرد که براساس تجربه داخلی و بین المللی، راه پیشرفت و توسعه کشور از مسیر بهره گیری حداکثری از توان و نیروی مردم و مشارکت فعال بخش خصوصی می گذرد.  رئیس جمهوری با یادآوری این نکته که به هر میزان درآمدهای مختلف دولت افزایش پیدا کند، همچنان برای کشور بزرگی مانند ایران و مسایل و مشکلاتی که با آن روبه رو است، کافی نیست،گفت: حضور فعال بخش خصوصی، مشارکت عموم مردم و جذب سرمایه خارجی با توجه به مسایل و مشکلات موجود، از ضروریات است.  

دولت یازدهم مکررا از اهمیت بخش خصوصی و لزوم مشارکت بخش خصوصی سخن می راند. مجلس نیز در این مسیر بر لزوم حضور فعال بخش خصوصی در اقتصاد تأکید دارد.  پس مشکل کار بخش خصوصی و خصوصی سازی کجاست؟ مجلس؟ دولت؟ بخش خصوصی؟ چه کسی مقصر است؟ گیر کار کجاست؟

هر چند بخش خصوصی و اتاق های بازرگانی، تعاون و اصناف با انسجام  بهتری نسبت به گذشته کار می کنند اما هنوز مطالبات بخش خصوصی به وضوح شنیده نمی شود. مطالبات بخش خصوصی از مجلس چیست؟ از دولت چه مطالباتی دارد؟  در ادامه نگاهی به اظهارات اخیر برخی از نمایندگان مجلس می اندازیم تا موضع آنها را در مورد بخش خصوصی بسنجیم. امیدواریم در فرصت های دیگر مطالبات بخش خصوصی از دولت و مجلس را مطرح کنیم.

علی لاریجانی در جلسه شورای اداری استان البرز بیان کرد: باید کمک کرد بخش خصوصی رشد پیدا کند و اگر بخش دولت بدهی خود را به بخش خصوصی پرداخت نکند مسلماً این رشد را شاهد نمی‌شویم و باید به این نکته نیز اذعان داشت که سهم سوءمدیریت در بخش اقتصادی بیشتر از تحریم‌ها است. وی با ابراز اینکه این مشکلات تجمیع و نتیجه این فشارها به مردم اعمال شده است، خاطرنشان کرد: این امر سبب کند شدن حرکت آبادانی و نرخ رشد کشور شده است. علی لاریجانی با تصریح بر "باید حرکت اقتصادی در کشور فعال باشد تا از رکود خارج شویم" به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه امسال پایه حرکت اقتصادی در کشور به‌وسیله مردم انجام شود و انجام این عمل عین مجاهدت است، اشاره کرد و گفت: "باید زیر بازوی بخش خصوصی را بگیریم" و همچنین به این نکته اذعان داشت که آبادانی کشور بدون حضور مردم و بخش خصوصی امکان‌پذیر نیست و با اقتصاد دولتی نمی‌توان کاری از پیش برد.

حجت الاسلام روح الله بیگی نائب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بدهی دولت به پیمانکاران و بخش خصوصی حدود ۹۴ هزار میلیارد تومان است، گفت: بایستی ما بدانیم وقتی دولت به پیمانکاران بدهکار است می تواند بدون اینکه بدهی های چند ساله آن ها را پرداخت کند دوباره از آن ها کار بکشد و یا پیمانکاران توان آن را دارند که بدون دریافت بدهی های گذشته دوباره تجهیز کارگاه و نیرو کنند.

نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام محمد باقری بنابی در نشست 'کیفیت، محور توسعه پایدار' در شهرستان بناب که همزمان با روز ملی کیفیت برگزار شد ، تاکید کرد: دولت باید به بخش خصوصی احترام بگذارد و از آن حمایت کند. وی مشکل اصلی در روند کیفی سازی محصولات ایرانی را دولتی بودن اقتصاد دانست و افزود: تا زمانی که این روند ادامه داشته باشد و دولت نتواند خودش را از متن اقتصاد کنار بکشد و آن را به بخش خصوصی واقعی واگذار کند، محصولات تولید شده در کشور همچنان بی کیفیت خواهد بود.

نماینده مردم شهرستان دامغان در مجلس شورای اسلامی حمایت از بخش خصوصی را مهمترین راهبرد اقتصاد مقاومتی دانست. عبدالرحمان رستمیان تصریح کرد: همه مسئولان موظفند با حمایت از بخش خصوصی و سرمایه گذاران، زمینه رشد و توسعه شهرستان را فراهم آورند و به کاهش نرخ بیکاری کمک کنند. وی ضمن تأکید بر پتانسیل کاری نیروهای جوان پویا بر لزوم هم افزایی بین بخش خصوصی و دولت تأکید کرد و گفت: این همراهی و همکاری بخش خصوصی و دولت می تواند گره های فراوانی از اشتغال را باز کند و همچنین به رشد و توسعه واحدهای تولیدی و صنعتی را شاهد باشیم.

نماینده مردم بیرجند در مجلس شورای اسلامی معتقد است دستگاه‌های دولتی نگاه منفی به اقتصاد و بخش خصوصی دارند. حجتالاسلام و المسلمین سیدمحمدباقر عبادی در دیدار با اعضای کانون انجمن‌های صنفی آموزشگاه‌های آزاد فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی اظهار داشت: با کمال تأسف تمامی دستگاه‌های دولتی کشور در رونق بخش خصوصی کارشکنی می‌کنند. وی گفت: دستگاه‌های دولتی با ترس بر اینکه قدرت خود را از دست بدهند بخش خصوصی را رقیب خود می‌دانند. نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی افزود: این موضوع سبب عدم شکوفایی در کشور و گستردگی دستگاه‌های دولتی می‌شود. عبادی با بیان اینکه دستگاه‌های دولتی نگاه منفی به اقتصاد و بخش خصوصی دارند، تصریح کرد: عهده‌دار شدن یک محیط کاری توسط مردم سبب بالا رفتن کیفیت کار و راندمان و صرف اقتصادی می‌شود.

ابوذر ندیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز معتقد است: خصوصی سازی درایران به جای پرداختن به محتوا فقط در ظاهر صورت گرفته و چندان اثربخش نبوده است. وی اظهار داشت: خصوصی سازی درکشورمان فقط در راستای منافع مدیریتی صورت گرفته است. ندیمی تصریح کرد: نباید فراموش کنیم که در این خصوصی سازی بحث انگیزه بخش خصوصی کاهش یابد و یا اینکه با انجام اقداماتی نسنجیده حضور آنها کم رنگ شود.

ابراهیم نکو عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز معتقد است: سهم بخش خصوصی واقعی در این واگذاری‌ها چندان قابل توجه نبوده است و بیشتر شبیه یک بی انصافی عدالتی است  چرا که این واگذاری‌ها باید به بخش خصوصی واقعی باشد.

مهرداد بائوج لاهوتی، نماینده مردم لنگرود و عضو کمیسیون عمران مجلس نیز با تأکید بر نگرانی ها در مورد وضعیت سازمان بنادر و دریانوردی، گفت: مدیریت در عرصه بنادر و دریانوردی به گونه ای است که همه فعالان بخش خصوصی یکی پس از دیگری در حال ترک این حوزه هستند و این نکته ای است که وزیر راه و شهرسازی نیز از آن مطلع است.

سید شریف حسینی در جلسه شورای اداری اهواز اظهارداشت: الویت های اعتباری در این زمان به گونه ای طراحی شده که نمی توان با آن  پروژه های نیمه تمام شهرستان را تکمیل کرد بلکه باید در این راستا بخش خصوصی را وارد کرد. وی افزود: با ورود بخش خصوصی می توان در کنار ایجاد فرصت های شغلی، تعداد پروژه های بر زمین مانده شهرستان را به سر انجام رساند این مسئله رضایمندی مردم را نیز در پی خواهد داشت. زیرا نیمه کاره ماندن یک پروژه تبعات سیاسی و اجتماعی بسیاری در پی خواهد داشت

 امیر رضا خادم، معاون وزیر ورزش و جوانان نیز معتقد است: جذب بخش خصوصی و ترغیب سرمایه گذاران غیر دولتی به موضوع ورزش گره گشای مشکلات موجود کشور در حوزه ورزشی است و باید در این خصوص استان های مختلف کشور با جدیت بیشتری حرکت کنند. وی تصریح کرد: ارزیابی وزارت ورزش و جوانان از استان های مختلف بر اساس مولفه های مختلفی است و یکی از این مولفه ها حضور و مشارکت بخش خصوصی در رونق وتوسعه ورزش است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با تکید براینکه مادامی که اماکن فرهنگی همچون سالن‌های تئاتر و سینما صرفا در اختیار دولت باشد نمی‌توان به تغییر شرایط و بهبود کیفیت و گسترش آنها امیدوار بود، بر ضرورت تغییر سیاست‌گذاری‌ها و فراهم کردن بستر برای ورود بخش خصوصی تاکید کرد. مجتبی رحماندوست افزود:  باید برای ساخت مرکز فرهنگی و هنری و تامین نیازهای شهروندان و  هنرمندان در این زمینه، سیاست گذاری‌ها را تغییر داد و بخش خصوصی را وارد کار کرد تا مراکز فرهنگی خود باید بتوانند درآمدزایی کنند و ضمن خروج از اتکاء به بودجه‌های دولتی، در ادامه گسترش و بازسازی آن‌ها را شاهد باشیم. رحماندوست نخستین بستر حضور بخش خصوصی را جلب اعتماد آنها دانست.

عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به آمادگی مجلس برای تشکیل تیم کارشناسی مشترک با دولت و بخش‌خصوصی با هدف بازنگری در قوانین جذب سرمایه‌گذاری گفت: این کار می‌تواند زمینه‌های تسهیل ورود سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی به کشور را هموار کند. عبدالکریم حسین زاده، نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه بخش خصوصی با توجه به شناخت از وضع موجود نسبت به سرمایه‌گذاری‌ها گام برمی‌دارد گفت: اگر این چنین نبود بخش خصوصی اکنون یک ظرفیت توانمند برای سرمایه‌گذاری محسوب نمی‌شد، قاعدتا بخش خصوصی به دنبال منفعت در برابر سرمایه و هزینه‌های خود است و تا زمانی که امنیت خاطر و احساس آرامش اقتصادی و بازگشت سود و سرمایه نداشته باشد هرگز نسبت به سرمایه‌گذاری اقدام نمی‌کند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، نشست بررسی مسائل و راهکارهای اقتصاد مقاومتی و آسیب شناسی خصوصی‌سازی در کشور با حضور دکتر کاظم جلالی و مهندس رضا عبداللهی در مرکز پژوهش‌های مجلس برگزار شد. نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس اقتصاد مقاومتی را مستحکم کننده پایه‌های کشور دانست و تصریح کرد: یکی از راهکارهای اساسی باید زمینه واگذاری واقعی بخش‌های مختلف به بخش‌ خصوصی فراهم شود. وی افزود: باید زمینه‌های حضور بخش خصوصی در اقتصاد فراهم گردد و با توجه به ارزش‌های کشور هرگونه عامل دفع کننده سرمایه و سرمایه‌گذار، حذف گردد.

از سوی دیگر میرعلی اشرف پوری حسینی با حضور در برنامه تیتر امشب با اشاره به پیچیدگی های خصوصی سازی تا پایان سال گفت: در جریان خصوصی سازی، مقاومت هایی وجود دارد که این مقاومت ها فقط به مدیران اجرایی مربوط نمی شود بلکه نمایندگان مجلس هم انتظارات برای دفاع از قانون را برآورده نمی کنند. برخی از اعضای قوه مقننه هم در برخی موارد نه تنها از خصوصی سازی دفاع نمی کنند بلکه در برابر آن مقاومت می کنند.  رئیس سازمان خصوصی سازی با اشاره به اینکه خصوصی سازی در 8 سال دولت های نهم و دهم پیشرفتی نداشت گفت: هر چند در آن سال ها واگذاری به صورت سهام عدالت و رد دیون دولتی انجام می شد اما در دولت یازدهم، مجلس شورای اسلامی با ممنوع کردن رد دیون دولت و ساماندهی سهام عدالت کمک کرد تا روند خصوصی سازی بهبود یابد. رئیس سازمان خصوصی سازی تاکید کرد: در دولت یازدهم هم با همراهی مجلس شورای اسلامی که رد دیون را ممنوع کرد و سهام عدالت هم ساماندهی شد در سال 94 صد درصد و در سال 93 ، هشتاد و هفت درصد واگذاری ها به بخش خصوصی واقعی است در حالی که در گذشته حدود 17 درصد واگذاری ها به بخش خصوصی، واقعی بود.  رئیس سازمان خصوصی سازی با تاکید بر اینکه در عبور از مسیر خصوصی سازی، به دیوار دیگری برخورده ایم گفت: ساختار مالی و اقتصادی بنگاه های ما از پای بست ویران است. مانند حوزه هایی که به نفت، گاز و نیرو مربوط است زیرا تا زمانیکه قیمت آنها واقعی نشود نمی توان آنها را واگذار کرد.

در ادامه همین برنامه حمید رضا فولادگر نماینده مجلس و رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید و اجرای اصل 44 قانون اساسی گفت:  اقتصاد ما هنوز دولتی است و جایی برای بخش خصوصی وجود ندارد. فولادگر افزود: بخشی از مشکلاتی که در جریان خصوصی سازی وجود داشت به قوانین کشور برمی گشت از این رو نمایندگان مجلس قوانین را اصلاح کردند و با استفاده از داده های گزارش های نظارتی، قانون بهبود فضای کسب و کار و رفع موانع تولید راتصویب کردند.

از سوی دیگر، بررسی جوانب برنامه ششم توسعه از منظر بخش خصوصی مهم‌ترین موضوعی بود که در جلسه دبیرخانه مشترک 3 اتاق ایران، اصناف و تعاون مورد توجه قرار گرفت. محسن جلال‌پور رئیس اتاق ایران با این رویکرد که در شرایط کنونی انسجام، اتحاد و حرکت هماهنگ 3 اتاق که نمایندگان بخش خصوصی کشور هستند، بسیار اهمیت دارد در نشست دبیرخانه حضور پیدا کرد. در این جلسه حسین نقره‌کارشیرازی، رئیس دبیرخانه 3 اتاق هدف از برگزاری این جلسات را رسیدن به هماهنگی بین بخش خصوصی کشور دانست و گفت: خوشبختانه این آرزوی دیرینه بخش خصوصی محقق شد و توانستیم برای رسیدن به یک اتحاد خوب قدم جدی برداریم هرچند متاسفانه پس از گذشته 3 ماه از آغاز به کار این دبیرخانه هنوز نتوانستیم معرفی مناسبی از خود در جامعه ارائه دهیم و سایر استان‌ها را نیز در این موضوع وارد کنیم. وی از لزوم همکاری این دبیرخانه با معاونان استانی هر 3 اتاق در کنار معاونان پارلمانی آن‌ها تاکید و عنوان کرد: ضرورت دارد که این انسجام در همه استان‌های کشور تجلی پیدا کند و در پرتو آن بتوانیم سهم بخش خصوصی در اقتصاد کشور را بالا ببریم. خوشبختانه در این روزها شاهد همکاری خوبی بین بخش خصوصی و نمایندگان مجلس هستیم که به عنوان ظرفیتی بی‌نظیر دیده می‌شود. از سوی دیگر تشکیل این دبیرخانه با پایان دوره فعالیت نمایندگان مجلس مصادف شده است و می‌توان از این فرصت بهره‌گرفت و برای حضور چهره‌های اقتصادی در مجلس تلاش کرد. نقره کارشیرازی در ادامه به بیانات و تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی اشاره و عنوان کرد: خوشبختانه همه ارکان نظام بر این باورند که بهترین شیوه اجرای اقتصاد مقاومتی، حضور پررنگ‌تر بخش خصوصی و مردم است. رئیس دبیرخانه 3 اتاق بر این باور است که هر کشوری اقتصاد خود را در اختیار مردم خود قرار دهد، می‌تواند به تدریج پله‌های توسعه را طی کند.

محسن رنانی در جلسه فوق العاده کمیسیون سیاستگذاری و پایش اتاق اصفهان، اظهار کرد: اگر انتخابات مجلس دهم با حضور پرشور گروه های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی برگزار شود، فعالان اقتصادی، افق روشنی را برای اقتصاد کشور پیش بینی می کنند. وی تصریح کرد: فضای عمومی کشور نیاز به عزم حاکمیت برای پرشور ساختن انتخابات مجلس دارد تا شور و هیجان جامعه به امید آینده متصل شود. این استاد اقتصاد، مشارکت همه گروه های اجتماعی در انتخابات مجلس دهم را خواستار شد و گفت: بخش خصوصی اقتصاد باید در مجلس حضور فعال داشته باشد تا بتواند نظرات و دیدگاه های خود را در صحن مجلس مطرح کند. وی فعال شدن بخش خصوصی در ارائه دیدگاه های کارشناسی خود را به حاکمیت خواستار شد و گفت: ارائه بسته پیشنهادی و انتقاد کارشناسی از سیاست های اقتصادی دولت به پویایی اقتصاد کشور کمک می کند.

سید حمید حسینی، فعال بخش خصوصی گفت: در این دوره از انتخابات مجلس اقتصاد نقش کلیدی دارد و باید دید که نامزدهای این دوره چه راهکارهایی برای اقتصاد ایران دارند.  وی تصریح کرد: امیدوارم دولت و مجلس بحث رقابت را جدی گیرند و در ابتدا شورای رقابتی را اصلاح کند. خوشبختانه با توجه به تغییراتی که اکنون انجام شده است و افراد جدیدی که وارد این شورا شده‌اند امیدواریم آنان بتوانند بازار را به سمت رقابت‌پذیری هدایت کنند.

محسن جلال پور رئیس اتاق بازرگانی ایران در خصوص نگاه دولت به اتاق بازرگانی به عنوان نماینده بخش خصوصی گفت: اقتصاد ایران در دوره‌های گذشته همواره یک اقتصاد دولتی بوده است و ما هم به آن عادت کرده ایم در واقع قالب اقتصاد ایران به این شکل درآمده است. وی افزود: اکنون حاکمیت نه از سر اختیار بلکه از اجبار به تغییر این قالب تن داده و ناچار شده که به سمت بخش خصوصی متمایل شود.

وی علل این تغییر رویکرد حاکمیت را مشکلات اقتصادی چند سال اخیر دانست و گفت: تحریم های بین المللی،کاهش قیمت نفت،بدهی های دولت و پروژه های نیمه تمام عواملی است که دست به دست هم داده که عملا دولت دیگر نتواند با رویکرد قبلی ادامه دهد. رئیس اتاق ایران افزود: اگر تا پیش از این اتاق نقش ویترینی داشته به خاطر این بوده که اصلا نقشی در اقتصاد بخش خصوصی نداشته است امروز باید این را تبدیل به یک حضور قوی و تاثیر گذار  کنیم. البته این نگاه در دستگاه های مختلف و تصمیم گذار همچون مجلس شورای اسلامی نیز وجود دارد. وی ادامه داد: آن چیز که امروز اهمیت دارد این است که حالا که این اراده در دستگاه‌های مختلف کشور و حاکمیت به وجود آمده بخش خصوصی نیز از  فرصت استفاده کند.

کارشناسان تاجران ضمن استقبال از نحوه استدلال و نگرش رئیس اتاق بازرگانی تأکید می کنند که بخش خصوصی باید از این فرصت طلایی نهایت استفاده را ببرد. انتخابات مجلس در راه است و ما باید نسبت به گفتمان اقتصادی و مجلس آینده و مطالبات بخش خصوصی آگاهانه تر و منسجم تر عمل کنیم.

احزاب باید راهکارهای اقتصادی ارائه کنند

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: