به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

در پی حملات تروریستی در فرانسه،  وزیر امور خارجه اعلام کرد سفر رییس جمهوری به کشورهای ایتالیا ، واتیکان و فرانسه با توجه به حوادث تروریستی در پاریس و باهماهنگی میزبانان به زمان دیگری موکول شد.  به گفته محسن جلال پور، رییس پارلمان بخش خصوصی که برای این سفر زحمات و تدارکات بسیار دیده بود اتاق ایران بیش از دو سال است که فعالیت‌های سلفیت تکفیری را محکوم کرده و آن را برای اقتصاد کشور، تهدیدی خارجی دانسته است. امروز کشورهای مسلمان از این بحران در رنج و عذاب هستند و باید سیاست‌های آتی خود را متناسب با برخورد با این پدیده شوم در نظر گیرند.

جلال پور در کانال تلگرام خود نوشت: من فکر می کنم آسیب های تروریسم به این زودی ها گریبان جهان را رها نخواهد کرد.اقتصاد که بماند، حیات مردمی را به این شکل گرفتن، اوج رذالت این تفکر است که مسلمان و مسیحی نمی شناسد.

به عنوان نماینده کوچک شما در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ايران، ضمن ابراز همدردی با مردم فرانسه، این اقدامات وحشیانه و جنایتکارانه را محکوم می کنم و برضرورت اجماع جهاني برای ريشه كني تروریسم و خشونت تأکید دارم. وی در ششمین نشست هیات نمایندگان دوره هشتم بهبود روابط با همسایگان، ارتقای روابط اقتصادی با غرب و برخورد مناسب با پدیده شوم فرقه‌گرایی را سه محور مهم در تدوین سیاست‌های کشور دانست و گفت: امروز سلفیت، تکفیری تهدیدی خارجی برای اقتصاد کشور محسوب می‌شود و باید در سیاست‌گذاری‌های کشور مورد توجه جدی قرار گیرد.

از سوی دیگر حمید بعیدی نژاد، رییس تیم کارشناسی مذاکره کننده ایران در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت: این حادثه نشان داد که مبارزه جهانی با تروریسم و ریشه های آن از فوریتی فوق العاده برخوردار است و بهمین علت هم بود که تمام کشورهای جهان فوری این حادثه را محکوم کردند. اما بنظر میرسد هر نوع مقابله همه جانبه با تروریسم ایجاب می کند که روی برخی اصول و مبانی اتفاق نظر وجود داشته باشد و گرنه اقدامات موثری شکل نخواهد گرفت. از جمله این اصول میتوان به این موارد اشاره کرد:
1- تروریسم به هر شکل و صورت، فارغ از منشاء و ریشه های آن، باید توسط همه محکوم شود.
2- تروریسم نباید به تروریسم خوب و بد تقسیم شود. اگر یک گروه تروریستی بدلیل آنکه رقبای سیاسی کشور رقیب را بخطر می اندازد بعنوان تروریسم خوب مورد حمایت قرار گیرد، دیگر نباید انتظار داشت که همان کشور خود بهمین دلیل در خطر گروههای تروریستی خوب تحت حمایت رقیب خود قرار نگیرد. بازی با مهره ی گروههای تروریستی بسیار خطرناک است.
3- هیچ کشوری در این عصر نباید خود را از خطر گروههای تروریستی در امان بداند. لذا باید جبهه ای جهانی با شرکت جریانهای موثر جوامع مدنی برای مقابله با تروریسم شکل گیرد. از کشته شدن مردم در کشوری که حتی ممکن است دولت آن به عمد یا اشتباه از این گروهها حمایت کرده باشد خوشحال نشویم. هیچ دلیلی نباید مجوزی اخلاقی برای بی تفاوتی از کشته شدن یا آسیب به مردم بیگناه را فراهم کند.
4- در کنار مقابله های سیاسی، نظامی، مالی و حقوقی علیه گروه های تروریستی باید با کسب حمایت از حوزه های دینی و فرهنگی به از بین بردن ریشه های فکری و اعتقادی این گروهها مبادرت نمود. از نقطه نظر جامعه شناسی، از میان بردن حاشیه نشینی در شهرهای بزرگ نیز میتواند به مقابله با تروریسم کمک زیادی کند.

جای امیدواری است که علاوه بر رییس جمهور و برخی از اعضای هیأت دولت، مسئولانی چون جلال پور و بعیدی نژاد نسبت به این فاجعه انسانی ساکت ننشستند و علاوه بر محکوم کردن آن راهکارهایی عملی در مقابله با این پدیده شوم ارائه دادند.

اسحاق جهانگیری در مراسم چهارمین دوره ی اعطای جایزه ملی علامه طباطبایی با بیان اینکه برخورد گزینشی با تروریسم چاره ساز نیست، تصریح کرد: باید صدای بشریت علیه تروریسم در هر کجای دنیا که رخ می دهد بلند شود، باید واکنش جهانی به کشته شدن انسانها در عراق، سوریه و لبنان به اندازه و میزانی باشد که در پاریس یا نقاط دیگر انسان های بی گناهی قربانی می شوند. وی لزوم یافتن راهکارهای مناسب و موثر برای ریشه کن کردن معضل تروریسم از سوی جامعه ی جهانی را خاطرنشان ساخت و افزود: در مرحله ی نخست نیازمند مبارزه ی اندیشه ای و مبنایی با تفکری هستیم که منجر به ظهور رفتارهای افراط گرایانه و تروریستی می شود و در مرحله ی بعد باید کسانی که این گروه ها را سازماندهی و حمایت مالی و تسلیحاتی می کنند، مقابله شود.

رییس جمهوری نیز در پیام های جداگانه ای به رییس جمهوری فرانسه، نخست وزیر ایتالیا و "ملت لبنان" بر  "ضرورت یکپارچگی و تمرکز بر مبارزه با تروریسم" و "مبارزه همه جانبه علیه گروههای تروریستی"  تأکید کرد و گفت: تمام جهانیان وظیفه دارند با این خطر شوم و فراگیر مبارزه کنند. ملت بزرگ ایران در کنار شما ایستاده تا مبارزه با ترور و افراط‌گری را تعمیق بخشد.

فعالان اقتصادی آگاه اند که نتیجه افراط گرایی و حملات تروریستی علاوه بر خسارات و تلافات انسانی می تواند روند توسعه اقتصادی کشورها را برای چندین دهه به عقب برگرداند.  امنیت و ثبات در منطقه باید در اولویت سیاست های خارجی دولت باشد و ما فعالان اقتصادی نیز نباید نسبت به آن بی تفاوت باشیم. 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: