به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

رییس جمهوری در دیدار اعضای هیات دولت با رهبر معظم انقلاب اسلامی گفت: در شرایط جدید پساتحریم، ما نیازمند طراحی نو هستیم. کارشناسان تاجران نیز بر این باورند که پساتحریم دوران جدیدی است با مختصات جدید، فرصت ها و تهدیدهای جدید. با ابزار کهنه و افکار کهنه نمی توان با موفقیت از این وادی گذر کرد. باید طرحی نو دراندازیم و افق های فراتر و در حال تحول جهان پیرامون خود را با دیدی تازه ببینیم. اندیشه نو و خرد جمعی مشعل راه ما در گذار به این دوران خواهد بود.

علیرضا دائمی، معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی نیز در مطلبی با عنوان راه روشن توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور در شرایط پساتحریم می نویسد: تحـولات مربوط به تفاهم 1+5 و فراهم شدن زمینه­ های تعاملات بین­ المللی و استفاده از ظرفیت­های بین­ المللی در انتقال دانش فنی و تأمین سرمایه از مؤسسات بین­ المللی شرایط جدیدی را پیش پای مدیریت کشور قرار داده و استفاده از شرایط پساتحریم و مدیریت خردمندانه منابع سرمایه­ ای، انسانی و طبیعی براساس حکمرانی خوب تقاضای همگان می­ باشد.

وی می افزاید: پیش­بینی می شود شرایط عمومی کشور در پساتحریم با وجود موتورهای پیشرانی نظیر توسعه مبادلات بانکی، امکان استفاده از دانش فنی پیشرفته جهان و ایجاد زمینه­ های توسعه همکاری­ های صدور خدمات فنی و محصولات داخل بیش از هر زمانی آماده تحولات اقتصادی و اجتماعی در کشور می ­باشد و استفاده صحیح از این شرایط پیش آمده راه­ حل بسیاری از مشکلات کشور می­ باشد.

پیشتر نیز محمد فاضلی، معاون مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری تأکیدکرده بود که دنیای پساتوافق و پساتحریم، عرصه دیگری از حیات ایرانی با ملزومات اندیشه‌ای متفاوتی خواهد بود. اتفاقاتی در ذهن‌ها و نگرش‌ها رخ خواهد داد که خود موتور محرک تغییرات بزرگ‌تری خواهند شد.  

جدا از اهمیت برنامه ریزی و مدیریت پساتحریم که خوشبختانه شاهد تلاش ها و تحرکات مثبتی در این زمینه از سوی دولت و بخش خصوصی هستیم نقش و وظیفه رسانه ها هم مورد توجه مسئولان، اندیشمندان و فعالان اقتصادی و اجتماعی قرار گرفته است.

اخیرا دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها یازدهمین نشست تخصصی خود را که به بررسی نقش رسانه‌ها در پساتحریم اختصاص داد.  محمد سلطانی‌فر، مدیرکل مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها در ابتدای سخنانش دلایل برگزاری این نشست تخصصی را عنوان و با تاکید بر اینکه اقشار مختلف جامعه به ویژه اقتصادیون و سیاسیون پس از توافق هسته‌ای درمورد فعالیت های خود به فکر فرو رفتند، بیان کرد: ما اصحاب رسانه نیز به فکر افتادیم که از این اتفاق مهم و ارزشمند که نصیب ما شده است چگونه می‌توانیم استفاده کنیم و فعالیت‌های خاصی را شکل دهیم. او با اشاره به اینکه ما در طول دوران تحریم همیشه عادت کرده بودیم که نگاه بسته، تحریمی و دشمن ستیزانه به موضاعات داشته باشیم، ادامه داد: مساله اصلی این است که آیا اکنون که در دوران پساتحریم بسر می‌بریم، می‌توانیم ادبیات روزنامه‌نگاری خود را تغییر بدهیم؟ سلطانی‌فر در پایان سخنانش با اشاره به اینکه امسال سال همدلی و هم زبانی است، اظهار کرد: رویکرد اصلی ما در این نشست این است که رسانه‌ها چگونه می توانند با توجه به مسائل پساتحریم، مسائل اقتصادی را دنبال کنند.

حجت الله میرزایی، استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی عنوان کرد: در ساختار اقتصادی ایران نیاز به اصلاحات جدی است که رسانه‌ها در این زمینه نقش جدی داشته و می‌توانند با ایجاد فضای گفتگو شکل‌گیری تحولات عمده را در افکار و اندیشه‌های جامعه ایجاد کنند. وی از کاهش تولید محتوا در رسانه ها ابراز نگرانی کرد.

حمید حسینی، فعال اقتصادی و عضو هیات مدیره صادرکنندگان فرآورده های نفتی در این خصوص ار جمله بر رسالت گفتمان سازی، اطلاع رسانی و مطالبه گری رسانه ها تأکیدکرد.

هر چند سایر کارشناسان حاضر  از جمله احمد توکلی، احمد میدری و سعید لیلاز مطالبی در خصوص شرایط پساتحریم گفتند اما تمرکز مطالب آنها بر روی نقش رسانه در دوران پساتحریم نبود. 

چندی پیش مسعود نیلی، مشاور ارشد اقتصادی رییس جمهور نیز بر اهمیت مشارکت فعالان اقتصادی و مردم در گفتمان اقتصادی تأکید کرد. وی گفت: ما از حالا تا تاریخی که ان‌شاءالله تحریم‌ها برداشته شود، باید دو کار مهم را به سرانجام برسانیم. اول اینکه دولت باید خودش را برای شرایط پساتحریم آماده و مهیا کند. دورانی که طی آن باید سرمایه‌گذاری خارجی جذب شود، صادرات غیرنفتی افزایش یابد، دیپلماسی اقتصادی تقویت شود و اقدامات بسیار دیگری صورت گیرد که به هر حال در حوزه وظایف و اختیارات دولت است. کار دوم باید در عرصه افکار عمومی انجام بگیرد. به این صورت که از اکنون تا آن زمان باید راجع به انتخاب‌های مختلف در دسترس بحث و روشنگری شود که هر انتخاب چه پیامدهایی ممکن است برای اقتصاد کشور داشته باشد و چقدر ممکن است نتایج انتخاب‌های خوب یا بد و اثرگذاری آن در اقتصاد کشور با هم تفاوت داشته باشند. از نظر من به طور کل در فضای کشور باید گفتمان غالب گفتمان اقتصادی باشد. یعنی در همه جا به این پرداخته شود که چگونه می‌توان در شرایط اقتصادی کشور بهبود ایجاد کرد و بایدها و نبایدها چیست.

علی طیب نیا نیز در مراسم تجلیل از خبرنگاران گفت: برای اولین بار در تاریخ، حقوق یک ملت را در غنی سازی به رسمیت شناختند و امید است نتایج عملی آن نمایان شود و تحریم ها برداشته شود تا زمینه برای اصلاح ساختار اقتصاد کشور و دستیابی به رشد اقتصادی پایدار فراهم گردد. وی ادامه داد: برای رسیدن به این هدف و اینکه اشتباهات گذشته را دوباره مرتکب نشویم و استفاده درست از منابع کشور داشته باشیم باید به یک فهم و درک مشترک از مشکلات و مسائل اقتصاد ایران برسیم. وزیر اقتصاد گفت: اگر قرار است به همه این اهداف برسیم، خبرنگاران همچون گذشته نقش ممتازی را در پساتحریم ایفا خواهند کرد.

در اقدامی دیگر، موسسه مطالعات و پژوهش های اقتصاد ایرانیان در راستای توجه به توسعه بازارهای سرمایه پذیر و تخصصی شدن آنها در دوران پساتحریم و ارتقای آگاهی بازیگران این عرصه، همایشی را  با عنوان " نگاه نو، ذهن نو، زبان نو برای عملکرد نو" در دوران پساتحریم برگزار می نماید. این همایش در 12 شهریورماه در دانشگاه اقتصاد دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.   به اعتقاد برگزار کنندگان این همایش، ناگفته پیداست که با توسعه بازارهای سرمایه پذیر و تخصصی شدن آنها در دوران پساتحریم، ارتقای آگاهی بازیگران این عرصه بیش از پیش اهمیت یافته است به نحوی که تنها راه سودآوری، داشتن نگرشی نو و به روز و مبتنی بر تجربه است.

در پایان باید مجددا تأکید کرد که دوران پساتحریم تنها متعلق به اقتصاد و فعالان اقتصادی نیست و همانگونه که تحریم ها ابعاد مختلف جامعه را از لحاظ فرهنگی، سیاسی و اجتماعی نیز تحت تأثیر قرار داده بود پساتحریم هم ابعاد متعدد خود را خواهد داشت که مستلزم اندیشه نو، نگاهی نو و طراحی نو است.   

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: