اقتصاد

قدرت گرفتن سریع طالبان در افغانستان برای همه کشورهای جهان تعجب آور بود و مقامهای کشور ما هم برغم اینکه تعاملاتی با این گروه داشتند، گمان نمی‌کردند به این سرعت نظام حاکم بر افغانستان سقوط کند و طالبان بر تمامی مناطق مسلط شود. واقعیت این است که ما در مقابل یک عمل انجام شده قرار گرفتیم و منفعلانه ظهور طالبان و سقوط نیروهای نزدیک به ایران را نظاره کردیم. برغم انتقاداتی که به عکس العمل ایران وارد می‌شود، باید توجه داشت که یک نوع عملگرایی در رفتارهای چند هفته گذشته ایران نهفته بود، یک نوع عملگرایی که متاسفانه در دهه‌های اخیر در سیاست خارجه کشورمان غایب بوده است.

پنجشیردر واکنش به حملات پنجشیر و مداخله پاکستان در امور افغانستان، مجید تخت روانچی سفیر کشورمان در سازمان ملل، این حملات را محکوم کرده و گفته که هر دولتی که با زور در افغانستان به قدرت برسد، به رسمیت شناخته نخواهد شد. درحالی که دیپلمات ارشد کشورمان به طور تلویحی به انتقاد از مداخله‌گری‌های پاکستان پرداخته، با صراحت شعارهای قیلی را تکرار کرده و وضعیت امروز افغانستان را نتیجه مستقیم مداخله آمریکا و نیروهای خارجی دانسته است. ما در تعامل با همسایه‌های شرقی خود به درستی با عمگرایی رفتار می‌کنیم و اجازه سایه افکندن ایدئولوژی بر سیاست خارجی را نمی دهیم، اما وقتی پای ارتباط با غرب و همسایه‌های غربی به میان می آید، منافع ملی را فدای ایدئولوژی (و بدتر از آن، رویکردهای جناحی) می‌کنیم.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

قرارداد اخیر 27  میلیارد دلاری شرکت فرانسوی توتال با عراق برای انجام چهار پروژه گازی در جنوب آن کشور که بیشترین میزان سرمایه گذاری خارجی برای توسعه بخش انرژی درعراق است نه تنها نیاز انرژی آن کشور به ایران را کاهش خواهد داد بلکه خاطره تلخ کنار کشیدن شرکت توتال از پروژه 5 میلیارد دلاری توسعه فاز 11 پارس جنوبی را بار دیگر برای ما زنده میکند آن هم درشرایطی که ادامه مذاکرات برجامی هنوز در حال تعلیق است و ادامه این مسیر تهدیدی جدی برای صادرات گاز کشور به عراق خواهد بود، زیرا به گفته وزیر نفت عراق به دلیل ارزان بودن گازی که در داخل تولید می شود پروژه توتال کمک خواهد کرد که عراق واردات گاز از ایران را قطع کند. 

گازامضای قرارداد صادرات گاز ایران به عراق درسال 1396 که پس از سال ها بر روی کاغذ ماندن مسیر همواری برای عراق در راستای تامین نیازهای انرژی خود و برای ایران به عنوان منبعی به منظور افزایش درآمدهای صادراتی فراهم کرده بود خیلی زود در رویاروئی با چالش تحریم ها و مواجهه با موانع و محدودیت های بانکی که انتقال این درآمد را برای کشورمان غیرممکن کرده بود به یک جاده یک سویه تبدیل شد، اما به رغم کاهش، صادرات روزانه گاز به آن کشور همچنان ادامه یافت و اکنون درحالی که درسال های اخیر کشورما نتوانسته در جذب سرمایه های خارجی برای توسعه زیر ساخت های انرژِی موفق باشد، عراق با وجود قرارداد توتال، به گفته تحلیلگر انرژی رضا زندی، در توسعه میادین نفت و گاز که نهایتا به ثروت ملی تبدیل می شوند از ایران پیشی گرفته است و حتی در پی یافتن جایگاه خود در بازار انرژی و ژئوپلیتیک منطقه است.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

هم زمانی اصرار مجلس برتصویب طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی با ایجاد حسابهای جعلی افراد معروف و غیر معروف در اپلیکیشن روبیکا و اقداماتی دیگر مانند کاهش سرعت اینترنت و اخذ مالیات از کسانی که در شبکه های اجتماعی توسط بیش از 500 هزار نفر دنبال می شوند، همگی تایید کننده این واقعیت است که حاکمیت در فضای مجازی هم مثل فضای فیزیکی عمل می‌کند و نه احترامی برای حریم خصوصی و حق مالکیت قائل است و نه دغدغه کارآیی و افزایش بازدهی را دارد. بنظر می‌رسد به رغم مخالفتهای بیشمار کاربران و برغم به راه افتادن کارزاری با امضای بیش از یک میلیون نفر در مخالفت با طرح به اصطلاح صیانت، تصویب آن تسهیل و تسریع شود. عملکرد روبیکا و اقدامات مشابه اما، درعین حال که «صیانت از حقوق کاربران» را زیر سئوال برده، بیش از پیش به بی اعتمادی کاربران نسبت به پیام‌رسان‌های داخلی دامن زده است.

روبیکانقض حریم شخصی توسط روبیکا ادعای حامیان طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی مبنی براین که اپلیکیشن های خارجی به حریم شخصی کاربران احترام نمی گذارند را بیش از پیش بی اعتبار کرده و تردیدی باقی نگذاشته که هدف از این اقدام خلاف قانون توسط روبیکا تکرار اتفاقی است که چند سال پیش به  فیلتر شدن تلگرام و جایگزینی آن با پیامرسان سروش منجر شد، تا اکنون نیز هم زمان با طرح صیانت مجلس و ایجاد محدودیت در استفاده از شبکه های اجتماعی خارج از کشور به تدریج روبیکا جایگزین اینستاگرام شود.  این اقدام نه تنها سر و صدای کاربران شبکه های اجتماعی را درآورده، بلکه بسیاری از فعالان اقتصادی نیز دست به اعتراض برداشته اند. حسین سلاح ورزی در صفحه توئیتر خود نوشته «فضاحت روبیکا در جعل و دزدی هویت برای حکمرانان درس خوبی دارد. این شبکه های اجتماعی انحصاری "به فرموده" برای رقابت با مشابه خارجی قبل از فناوری نیازمند دستیابی به قدری عقل و شعور و اخلاق اند».

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

پس از تلاش‌های دولت دوازدهم برای پیوستن به کنوانسیون FATF، ارجای تصمیم‌گیری از مجلس به مجمع تشخیص مصلحت نظام، اتمام مهلت مجمع برای تصمیم گیری و مسکوت ماندن آن، و نهایتا دستور رهبری برای بررسی مجدد توسط مجمع تشخیص مصلحت، سرنوشت پیوستن کشورمان به این کنوانسیون که برای پیشبرد اهداف اقتصادی و سیاسی کشور از اهمیت بسزائی برخوردار است هنوز مبهم و نامعلوم است، و باید دید که آیا این بار نیز با سپری شدن مهلت قانونی یک سال پس از دستور رهبری باز این موضوع مسکوت خواهد ماند یا به رغم اعلام ماه گذشته مجید انصاری مبنی بر قرارنداشتن موضوع اف ای تی اف در دستور سال جاری مجمع تشخیص مصلحت، دولت سیزدهم برای بررسی و تصویب آن در این مجمع تلاش خواهد کرد؟

خوانساریدرحال حاضر نگاهها به سوی وزیر امور خارجه و سرنوشت مذاکرات برجامی است که بتواند روابط ایران با دنیا را بهبود بخشد و رویکرد واقع بینانه‌ای نسبت به جامعه بین‌المللی ایجاد کند. بسیاری از مخالفان پیوستن به FATF می‌گوید عضویت در این کنوانسیون، دور زدن تحریمها را دشوارتر میکند. در مقابل این بحث مطرح میشود که مبنای تجارت را نباید بر دور زدن تحریم ها گذاشت زیرا این راه حلی درازمدت نیست و در کوتاه مدت هم تنها کاسبان تحریم از آن سود می برند. همانطور که مسعود خوانساری، رئیس اتاق تهران گفته، قیمت دلار در یک ماه گذشته حدود 3 هزار تومان افزایش یافته و تنها خبرهای خوش از شروع دیپلماسی قوی دولت و مذاکرات، لغو تحریم ها، بازگشت ارزهای بلوکه شده و نگاه مثبت به عضویت در FATF می‌تواند بازارها و فعالان اقتصادی را به آینده امیدوار کند، زیرا ثبات اصلی‌ترین نیاز اقتصاد ایران است.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

فاجعه کرونا در کشور تصویر تاریکی از چند ماه آینده ترسیم کرده است. وضعیت بحرانی در بسیاری از شهرها، به ویژه در مشهد که میزان ابتلا، بستری شدن و مرگ ناشی از کرونا بسیار بالاتر از میانگین کشوری است، پیش بینی مراجع بین‌المللی مبنی بر بالارفتن تعداد مبتلایان و افزایش شمار فوتی‌ها را به تحقق نزدیکتر میکند. وزارت بهداشت اعلام کرده در روز جمعه، 22 مرداد، کرونا بالغ بر 527 نفر قربانی گرفته است و بر این اساس اکنون تعداد کل فوت شدگان از 100 هزار نفر گذشته است. البته آمارهای غیررسمی، تعداد قربانیان را 200 هزار نفر تخمین می‌زند.

کرونابیش از یک سال است که مراکز درمانی و مراقبان بهداشتی و پزشکی شب و روز بدون وقفه در خدمت به بیماران کرونایی با امید فردایی بهتر شب را به روز رسانده‌اند، اما متاسفانه این امید اکنون به ناامیدی گرائیده و از دست رفتن روزانه مبتلایان و افزایش دقیقه به دقیقه بیماران کرونایی نه تنها تاب و توان مدافعان سلامت را به انتها رسانده بلکه کمبود دارو، سرم و وسایل پزشکی مورد نیاز نیز به دردی مضاعف برای سیستم درمانی کشور تبدیل شده است. موج پنجم کرونا همچنان با سرعت در تاخت و تاز است و رنگ قرمز 336 شهر کشور، در کنار وضعیت نارنجی 84 شهر، حکایت از شناسائی حدود 41 هزار بیمار جدید، بستری شدن بیش از 5 هزار نفر، و جان باختن حدود 5 هزار نفر طی یک هفته دارد.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: