اقتصاد

حسن روحانی در جلسه هئیت دولت گفته «برای جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه مهم نیست که چه کسی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیروز شود، چرا که هر دولتی در آمریکا بر سر کار بیاید، مجبور است در برابر ملت ایران تسلیم شود.» البته درست‌تر اینست که بگوییم «هردولتی که در آمریکا بر سر کار بیاید، کاسبان تحریم دست از آمریکاستیزی بر نخواهد داشت.» نگاهی به تحلیل‌های داخلی درخصوص انتخابات آمریکا نشانگر آنست که جناح افراطی، نگران از سرگرفته شدن مذاکرات جدی ایران با اروپا و آمریکاست و از همین رو، بر گفتمان سازش‌ناپذیری سیاست‌های ایران و آمریکا و دشمنی ابدی دو کشور تاکید می‌کند.

روحانی ظریفدر مقابلِ گرایش‌های ایدئولوژی‌زده، جریان‌های عمل‌گراتر در کشور خواستار رفع مشکلات معیشتی مردم هستند و تعامل و مذاکره را یکی از مهمترین راه‌کارها برای کاهش چالش‌های اقتصادی می‌دانند. دعوای رادیکال‌ها و عملگراها همیشه وجود داشته و خواهد داشت، ولی با توجه به اینکه روابط ما با آمریکا عادی‌سازی نشده و گفتمان حاکم در کشور همواره تقابل با نظم بین‌الملل بوده، همیشه رادیکال‌ها دست بالا را در سیاست خارجی کشورمان داشته‌اند و هیچگاه، دستاوردهای عملگراها به بار ننشسته است.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

چندی پیش کریس لارسن، بنیانگذار و مدیر اجرایی ریپل لبز (Ripple Labs) در گفتگویی با مجله فورچون به این احتمال اشاره کرده که دفتر مرکزی شرکت خود را به خارج از آمریکا منتقل کند. لارسن علت این امر را ضوابط دست و پاگیر اقتصادی آمریکا عنوان کرده است. این در حالی است که فعالان اقتصادی در کشورهایی همچون سنگاپور می‌گویند شرایط مناسبتری در کشورشان برای توسعه صنعت ارزهای دیجیتال دارند.

ارز دیجیتالدر این شرایط متاسفانه مسئولان کشور ما از فرصت فوق‌العاده‌ای که ارزهای دیجیتال می‌تواند برای کشور ما فراهم کند، بی‌خبرند. سؤال اینجاست که آیا بخش خصوصی ایران قابلیت این را دارد که اقدامات لازم برای جذب شرکت‌های همچون ریپل لبز انجام دهد؟ علاوه بر عدم همکاری مسئولان کشور، انزوای اقتصادی و سیاسی ما و دور افتادن از بازارهای فن‌آوری بین‌المللی باعث شده که ما از قافله ارزهای دیجیتال عقب بمانیم.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

آمارها حاکیست جرائم در ابتدای سال جاری رشدی 4 درصدی داشته است. در همین حال 50 درصد سارقان دستگیر شده در تهران مجرمین بار اول (سرقت اولی‌ها)  بودند. این آمار هشداری است که حاکی از سرایت مشکلات معیشتی به مشکلات اجتماعی دارد. عوامل درونزا (سوءمدریت و فساد) در کنار انزوای سیاسی و اقتصای کشور باعث تعمیق مشکلات اقتصادی شده، و مشکلات معیشتی به تنش‌های اجتماعی دامن زده است.

سردار قنبریرئیس جمهوری گفته به خاطر ایستادگی مردم و مسئولان، بزودی تحریم تسلیحاتی ایران لغو خواهد شد، ولی لغو این تحریم‌ها هیچ چاره‌ای برای مشکلات اقتصادی کشور نخواهد بود و روند رو به رشد جرائم ادامه خواهد یافت. حاکمیت باید همزمان فکری برای رفع انزوای سیاسی و اقتصادی کشور و فساد سیستمی در داخل نماید، والا شاهد دشوارتر شدن مشکلات معیشتی و بالتبع، افزایش جرائم اجتماعی خواهیم بود.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

اخیرا آیت‌الله خامنه‌ای در بحث سیاست خارجی و تعامل بین‌المللی، به مفهوم عقلانیت اشاره کرده و فرمودند: «عقلانیّت به معنای محاسبه‌ درست است...بعضی‌ها اسم عقل و عقلانیّت را که می‌آورند، منظورشان از عقلانیّت ترسیدن است؛ وقتی میگویند عاقل باشید، یعنی بترسید، یعنی منفعل باشید، یعنی از مقابل دشمن فرار کنید!» آیا این بیانات به معنی تغییر سیاست «نه به مذاکره» و ورود به فاز تعامل فعال بین‌المللی می‌باشد؟

رهبریمقام معظم رهبری افزوده اند: «ترسیدن و فرار کردن و میدان را خالی کردن، اسمش عقلانیّت نیست...فقط هم مسئله‌ نیروهای مسلّح و دستگاه دفاعی و قدرت دفاعی نیست که باید ناشی از عقلانیّت باشد؛ نه، در همه‌ی مسائل مهم برای اداره‌ی یک کشور و بخصوص در جمهوری اسلامی که این همه اسلام بر روی عقل و تعقّل و تفکّر تکیه کرده، اگر بخواهیم کارها درست پیش برود، بایستی بر مبنای عقلانیّت عمل کنیم.» آیا در حوزه سیاست خارجی، نترسیدن و میدان را خالی نکردن، به معنی تعامل و مذاکره مقتدرانه نیست؟

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

ارز دیجیتالاین روزها با افزایش استفاده مردم از صرافی‌های ارز دیجیتال، بعضی از کارشناسان می گویند این روند، میزان خوبی برای سنجش میزان بی‌اعتماد مردم به ریال است. زهرا امینی، یکی از معروفترین ماینرهای بین کوین در ایران، در مصاحبه‌ای با خبرگزاری «کوین دسک» گفت: به تازگی یک مردم 70 ساله از من خواسته است که سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال را برایش توضیح بدهم که دلیل این پرسش آن بود که وی دیگر نمی خواست به ریال متکی باشد.

امینی می‌گوید وقتی وقتی اشخاص مسن به سرمایه‌گذاری در واحد مالی به جز ارز ملی فکر می‌کند، این امر یکی از نشانه‌های کاهش اعتماد جامعه به ارز ملی است...البته اکنون سالهاست که اتکای بازار ایران به دلار است و همین امر نشانه بی اعتمادی به ارز ملی است ولی اکنون به نظر می رسد که ارز دیجیتال هم به عنوان رقیب قدرتمندی در برابر ریال ظاهر شده است.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: