اقتصاد

پیشنهاد اخیرفرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) برای تسویه حساب با دولت مبنی بر واگذاری دارائی‌های دولت به این قرارگاه در سال 1400 همراه با برنامه‌ریزی کاملی برای گرفتن اختیار بیشتر در پروژه‌های عمرانی کشور است. به همین منظور، این قرارگاه فهرستی براساس نیازهای خود تهیه نموده که به کدام اموال دولت نیاز دارد. به گفته سعید محمد، فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا، این قرارگاه برای خدمت رسانی به روستاها، به ویژه در نبود وزارت جهاد کشاورزی، نیاز به سازمان‌دهی و ساختار دارد، و اگرچه این قرارگاه قصد ندارد به وزارتخانه تبدیل شود، اما وظایف جهاد سازندگی را قبول می‌کند.

این در حالیست که وظایفی که سعید محمد برای قرارگاه خاتم الانبیا متصور شده، حتی فراتر از یک وزارتخانه است و در واقع یک مجموعه ماهواره‌ای خصولتی است که با بهره گیری از رانتهای ارتباطاتی و اطلاعاتی، رقابت اقتصادی را دور می‌زند و هر روز بزرگتر از روز قبل می‌شود. سعید محمد گفته قرارگاه خاتم الانبیا  رقیبی برای بخش خصوصی نیست و بلکه «یک چتر حمایتی روی بخش خصوصی» می باشد. این سوال را اما زمانی که از فعالان بخش خصوصی می کنیم جواب دیگری می‌دهند و به مناقصه هایی اشاره می‌کنند که بدون طی شرایط رقابتی لازم، به قرارگاه خاتم الانبیا واگذار می شود.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

دیوان محاسبات کل کشور پس از حسابرسی از 3700 دستگاه اجرائی و تلفیق 6800 گزارش بازرسی توانست سی و یکمین گزارش تفریغ بودجه سال 98 را زودتر از موعد مقرر نهائی کرده و به مجلس ارائه کند. نگاهی به این گزارش حاکی از عدم تعادل در اجرای از احکام بودجه 98، عدم تامین منابع وعده داده شده و بی انضباطی‌ها در مصارف است. بر اساس گزارش تفریغ 98، دولت تنها در 30 درصد از واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای موفق بوده و نتوانسته از طریق این واگذاری‌ها، منابع وعده داده شده را تامین کند. از سوی دیگر، دولت نزدیک به 90 درصد بیش از احکام تعیین شده، به واگذاری دارایی های مالی پرداخته است.

گزارش تفریغبه گفته مهرداد بذرپاش رئیس دیوان محاسبات، تدوین گزارش تفریغ بودجه زودتر از موعد مقرر به نمایندگان، تصویر شفافی از بودجه نشان داده و این امر موجب میشود آنها با اطلاعات کافی و بررسی نتیجه تصویب تبصره‌ها، ردیف‌ها و جزءهای بودجه اصلاحات لازم را در تصویب بودجه سال آینده به کار بندند و آن را تصویب کنند.  این گزارش که پس از اجرای بودجه سالانه کشور منتشر می‌شود، فرصتی است تا دیوان محاسبات کشور بتواند روند اجرای بودجه را با احکام آن مقایسه نموده و نحوه اجرای آن توسط دستگاه‌های اجرائی را مورد بررسی قرار دهد.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

بیش از دو سال پس از تدوین برنامه جامع ادغام بانک‌ها و موسسات اعتباری وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه، سرانجام این طرح عملیاتی شد. اکنون بانک سپه با 470 میلیارد تومان سپرده، به بزرگترین بانک ایران تبدیل شده است. این در حالیست که بر اساس پیش بینی های بودجه سال آینده، بانک سپه زیانی بیش از 38 هزار میلیارد تومان دارد. 

نهایی شدن ادغام پنج بانک نظامی در بانک سپه، مستلزم توجه به ملاحظاتی برای حفظ منافع سهامداران و ذینفعان دیگر بوده و از همین روست که این فرایند از طریق هماهنگی‌های بانک مرکزی با ستاد کل نیروهای مسلح به اجرا درآید. البته خرده سهامداران، منتقد واگذاری‌ها هستند. برای مثال سهامداران قوامین می‌گویند بنیاد تعاون ناجا برنده اصلی ادغام بوده و این سهامداران سهم ناچیزی دریافت کرده‌اند، زیرا بخش عمده بانک به بنیاد تعاون ناجا رسیده ولی بدون در نظر گرفتن قیمت اموار غیرمنقول بانک، بعنوان شرکت زیان‌ده به بانک سپه واگذار شده است.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

یک سال از فاجعه پرواز 752 می‌گذرد، ولی مسئولان مربوطه هنوز از ارائه تصویری قانع کننده از آن لحظات منحوس امتناع کرده‌اند. نخستین خبر از علت این سانحه، نقص فنی اعلام شد، و تنها پس از فشارهای بین المللی و افشا شدن اسناد غیرقابل انکار بود که ستاد کل نیروهای مسلح، شلیک موشک سپاه به هواپیمای اوکراینی را تائید کرد. اکنون پس از گذشت یک سال از فاجعه، بیانیه سپاه حتی اشاره‌ای به «خطای انسانی» هم نمی‌کند و تنها «ماجراجویی‌های تروریستی آمریکا» را عامل این فاجعه قلمداد می‌نماید. آیا می‌خواهیم باقی سوءمدیریت‌ها و فسادها را هم به ماجراجویی‌های استکبار جهانی مرتبط کنیم؟

هواپیمای اوکراینیدر ساعات بامدادی 19 دی 98، پرواز 176 با دو موشک منهدم شد، ولی در ساعات و روزهای پس از این فاجعه، پنهانکاری و فریب‌کاری مسئولان مربوطه، هزاران موشک به اعتماد عمومی شلیک کرد و وحدتی که پس از شهادت سردار سلیمانی ایجاد شده بود را در هم شکست. مردمی که در ساعات و روزهای پس از این حادثه به مسئولان هوا-فضای کشور اعتماد کردند و فرضیه انهدام هواپیما را جنگ روانی دشمنان دانستند، پس از اعتراف سردار حاجی‌زاده، در یک بُهت‌ عمیق فرو رفتند و اکنون می‌پرسند که حفظ آبروی عده قلیلی که باعث بروز فاجعه شدند، مگر چه اهمیتی دارد که نظام حاضر است چنین هزینه‌ای بپردازد؟ 

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

به دنبال موافقت مقام رهبری با تمدید مهلت بررسی لایحه اف ای تی اف در مجمع تشخیص مصلحت نظام، اظهارات ضد و نقیض اعضای این مجمع حاکی از تضاد عقاید تصمیم گیران در تعیین سرنوشت این لایحه و به تبع آن مسیر تعاملات اقتصادی کشور است. در این میان اظهارات فعالان اقتصادی و مقام های اجرایی، حکایت از عمق مشکلات ناشی از نپیوستن به FATF دارد.

ربیعیعلی ربیعی، سخنگوی دولت، در پاسخ به سؤالی درباره برخی اظهارات مطرح‌شده درباره "مشکلات عدم پیوستن به FATF برای خرید واکسن و نقل و انتقال پول" گفت: در مورد انتقال پول بنابر قوانین تحریم و قواعد FATF چندین مرحله امکان انتقال پول با مشکل مواجه شد و با موانعی روبه‌رو بودیم. به‌طور کلی نپیوستن به FATF و در لیست سیاه قرار گرفتن آثار خود را بر تراکنش‌های مالی و تأمین مالی نشان داده است و حتی در مواقعی هم که تحریم مانع نمی‌شود متأسفانه FATF این بهانه را ایجاد می‌کند.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

نظرسنجی

مهمترین مطالبه بخش خصوصی از مجلس یازدهم چه باید باشد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: