اقتصاد

برآوردها حاکیست در پی شیوع کرونا، هر ماه واحدهای صنفی کشور بیش از یک میلیارد یورو ضرر و زیان دیده‌اند. پوشاک و خواربار دو گروه صنفی هستند که بیشترین آسیب را دیده اند ولی حتی در حوزه گردشگری هم که نسبت به پیش بینی ها کمتر خسارت دیده، شاهد زیان‌دهی و تعطیلی هتل‌ها هستیم. رئیس جامعه هتل‌داران ایران گفته بود طی سه ماه گذشته هتل‌ها با کاهش 4500 میلیارد تومانی نسبت به مدت مشابه سال قبل روبرو بوده‌اند و بسیاری از هتل‌ها تعطیل هستند. در حالیکه بسیاری از بنگاه‌های کوچک و متوسط بعلت عوارض اقتصادی ناشی از کرونا در مرز ورشکستگی قرار دارند، دولت یا نمی‌خواهد یا نمی تواند این بنگاه‌ها را نجات دهد.

عبده تبریزیهمانطور که پیشتر هم تاکید کردیم، شایسته بود یک میلیارد یورویی که از صندوق توسعه ملی برای رسیدگی به آسیب‌های کرونا تخصیص یافته، در جهت کمک به بنگاه‌های کوچک و متوسط مورد استفاده قرار گیرد. در ضمن باید توجه داشت که اگر قرار به نجات اقتصادی این بنگاه‌ها باشد، یک میلیارد یورو به هیچوجه کافی نخواهد بود. البته با توجه به سوء تخصیص‌ها و اولویت‌بندی‌های غلطی که در رابطه با صندوق توسعه ملی وجود دارد، بعید است این صندوق، از منابع کافی برای مقابله با عواقب اقتصادی کرونا برخوردار باشد. همانطور که دکتر حسین عبده تبریزی یادآور شده ایران برای ذخیره درآمدهای نفتی و گازی و تبدیل آنها به درآمدهای ماندگار، دو صندوق ثروت (حساب ذخیره ارزی و صندوق توسعه ملی) تاسیس کرد که اگر این نهادها درست و مستقل عمل می کردند، در این روزهای سخت کرونایی باید به کمک کشور می‌آمدند.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

یکشنه شب دست‌اندرکاران جمعیت خیره امام علی (ع) خبر دادند شارمین میمندی نژاد، موسس، مرتضی کی‌منش، مسئول رسانه‌ای، و کتایون افرازه، بازرس علی‌البدل جمعیت امام علی (ع) بازداشت شده‌اند. مقام‌های قضائی علت بازداشت‌ها را مشخص نکرده‌اند ولی مسئولان جمعیت امام علی (ع) این بازداشت‌ها را به علت شکایت قرارگاه ثارالله و به اتهام‌ اقدام علیه امنیت ملی و توهین به مقام معظم رهبری عنوان کرده‌اند. در همین حال مقام‌های وزارت کشور می‌گویند دستگیری ها براساس حکم مرجع قضایی صورت گرفته ولی دفاتر جمعیت امام علی(ع) بسته نشده است. افزایش فشارها به این موسسه خیره طی کمتر از دو ماه پس از حمله سایبری به حساب‌های اعضای این جمعیت در شبکه‌های اجتماعی صورت می‌گیرد.

جمعیت امام علیبه راستی افزایش فشارها علیه موسسه‌ای که به وضعیت اقشار آسیب‌پذیر و به حاشیه‌رانده می‌پردازد چیست؟ آیا آنطور که سردار نجات گفته بود، حاکمیت نگران است که براندازی «با تکیه بر افراد فرودست...که محصول حاشیه‌‌نشینی و بی‌سواد هستند» صورت گیرد؟ و یا نگرانی مطالبه‌گری‌های موسسه‌ای است که بعلت استقلالش، لزوما خط ایدئولوژیک حاکمیت را دنبال نمی‌کند؟ بارها گفته‌ایم که علت العلل مشکلات کشور وجود انحصار است؛ این انحصار گاهی به شکل تصدی‌گری دولت بروز می‌کند، گاهی به شکل نبود شفافیت و رقابت در واگذاری‌ها، و گاهی در دشمنی با سازمان‌های مردم‌نهاد همچون جمعیت امام علی (ع).

ارسال ديدگاه (1 ديدگاه)

در پی آزادی مجید طاهری، پزشک ایرانی بازداشت شده در آمریکا، مقام‌های کشورمان تاکید می‌کنند هیچگونه مذاکره ای میان ایران و آمریکا صورت نگرفته است. برغم این ادعا، به هر حال نمی توان انکار کرد که تبادل زندانی میان دو کشور مستلزم یک نوع تعامل دیپلماتیک میان تهران و واشنگتن بوده و همین امر، امیدهایی را برای امکان از سرگیری تعاملات سازنده و امکان مذاکره مستقیم با دولت واشنگتن ایجاد کرده است.

طاهری تبادل زندانیدکتر ظریف پس از پیشنهاد رئیس‌جمهوری آمریکا برای مذاکره، بار دیگر بر لزوم بازگشت به توافق‌های 5 به علاوه یک تاکید کرد. البته تاکید بر چهارچوب‌های پیش‌بینی شده در برجام، منافی از سرگیری مذاکرات مستقیم با آمریکا در چهارچوب‌های متفاوت و سطوحی پایین تر از 1+5 نیست. نباید از یاد برد که «نگاه همه یا هیچ» به مذاکرات می‌تواند به تعمیق بن‌بست دیپلماتیک موجود بیانجامد. نگاهی به تعاملات سیاسی تهران و واشنگتن طی چهار دهه گذشته نشان می‌دهد که ما در قالب‌های مختلف با آمریکایی‌ها تعامل دیپلماتیک داشته‌ایم و متاسفانه در بسیاری از موارد فرصت سوزی کرده ایم و زمانی که کار از کار گذشته، مجبور به تعامل شده ایم.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

شورای حکام طی قطعنامه ای از ایران خواست اجازه بازدید از دو سایت که خارج از دسترس بازرسان آژانس می باشد را بدهد. پیش تر، مقام‌های فرانسه و آلمان و بریتانیا  خواستار افزایش فشار علیه ایران شده و ایران را متهم کرده بودند در دو سایت، آزمایش‌های مشکوکی انجام شده است. در قطعنامه شورای حکام که تنها با مخالفت روسیه و چین همراه بود، تاکید شده که ما باید از طریق ایجاد دسترسی به دو سایت فوق الذکر، در راستای اجرای توافق جامع پادمان و پروتکل الحاقی عمل کنیم. در قطعنامه تاکید شده این همکاری ها برای اعتماد سازی و اثبات اینکه برنامه اتمی ایران صلح آمیز می باشد، ضروریست.

شورای حکام قطعنامهقطعنامه شورای حکام  علیه کشورمان ادامه روندی نامیمون در منزوی کردن ایران است که هرچند شاید به تقابل نظامی منتهی نشود، ولی قظعا فشارهای اقتصادی علیه ایران را شدیدتر خواهد کرد. شایان ذکر است حتی کشورهایی همچون پاکستان و هند به قطعنامه شورای حکام رای مثبت داده اند. سوال اینجاست که ما تاکجا می توانیم به انزوای بین المللی کنونی که تبعات شدید اقتصادی و سیاسی برایمان دارد ادامه دهیم؟ حتی میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در آژانس هم با لحنی محتاطانه به قطعنامه اشاره کرده و گفته تصمیم شورای حکام ممکن است کارآمد نباشد.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

ایران خودرو و سایپا اعلان کرده اند 25 هزار دستگاه خودرو برای طرح فروش فوری در نظر گرفته شده است. این در حالیست که تاکنون نزدیک به 6 میلیون نفر اقدام به پیش ثبت‌نام کرده اند. آیا باز هم باید منتظر محاکمه یک سلطان خودروی دیگر باشیم؟ بر اساس گزارش مجلس در خصوص عملکرد ایران خودرو و سایپا، اجبار خودروسازان به فروش فوری، پیش فروش و قیمت گذاری دستوری اشتباه توسط دولت و سازمان بازرسی باعث زیان 30 هزار میلیارد تومانی دو خودروساز شده است.

خودرو سایپا ایران خودرومشکلات صنعت خودروی کشور، از یک سو ریشه در بنگاه داری خودروسازان و قیمت‌گذاری‌های دستوری و محدودیت های عرضه دارد و از دیگر سو رویکردهای رانتی و غیر واقعی بودن نرخ ارز و عدم وجود زیر ساخت های بانکی و مالی مناسب، صنعت خودروسازی کشور را بی جان کرده است. بر اساس گزارش مجلس، تعدد نهادهای امنیتی، نظارتی و قضائی در صنعت خودرو‌سازی علاوه بر ایجاد فضای عدم اطمینان، عدم انسجام و هماهنگی را در نوع و سطح برخورد با مسائل و مشکلات صنعت موجب می‌شود و برمبنای شواهد، خود باعث فساد در سطحی است که برخورد با آن مقوله ای سخت و بعضاٌ ناشدنی است.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: